אני, אולטרון – כרוניקה של רשע ידוע מראש

לקראת שובם של הנוקמים אל מסך הכסף, בסרט “הנוקמים: עידן אולטרון”, ולאחר הסקירה של שני פרומקין על האחים מקסימוף. טל מיכלס מעניק לנו מבט מקיף וממוקד על הבריון החדש בשכונה, אולטרון.

ב-23 באפריל יעלה לאקרנים “הנוקמים: עידן אולטרון”, שממשיך את מאבקם של קבוצת גיבורי העל של מארוול, באלו המאיימים על שלום העולם. הפעם על איירון מן, קפטן אמריקה, ת’ור, האלמנה השחורה והואקאיי, מאיים נבל, שנחשב עוד מראשית דרכה של הקבוצה בקומיקס, מהגדולים והמסוכנים ביותר ביקום של מארוול, אולטרון.

כדי שלא נחטוף התקף לב כשנראה את הרודן המכאני בפעם הראשונה על מסך ענק, הינה כמה עובדות שיעזרו לשבור את הקרח:

ultron article 01

אולטרון נכתב ע”י רוי תומס ואוייר ע”י ג’ון בושימה להופעתו הראשונה בשנת 1968 בחוברת #54 Avengers למרות ששמו וזהותו האמתית התגלתה רק חוברת אחר כך, Avengers #55. בהתחלה אנו רואים אותו כ”ברדס הארגמן”, שהנהיג את קבוצת ה-Masters of Evil, אירגון המורכב מנבלי על מרכזיים של הנוקמים. בסיפור החשיפה שלו, הברדס השתמש באדווין ג’רוויס, משרתו הנאמן של טוני סטארק, כדי לרגל ולטמון מלכודת לנוקמים. אחרי שהמלכודת כשלה, הברדס חשף את עצמו כאולטרון 5.

בהמשך העלילה נחשף סיפור המקור של אולטרון, אשר היה אחראי לבריאתו של האנדרואיד vision (שהפך לחבר בצוות הנוקמים) ואולטרון עצמו הוא יצירה של הנרי (האנק) פים הלוא הוא אנט-מן (של הקומיקס, לא של הסרט המתקרב). אולטרון תואר כמעיין ילד בעל תסביך אלוהים. הוא ראה באנט-מן דמות אב ורצה להעניש אותו על כך שבחר להגן על המין האנושי במקום להשמיד אותו. חשוב לציין שאולטרון ראה בהשמדת החיים על כדה”א אמצעי לשימורו (פרדוקס מישהו?).

ultron article 02

כמובן שהנוקמים מביסים אותו אך אולטרון חוזר בכל פעם משודרג ומתוחכם יותר כאשר בכל פעם הוא מעניק לעצמו מספר חדש, אם בפעם הראשונה הוא היה אולטרון 5, בשנות ה- 2000 כבר היה לנו את אלטרון 18. אולטרון, בשלב מסוים יוצר לעצמו גוף העשוי מתרכובות אדמנטיום (המתכת ממנה עשוי השלד של וולברין) וויברניום (המגן של קפטן אמריקה) והופך את עצמו לבלתי ניתן להשמדה.

את תסביך האלוהים של אולטרון אפשר להבין אם מסתכלים על עץ המשפחה שלו. פים ביסס את מערכת הבינה המלאכותית של אולטרון לפי גלי המוח שלו עצמו. בשלבים יותר מאוחרים בפיתוח דמותו של אנט מן מגלים שהוא לא היה הכי יציב מנטלית: פיצולי אישיות, אלימות כלפי אשתו וכו’. אולטרון, שפיתח מודעות עצמית, שאב השראה מהאלימות במוחו של “אביו” ואחרי ניתוח המצב בעולם החליט להשמיד כל יצור חי ולברוא עולם חדש של סדר בדמותו שלו. בשלב מסויים אולטרון אפילו פיתח אובססיה למושא אהבתו של פים, ג’נט ואן דיין (הצרעה), וניסה להפוך אותה לכלתו. כאשר לא הצליח, אולטרון בנה לעצמו כלה בדמותה של ג’נט וקרא לה ג’וקאסטה.

ultron article 03

בגלל היותו מכונה, אולטרון מסוגל להתמזג עם מכשירים אחרים, להשחית מערכות ולשדרג את עצמו באופן שוטף. באחד המקרים אולטרון כמעט הושמד לחלוטין אך הצליח לשגר את התודעה שלו ללויין בחלל. הוא בילה כמה חודשים מרחף לו בנעימים עד שנקלט ע”י הפיילנקס, גזע חייזרים בעל מוח כוורת וטכנולוגיה מתקדמת. אולטרון החליט להתמזג עם מערכות הפיילנקס והפך את עצמו לאל בעבורם. לאחר מכן, אולטרון הנהיג את הפיילנקס בכיבוש נגד הקרי, והשתלט על גופו של אדם וורלוק. בסופו של דבר הוא הובס ונאלץ לסגת חזרה לחלל.

בקשת הסיפור Age of Ultron, שיצאה ב-2013, אחרי שאולטרון מנהיג פלישה כבדה נגד כדור הארץ, נעשה ניסיון נואש ע”י וולברין וסו סטורם מארבעת המופלאים, לחזור בזמן ולמנוע את יצירתו של אולטרון. וולברין מצליח להרוג את פים לפני שאולטרון נברא, אך בתהליך גורם לעתיד נורא עוד יותר (לא ראה מספיק בחזרה לעתיד!).

ultron article 04

מעבר לקומיקס, אולטרון הופיע כנבל המרכזי בסדרה Avengers-United They Stand, בסרט Avengers Next המספר את סיפורם של ילדי הנוקמים בעולם בו אולטרון ניצח, ובכמה פרקי מפתח בסדרה המצוינת Avengers- Earth’s Mightiest Heros שם הופיע סיפור המקור של אולטרון בצורה מדויקת ושובת עיניים.

בקולנוע סיפור המקור של אולטרון מקבל תפנית מעניינת, לפחות על פי הטריילרים. במקום אנט-מן מתברר שאיירון מן בונה אותו, בעזרתו האדיבה של ברוס באנר וקצת טכנולוגיה שהשאירו הצ’אוטרי על כדור הארץ. מעבר לסיפור הבריאה, נראה שדמותו של הרובוט המטורף תישאר נאמנה למקורות. עם ג’יימס ספיידר תחת שכבות של ויברניום שמעניק לו את קולו. קשה לצפות לפחות מהטוב ביותר כשמדובר במשחק של הדמות. במאי הסרט ג’וס ווידן, מספר כי מהתחלת העיסוק בנוקמים רצה להביא את אולטרון לעולם הסרט.

ultron article 05

האויב הגדול והמסוכן ביותר של הנוקמים, ואחד הנבלים הגדולים והחזקים ביקום של מארוול, מגיע בקרוב אל המסך הגדול. האם אתם מוכנים לעידן של אולטרון?

4 thoughts on “אני, אולטרון – כרוניקה של רשע ידוע מראש”

  1. אין על אולטרון.
    אני שמח גם שלא נכנסם להמליץ על סיפורים שלו כי לצערי מתוך בדיקה אישית רובם זוועתיים, בעיקר הסיפור שציינתם AGE OF ULTRON שלמרות שהרעיון מאוד מצא חן בעיני שבו וולברין וסו סטורם (עוד מישהו רוצה שגם בMCU זה יקרה האיחוד הזה אפילו לשניה על המסך?) ניסו לשנות את היצירה של ואלטרון, אבל בפועל הכתיבה הייתה זוועתית וגרם לתסביכי עלילה לא ברורים, שמזל שרק השם של הקומיקס יהיה השם של הסרט אבל המהות שלו לא

  2. טל הכתיבה מעניינת וכייפית לקריאה. לגבי פרדוקס השמדת העולם על מנת להגן עליו זה די מתבקש. הוא מנסה כנראה להגן על כדור הארץ מפני האנושות שהורסת אותו (כמו תמיד ללא הפסקה) ועושה זאת על ידי השמדת האנושות. בערך כמו ארגון שילד בסרט השני של קפטן אמריקה (חייל חורף) שרצתה להשמיד את הגורמים המהווים עליה איום (“להרוג 20 מליון על מנת להציל 7 מליארד) או לוקי שניסה להשמיד את האנושות כדי להוציא אותם מהסרט שהם חיים בו (חופש ? חה חה !)

    1. תודה רבה אייל!. אכן הפרדוקס הוא עניין מתבקש. ההבדל אצל אולטרון שזו המהות שלו, השמדה לצורכי שלום, בעוד שהיידרה ולוקי משמידים כדי לשלוט. אולטרון הוא בסופו של דבר רובוט עם הנחייה.

השאר תגובה