ביקורת, "משחקי הרעב: עורבני חקיין- חלק 2", משחקי השובע

מגיפה. זו המילה המתארת את גל סרטי "אפוקליפסת הנעורים" ששוטפת את המסך בשנים האחרונות. הסרט הראשון בסדרת "משחקי הרעב" היה מצויין, לא יצירת מופת, אבל סרט מדויק, עם עלילה חזקה ופואנטה. אחריו באו "מפוצלים" "הרץ במבוך" וסרטי ההמשך למשחקים, שפשוט שחקו את הז'אנר עד אפר.


אומה דיקטטורית, שמחולקת למחוזות תעשייתיים. כדי להשכין סדר במחוזות אלו, המנהיגים שולחים מדי שנה ילדים מתוכם להילחם עד המוות. זו בגדול הייתה עלילת "משחקי הרעב" הראשון על פי ספריה של הסופרת סוזן קולינס. הספר, כיאה לרבי מכר לנוער (הארי פוטר, שיעול, שיעול), עבר במהרה למסך הגדול והכה גלים חיוביים מאוד בקרב מבקרים וצופים רבים. היו מי שאמרו שמאסו בנובלות נוער על המסך אחרי סדרת "דמדומים", אבל משהו ב"משחקי הרעב", החזיר את האמון של הקהל בז'אנר. התנגדות לשלטון המרושע ומאבק נגד כל הסיכויים, אמונה באהבה בלה בלה בלה… אבל זה עבד.

עם זאת, לכל ספר טוב, יש ספרי המשך. ולכל סרט מבוסס על ספר טוב, לצערינו, יש סרטי המשך. "משחקי הרעב: התלקחות", השני בסדרה, היה לא רע, אך הכין אותנו בסופו למכה הבאה בתור, "עורבני חקיין חלק 1" שהיה ארוך… מרוח… וחסר טעם וריח. וזה מעניין כי הקאסט לא רע בכלל, המשחק נע בין סביר לטוב והאקשן (כשהוא קיים) לצד דרמת הנעורים הוכיח את עצמו כמשהו שמסוגל לעבוד. הבעיה כנראה נובעת בעיקר מהחלוקה המיותרת, אך צפויה של ספר אחד לשני סרטים (שוב, כמו בספר האחרון של "הארי פוטר" ו"דמדומים". 'בואו נעשה עוד כסף, גם עם בדרך נרמוס את הסרט').

SS_D125-37203.dng

הכניסה ל"משחקי הרעב: עורבני חקיין- חלק 2" נעשית בצורה חדה יותר מסכין קצבים, כשבעצם הסרט ממשיך את סצנת הסיום מהסרט הקודם, כאילו לא באמת עברה שנה מאז ראינו אותו.

קטניס אוורדין (ג'ניפר לורנס הכישרונית והמקסימה), ניצבת כאדם השפוי היחיד (המאבד את שפיותו לאט) בעולם טרוף מלחמה ושחיתות. קטניס צופה כיצד הצליח הנשיא סנואו המרושע (דונאלד סאתרלנד) להרוס כל חלקת אושר אפשרית שהייתה לה, עד שליבה מתמלא בנקם בלבד לרודן האכזר. הקרב האחרון על עתיד פנאם עומד להתחיל וקטניס בעצמה רוצה להיות זו שתיתן את יריית הסיום (ולא תהיה רק נערת הפוסטרים של המורדים). אך לאורך הדרך, מגלה הגיבורה שלנו שאויבים נמצאים בכל פינה ואין לה באמת על מי לסמוך חוץ מעל עצמה. בלי לחשוף יותר מדי מהסרט עצמו, קטניס עוברת תהליך מאוד קשה של אובדן ושיגעון פעם אחר פעם, עד שבסוף הסרט יש מי שיראה בה כאדם שבור לחלוטין.

SS_D82-26107.dng
SS_D82-26107.dng

אולי זה בעצם המסר שניסה פרנסיס לורנס הבמאי להעביר בעיבוד הקולנועי לסרט ההמשך הזה, אותה נקודה בא עסק הסרט הראשון, המאבק לצדק נגד ההגמוניה המושחתת, מוביל בסופו של דבר גם לניצחון אבל משאיר שובל של הרס בתוך כל אחד מן השורדים. מעבר לתובנה הזו לצערי, קשה לעכל את הסרט. כמו החלק הראשון, גם כאן יש תחושה של מריחת זמן מטורפת ומיותרת. כן, הסרט נאמן מאוד למקור, כמעט אפילו זהה לו. אבל לא היה יותר פשוט לחתוך את "הלא מעניין" ו"הלא חשוב" מכל אחד מחלק "עורבני חקיין" ופשוט ליצור סרט אחד מעניין? הרי ראינו מה קרה שפיטר ג'קסון חילק את ההוביט לשלושה חלקים (והשמיט את טום בומבדיל שוב… אבל בא נתרכז בעוזר המרגיז של ראש העיר… זה טוב), וראינו מה קורה שמחלקים את "דמדומים" האחרון לשנ… אה רגע, הם גם ככה היו נוראיים. אז למה?

בסופו של דבר, הסרט הראשון תמיד קובע את איכות הסדרה. שלא תבינו לא נכון, "משחקי הרעב: עורבני חקיין- חלק 2" הוא סרט סביר ביותר, אפילו מהנה. אבל לו היה קצר יותר או לפחות סרט אחד שלם היה אפילו טוב יותר!

ציון: 3.5

ratings-film-3-half

One thought on “ביקורת, "משחקי הרעב: עורבני חקיין- חלק 2", משחקי השובע”

 1. אוך, ממש לא מסכימה. עם הכל כמעט.
  קודם כל יש כאן שגיאות כתיב ושימוש מוגזם בשלוש נקודות, אז איך אפשר לקחת את הביקורת ברצינות?
  אבל גם אם אני מנסה, קשה לי לקבל את זה כביקורת על הסרט כשלמעשה זו ביקורת נוספת על החלק הראשון של עורבני חקיין. כי בניגוד למה שנכתב כאן, בסרט הזה אין שום מריחת זמן, אין סצינה מיותרת אחת ולמעשה הבמאי חתך (ובצדק יש לציין) חלק נכבד מהספר כדי שיתאים למסגרת זמן של שעתיים. יתרה מזאת, הסרט מחזיק אותך על קצה הכיסא וצולל לעומקים רגשיים שספק רב אם סרטים אחרים מה"ז'אנר" יצליחו להתקרב אליו.
  ואין "אולי זה בעצם המסר". אם יש לך ספק, אז ברור שלא הבנת לא את הספר ולא את הסרט. כי המסר הוא אכן זה – המלחמה הורסת את כולם, ואין בה מנצחים.
  זה לא רק סרט "סביר ביותר" וזה לא רק סרט "מהנה". זה סרט חובה למעריצי הספרים, למעריצי סדרת הסרטים ולאנשים שלא מפחדים לצאת מהקופסא.

  מומלץ בחום!

השאר תגובה