ביקורת “הפלאש” עונה 2 פרק 3: משפחת פושעים

הביקורת השבועית של “הפלאש” מוגשת בחסות מיני-סדרת ההמשך של “נמלטים”.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים לסוד שההורים הסתירו מכם במשך 20 שנה!

נראה שהכותבים של הפלאש פועלים כמו רכב עם גיר ידני: לוקח זמן ומספר הילוכים עד שמגיעים למהירות טובה (וזו בדיחה עוד יותר גרועה בהקשר של “הפלאש”…)

“בטוח שאתה רוצה להשתתף בהמשך של ‘נמלטים’…?”

הפרק מתחיל עם אייריס שנרדפת ע”י שני פושעים חמושים שמבקשים לחסל אותה. כמה נוח שהפלאש בחיוג המהיר? (אני לא אפסיק היום עם הבדיחות האלו.) בארי אומר לה לקפוץ מחלון הבניין הגבוה ולסמוך עליו, בעוד הוא ממהר לתפוס אותה ולנטרל את שני היורים; חבל שהציל את אייריס…

במעבדות סטאר הצוות מנסה להבין איך להתמודד עם הפורטל לכדה”א-2 שתקוע במרתף. ג’יי מסביר להם שהפורטל הוא כמו דלת, כשביקום שלו קיימת דלת נוספת, אבל המסדרון ביניהם כל הזמן משתנה וצריך לייצב אותו שיהיה כמו תותח. וכך הפורטל מקבל את שמו: “תותח המהירות” (תרגומים מעולם לא היו הצד החזק שלי).

בצד השני של העיר, פרנסין, פרודתו של ג’ו – שאפילו יותר מעצבנת מהבת שלהם – תופסת אותו בזמן משקה והוא מפציר בה לעזוב את העיר. מבחינתו אסור שאייריס תדע שאמא שלה, הנרקומנית לשעבר, חזרה לסנטרל סיטי, בניגוד למה שסיפר לאייריס במשך 20 שנה – שהיא מתה.

“לפחות אתה עדיין אוהב את הבדיחות הדפוקות שלי”

צוות הפלאש נהנה מקפה הפלאש המחוזק במקום המפגש הקבוע שלהם, כשליסה סנארט מפתיעה אותם ומבקשת עזרה מסיסקו, שיחסי האהבה-שנאה שלהם אף פחות יציבים מהפורטל במרתף. סיסקו מיד מאיים שיקרא לפלאש לעצור אותה אבל היא עומדת במקומה ורוצה שהפלאש יבוא לעזרתה: אחיה נחטף.

מתברר שאבא של ליסה ולאונרד\לני\קפטן קולד, לואיס, חזר העירה ואיים על לני (פתאום זה נשמע כמו השם הכי לא מאיים בעולם) שאם לא יעבוד איתו, בעזרת רובה הקרח שלו, בתכניותיו הזדוניות – ראשה של ליסה יתפוצץ באמצעות חומר שאביה המנוול הזריק לה כשחטף את אחיה. לואיס מתגלה כפסיכופת לא קטן, אפילו יותר מהילדים שלו; הם פושעים, אבל יש להם קוד – הם נמנעים מהריגה. לואיס, לעומתם, חי ללא חוקים כפי שנראה בסצנה בה הוא מדגים את מלכודת הנפץ על מומחה הטכנולוגיה בצוות שלו שהעליב את בנו. וזאת לפני סיפור ההתעללות האכזרית בילדיו מפי ליסה.

בסה”כ אני מוכרח להודות שהפרק הזה הוא הרמה שהעונה השנייה צריכה לשאוף אליה, ורק לעלות ממנה. ההתייחסות לעבר של משפחת סנארט, יחסי בארי\לאונרד שעולים שלב ובעיקר ריכוך דמותו של קפטן קולד לקראת Legends of Tomorrow, שם הוא יהיה יותר אנטי-גיבור מנבל. הפרק הזה עסק רבות ביחסים ולעומת העונה הראשונה, שבה ממש לא סבלתי את ההתעסקות בכך, העונה היוצרים הצליחו להתעלות על עצמם ולבנות פרק שלם של יחסי דמויות ולעשות זאת היטב. אפילו בגזרת הרמיזות הרומנטיות, דבר שהתעסקו בו יותר מידי בעונה שעברה.

“שיט, מצאת את התמונות שלי עם אפרו, אה? אני אפילו לא מתכוון לתרץ את זה”

פאטי ממשיכה להיות הפאנגירל של הפלאש ובארי בלי לדעת שהם בעצם אותו אדם (היא אמורה להיות חכמה, איך היא עדיין לא הבינה את זה?!) אבל עושה זאת בצורה מקסימה. הרמיזות על העתיד שלהם מאוד חדות, והגיע הזמן שלבארי תהיה מישהי אחרי לינדה פארק (אגב, מסתבר שהיא עדיין קיימת ומתנהגת כעמיתה לעבודה למופת עם אייריס.) יחסי האהבה-שנאה של סיסקו וליסה עולים שלב כאשר סיסקו הופך להיות “החבר האמיתי הראשון שלה” אחרי שהיה זה ששכנע את צוותו לא לזנוח אותה כשהם (וגם אני) היו בטוחים שהעסק עם אחיה מסריח. יחסים אחרים בפרק היו, למשל, בין פרופסור סטיין לבין גופו, שלאט לאט דועך ללא מישהו שיחזיק איתו את מטריקס הפיירסטורם (אבל זה כבר נושא לשבוע הבא).

בגזרת הרגעים החלשים יותר היו ג’ו ואייריס. ג’ו שנחשב לאחת הדמויות החזקות בסדרה נשבר כמו ילדה קטנה כשהוא מספר לבת שלו ששיקר לה כל חייה רק כדי להגן עליה, והיא מיד סולחת לו בלי לשאול הרבה שאלות. חמוד ונאיבי? תחליטו לבד.

“תתפוס אותנו רק כשהגיהנום יקפא! רואה ממי ירשת את חוש ההומור, לני?!”

נקודה נוספת שראוי לציין, לדעתי, היא שנראה כי הסדרות של CW הופכות אט אט לבוגרות יותר מבחינת התוכן שלהן. הם לא מפחדים לרמוז על עריפת ראשים (זהירות, דאע”ש[1], לואיס סנארט מאחוריכם) ולהראות אנשים נרצחים כשגוש קרח מפלח את גופם (או שלא), ואפילו להציג גופות מרקיבות (אבל זה כבר קרה ב”החץ”). אני אוהב את הכיוון הזה ורוצה לראות אותו ממשיך.

[1] או ארגוס. אמנדה וולר כבר השתמשה בשתלי ראש\צוואר מתפוצצים עם ה-Suicide Squad ב”החץ”.

אה, ויש גם איזה האריסון וולס שקפץ מיקום ליקום. האריסון וולס הזה הוא כנראה תעלומה שתישאר אתנו עד פגרת החורף לפחות. מעניין.

ציון: 4.5
ratings-tv-4-half

– בקומיקס לא מצוין שם אביהם של לאונרד וליסה סנארט, אולם גם במקור הוא היה הורה מתעלל. הילדות הקשה של השניים הובילה את לאונרד להפוך לפושע, בניגוד לאחותו שניסתה להצליח כמחליקה על הקרח לפני שפנתה לעולם הפשע.
– בקומיקס “תותח המהירות” נבנה ע”י מדען בשם גורפלאק מהכוכב סאוות’, שתושביו התעניינו מאוד בספיד פורס. באמצעות התותח גורפלאק משך את תשומת לבו, בטעות, של ג’יי גאריק ותושבי סאוות’ נותרו מיודדים גם עם הפלאשים שהגיעו אחריו.
– הלהבות הכחולות שיוצאות מגופו של סטיין מזכירות את דת’סטורם: במהלך אירועי Blackest Night ושובן מהמתים של דמויות שונות כחלק מה-Black Lantern Corps, גם רוני ריימונד חזר מהמתים. באותה תקופה ג’ייסון רוש פעל כפיירסטורם. כשרוני החליט להרוג את חברתו ג’יהנה, ג’ייסון ניסה לעצור בעדו, אך הפך לאחד עם רוני ונתקע ביחד איתו בדמות החדשה, דת’סטורם.
– “אריזות בשר דאנוויל”: דאנוויל היא רובע מגורים בסנטרל סיטי בו מתגוררים בארי ואייריס לאחר נישואיהם. זהו גם שמו של כפר באוהיו, מקום מגוריה של ליסה ג’נינגס, מורה שקיבלה כוחות קריפטוניים והצטרפה ל”סופרמן סקוואד”, קבוצת גיבורים מרחבי היקום שהחליטו ללכת בדרכו של איש הפלדה.
– “אמרטק”: תעשיות אמרטק הן תאגיד צבאי מרושע שהעסיק את ג’ון הנרי איירונס\סטיל כמהנדס צעיר, לפני שגילה שהמצאה שלו שימשה למטרות פסולות. איירונס החל לפעול כסטיל בהשראת סופרמן והיה אחד ממחליפיו לאחר שנחשב למת.
קהנדק היא מדינה מזרח-תיכונית קטנה בשליטתו של בלאק אדם, אויבו המרכזי של קפטן מארוול\שאזאם.
– רשת המזון המהיר ביג בלי בורגר מופיעה ומוזכרת בעיקר ב”החץ”, אך יש לה סניפים ברחבי ארה”ב ובסנטרל סיטי. בעונה הראשונה של “החץ” עבדה שם גיסתו לשעבר של ג’ון דיגל, אלמנתו של אחיו אנדי, איתה הוא פיתח מערכת יחסים רומנטית לאורך העונה (שהסתיימה לפני העונה השנייה).
– המאבטחים בבניין אליו פורצים סנארט ואביו צופים במשחק בייסבול בין סנטרל סיטי דאימונדס לבין קיסטון סיטי סלמנדרס, עירו של ג’יי גאריק.

השאר תגובה