ביקורת “סופרגירל” עונה 1 פרק 1: פיילוט

הביקורת השבועית של “סופרגירל” מוגשת בחסות קאטקו.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים לזהותה הסודית של גיבורת על מסוימת!

בשורת סדרות גיבורי העל בכיכוב דמויות דרג ב’ ומטה (צריך להודות בזה: החץ הירוק הוא לא באטמן, עד כמה שהסדרה בכיכובו ניסתה לחקות את האביר האפל ככל האפשר במשך שלוש עונות) הייתה חסרה סדרה מעולמו של סופרמן, בה הוא לעולם לא יככב בעצמו. אם “החץ” היא “באטמן-ללא-באטמן” ו”גות’אם” היא “לפני-שהיה-באטמן” סכיזופרנית, אז למה לא דמות ממשפחת סופרמן, עדיפות לאישה?

“איך נתנו לך לנהל סוכנות ממשלתית אחרי ‘הומלנד’?!”

העולם, הן של הסדרה והן שלנו, צריך גיבורת על שתהיה השראה לנערות צעירות. המיעוט שלהן בטלוויזיה ובקולנוע מטריד ומהווה בסיס לדיונים ערים ברשת, החל מההתנהלות העצלה של מארוול בהפקת סרט סולו נשי ודחיקתה של האלמנה השחורה לתפקיד משנה ו\או כחלק מקבוצה בלבד (“‘קפטן מארוול” אמור להגיע לאקרנים ב-2019, אחרי מספר דחיות), ועד DC והמהמורות הרבות בדרך ל”וונדר וומן”, שנמצא כעת בשלבי הפקה מוקדמים לקראת 2017.

זאת בניגוד לקומיקס, שכיום עשיר בכותרי סולו וקבוצתיים כל-נשיים. מארוול מאוד מתקדמת בנושא, מה שמטיל צל מאיים מעל החטיבה הקולנועית של התאגיד. בטלוויזיה לפחות יש להם את “הסוכנת קרטר” הנפלאה, קאסט נשי חזק (בכל המובנים) ב”סוכני שילד” עם ספין-אוף מתוכנן לאחת הדמויות, בובי מורס[1]. בחודש הבא הצד הנשי יועצם תודות ל”ג’סיקה ג’ונס” של נטפליקס.

[1] אגב אדריאן פאליקי – אם קראתם את ההקדמה על סופרגירל, אתם כבר יודעים על הקשר שלה לדמות.

“יופי, אמא, הרסת לי חולצה בשביל סמל משפחתי מטופש”

דווקא בעולם הטלוויזיה של DC, שכיום קיים בעיקר ברשת CW המיועדת לרוב לצעירים, הדמויות הנשיות כתובות באופן בינוני ומטה, גם כשהן גיבורות ולוחמות. על מושאי האהבה של הגיבורים כלל אין מה לדבר. אם כן, “סופרגירל”, על הנייר, היא כיוון טוב.

דמותה של קארה דנוורס נבנתה מראש במחשבה על קלארק קנט. היא המקבילה הנשית שלו: עובדת בעיתון, חנונית עם קראש על עמית לעבודה, סיידקיק גיקי ואישיות גמלונית\שלומיאלית בזהותה הסודית. בשונה מסופרמן, נראה כי קארה היא היא האישיות של סופרגירל. היא חסרת ביטחון, אחרי שנים ארוכות של הסתרת כוחותיה ובניית זהות מרוככת מדי; כעת היא אוזרת אומץ כגיבורת על ומנסה לייצג כראוי את שושלת אל, בדיוק כמו סופרמן.

“מזל שלא דרשו ממני לעטות פאה ג’ינג’ית”

ההשוואה לקלארק עלולה להיות לרועץ עבור קארה, אולם דווקא הבנייה מאפס היא שלוקחת אותה למקום אחר. סופרמן הוא הגיבור המסותת והאצילי, לעומת קלארק הליימך שהוא התחפושת. קארה היא אותה הדמות, למרות המשקפיים, שאט אט מתגבשת לגיבורת העל שהיא רוצה להיות, ושהעולם ראוי לה.

סופרגירל הוקפה בדמויות משנה, חלקן מבוססות באופן חופשי על דמויות מהקומיקס וחלקן דמויות מקוריות, לפחות למראית העין. מערכת היחסים המרכזית היא בין קארה לאחותה המאמצת, אלכס, שעד לאחרונה הסתירה סוד משלה: היא סוכנת ב-DEO, ארגון ממשלתי שנועד להגן על אמריקה מאיומים חוצניים ועל-טבעיים. היה ניתן להסתפק בקרבה המשפחתית בלבד, אבל אני מבין למה שילבו את תפקידה של אלכס כאחות עם הגיבוי הפדרלי שיהיה כעת לסופרגירל.

Hooked on a feeling
Hooked on a feeling

כל עניין ה-DEO והאיום החייזרי על העולם עשויים להתפתח לאורך העונה, אולם הייתי מעדיף את הסוכנות כגורם משני שלא מפעיל את סופרגירל, ותבנית הנבל השבועי שיספקו פושעי העל המאיסה את עצמה בסדרות קומיקס\גיבורי על אחרות.

אם לא אלכס, האנק הנשואו, החוצנים וה-DEO, עולמה של קארה מתרכז בנשיונל סיטי טריביון. יש לה שני גברברים תומכים שמודעים לסודה, ווין סקוט מהתמיכה הטכנית, וג’יימס אולסן, הצלם החדש והחבר הכי טוב של סופרמן שמשמש כתומך עם משפטי חוכמה שסופרמן לעולם לא יגיד לקארה, כי הוא אפילו לא טורח לבקר.

יחד עם זאת, הדמות הכי מעניינת אחרי סופרגירל היא קאט גרנט, הבוסית של קארה, העומדת בראש תאגיד מדיה שמצאה את הסופרמן שלה ב… סופרגירל; אייקון מקומי שיעטר את אמצעי התקשורת שלה בתמונות צבעוניות. שנים ארוכות אחרי ימיה כאלי מקביל, קליסטה פלוקהארט מגלמת אישה קריירסטית ועוצמתית, ציניקנית תאבת כוח שלא נותנת לגיל להגדיר אותה. אם קארה מסתתרת מאחורי חליפות לא מחמיאות ותדמית יורמית, קאט מתגאה במעמד, במראה ובמיניות שלה (ולראיה, הוויכוח של השתיים על השם “סופרגירל” שגרנט העניקה לגיבורה החדשה).

“בבקשה אל תראו לי שוב את הסרט מ-1984…”

עם שתי דמויות ראשיות מבטיחות ומליסה בנויסט מקסימה אחת, לסדרה יש הרבה פוטנציאל החל מנקודת הפתיחה. אם יהיה ליוצרים אומץ להתעלות על ההעתק של “השטן לובשת פראדה” שיצרו, ולא להיקשר יותר מדי לתבניתיות, השטיקים והטרופים של הז’אנר, “סופרגירל” יכולה להתרומם אל על ולתת תחרות משמעותית לסדרות גיבורי העל האחרות.

ציון: 3.5
ratings-tv-3-half

– כל מה שרציתם לדעת על סופרגירל ולא טרחתם לשאול כי היא לא עניינה אתכם עד היום – סיקור ההיסטוריה של הדמות. תוספת: בסדרה זהותה הסודית של סופרגירל משלבת בין שמה הקריפטוני לבין שם משפחתה המאומץ הארצי, קארה דנוורס.
– שמות ההורים המאמצים של קארה שונים משמותיהם בקומיקס (ג’רמיה ואלייזה, לעומת פרד ועדנה\סילביה במקור). החשיבות הגדולה יותר היא בזהות השחקנים שמגלמים אותם: דין קיין, סופרמן מהסדרה הניינטיזית “לויס וקלארק”, והלן סלייטר, סופרגירל בסרט שנשא את שמה ב-1984.
– רפרנסים לכוכב האם של קארה: קריפטון, כידוע, הוא הכוכב ממנו הגיעו סופרמן וסופרגירל; כוכב מתקדם מדעית שתושביו דמויי אנוש ונחרב רגע אחרי שבני-הדודים נשלחו לכדה”א. בהמשכיות הנוכחית של יקום DC גברים קריפטונים היו אמונים על המדע בכוכב, בעוד הנשים היו לוחמות ומצביאות, כמו אמה של קארה, אלורה. אביה, זור-אל, היה אחיו של ג’ור-אל, אביו של סופרמן\קאל-אל (עליו אין צורך להרחיב, נכון?) אלמנט מאוד מפורסם בעולם של סופרמן הוא הקריפטונייט, שרידים מכוכב האם שהגיעו לכדה”א, צבעם ירוק והם מחלישים – ולעתים יכולים להרוג – קריפטונים. יחד עם זאת, לאורך השנים היו גרסאות וצבעים שונים של קריפטונייט, כל אחד בעל השפעה ייחודית. קריפטון לא הושמדה לחלוטין: במקור שרדה העיר ארגו סיטי, עיר הולדתה של סופרגירל, שרק שנים מאוחר יותר הושמדה בעצמה וגרמה להוריה של קארה לשלוח אותה אחרי בן-דודה. העיר קאנדור כווצה ע”י הנבל ברייניאק ומוגנת בכלוב זכוכית במבצר הבדידות של סופרמן.
– את ג’ימי אולסן – סליחה, “ג’יימס” – אתם בטח כבר מכירים.
קאט גרנט היא עמיתתו לעבודה של קלארק קנט בדיילי פלאנט, איתה הוא יצא תקופה קצרה.
ווין סקוט, או ווינסלו, הוא שמו האמיתי של הנבל טוימן.
– אני תמיד יוצא מנקודת הנחה שהקוראים מבינים שההערות מלאות במידע וקישורים שעשויים להוות ספוילרים עתידיים לסדרות. מדי פעם אני נוהג להבליט זאת במקרים מסוימים, אז… האנק הנשואו.
– בקומיקס ורטוקס הוא דווקא דמות טובה, חבר של סופרמן שדומה באופן מחשיד לשון קונרי
– נראה שהסדרה לוקחת כיוון שונה עם “הגנרל”, תואר ודרגה שבד”כ מתייחסים לזוד.
DEO, המחלקה לפעילות על-טבעית, היא סוכנות ממשלתית שאמונה על… טוב, השם אומר הכל. בקומיקס עומד בראש הסוכנות הנבל לשעבר מיסטר בונז, ובין סוכניה ניתן למצוא את קמרון צ’ייס וקייט ספנסר\מנהאנטר.
– בסיפורים המקוריים פורט רוז היה בסיס צבאי קריפטוני. בסיפורים מודרניים יותר הוא הפך לבית כלא בפנטום זון, מקום שנמצא מחוץ לזמן והחלל אליו נשלחו פושעים בקריפטון, כמו זוד ושותפיו בסרטי סופרמן.
– “גשר אוטו בינדר”: אוטו בינדר (1911-1974) יצר את סופרגירל עם הצייר אל פלסטינו (1921-2013).
– “פינת השישי וספראנג”: דיק ספראנג (1915-2000) היה צייר קומיקס שעבד בעיקר על כותרי באטמן. בהקשר של סופרגירל, הוא צייר את World’s Finest, סדרה משותפת לבאטמן וסופרמן.
– “רח’ גייטס” ו”רח’ אייגל”: הכותב סטרלינג גייטס והצייר ג’מאל אייגל עבדו במשך תקופה לא מבוטלת על סדרת הסולו של סופרגירל.
Super Friends: קארה מבטלת את ההצעה של ווין לשם קוד עבור שניהם. זה היה שמה של סדרה מצוירת בשנות ה-70 בכיכוב חברי ליגת הצדק, כגון סופרמן, באטמן, וונדר וומן ורובין.
– הטיסה הראשונה של קארה מסמטה צדדית ופתיחת החולצה המכופתרת כדי לחשוף את הלוגו בסצנה אחרת, הן מחווה לסרטים הראשון והשני של סופרמן.
– התלבושת הראשונה שקארה מנסה היא מחווה לאופנת שנות ה-80 המחרידה שעטתה בזמנו וחולצת הבטן המטרידה שלבשה בשנות האלפיים.

2 thoughts on “ביקורת “סופרגירל” עונה 1 פרק 1: פיילוט”

השאר תגובה