זהו יום הבוחר: חמש ההופעות הגדולות של נשיאי ארה”ב בקומיקס

יום הנשיאים (הידוע גם כיום הולדתו של ג’ורג’ וושינגטון) נחגג היום, ה-16 בפברואר, בארה”ב ובמערכת מולטיוורס חשבנו שהדרך הכי טובה לציין את החג היא באמצעות רשימת חמש ההופעות הנשיאותיות הכי… מעניינות בקומיקס.

שימו בצד נשיאים בידיוניים כמו לקס לות’ור או סטיב רוג’רס (ביקום האולטימייט), וגם את פרז שעומד(ת) לשוב לחיינו בקרוב. נשיאי ארה”ב האמיתיים הופיעו לא מעט בקומיקס, והאינטרקציות שלהם עם גיבורי על מוסיפות נדבך לאייקוניות האמריקנית והפטריוטיזם שמלווים את מרבית גיבורי הז’אנר. יחד עם זאת, את מי מעניינת הופעה מחויטת ורשמית, גם בגרסה מצוירת, כשיש נשיאים שעשו יותר מכך?

5. ג’ורג’ וו. בוש (Ultimates #2)

ultimates3

בשיא הקדנציה של בוש הבן ב-2002 הושקה The Ultimates, הסדרה הראשונה של מארק מילר ובראיין היטץ’ בכיכוב קבוצת האוונג’רס של יקום האולטימייט. בתחילתה השניים הציגו מחדש את סיפור “מותו” והפשרתו של קפטן אמריקה, סטיב רוג’רס, ולאחר הסתגלות מהירה להווה והקמת קבוצת אנשי העל שתתפקד כחוד החנית של אמריקה בימים שאחרי אסון התאומים, סטיב ועמיתיו החדשים זוכים לאירוע רשמי שנערך לכבודם. הנשיא בוש משוחח עם קפטן רוג’רס, נלהב כמו ילד מחייל העל שאבד בזמן, ומדבר בסגנון האימבצילי המפורסם. רגע השיא מגיע כשברקע אחד המגישים מציע לנשיא מגש עם פרצל, והנשיא מסרב בנימוס, רמיזה לאירוע מאותה תקופה בו בוש נחנק מחתיכת פרצל כשצפה בטלוויזיה.

תוספת לחוקה: איסטר אג נוסף באותה הזדמנות, היה נוכחותן ברקע של שלוש דמויות מוכרות, כחלק מנציגי התקשורת – קלארק קנט, לויס ליין וג’ימי אולסן.

4. רונלד רייגן (Batman: The Dark Knight Returns)

TDKR2

הסיפור הקלאסי של פרנק מילר, על ברוס וויין בגיל העמידה שחוזר לתפקיד באטמן מפרישה ארוכה, נכתב באמצע שנות ה-80, במהלך כהונתו של רייגן, אך התרחש בעתיד. אף על פי כן, מילר בחר להציג את רייגן כנשיא בפועל גם בעתיד, בכהונה מאוד ארוכה, רפובליקני העומד בראש מדינה שאיבדה את דרכה ונמצאת תחת שלטון כוחני. כשבאטמן חוזר לפעילות ומושך את תשומת לב השלטונות, רייגן שולח נגדו את הנשק הסודי של ארה”ב, כלב השמירה הצייתן של המעצמה – סופרמן.

תוספת לחוקה: דמות אמיתית נוספת שמופיעה במיני-סדרה היא ד”ר רות וסטהיימר, הסקסולוגית המפורסמת, שנרצחת ע”י הג’וקר יחד עם אורחים אחרים במהלך שידור תכנית טלוויזיה. אולי עדיף למות בשידור חי מאשר לחיות מספיק זמן כדי להפוך לנשיא לשעבר חולה אלצהיימר?

3. ריצ’רד ניקסון (Watchmen)

watchmen2

כמו ב-TDKR, המציאות של Watchmen לקחה נשיא אמיתי והושיבה אותו על כס השלטון לאורך שנים ארוכות. ניקסון הודח ב-1973 בעקבות פרשת ווטרגייט (במערכת הבחירות של 72′ אנשיו של ניקסון פרצו למשרדי המטה הדמוקרטי וגנבו מידע מהמתחרים), אולם בסיפור הבידיוני שמתרחש בהווה (נכון ל-85′) הפרשה מעולם לא נחשפה, החוקים שונו וניקסון ממשיך לחמם את המושב במשרד הסגלגל. ככה זה כשיש ברשותך מתנקש חסר רחמים ואת הישות העצומה ביותר בעולם, שמבצעים כל הוראה שתיתן. באחת מעלילות המסגרת ארה”ב נמצאת לקראת עימות בלתי-נמנע עם ברית המועצות, מערכה גרעינית בלב המלחמה הקרה, כשד”ר מנהטן (הישות העצומה המדוברת) הוא הנשק הכי גדול של אמריקה.

תוספת לחוקה: המראה הכי מזוהה עם ניקסון ב-Watchmen הוא ה”פוטבול” אלו הוא אזוק בקביעות. “פוטבול” הוא כינויה של מזוודה שעם תוכנה נשיא ארה”ב יכול להפעיל את הנשק הגרעיני של המעצמה, ונמצא תמיד בסמיכות לנשיא. בקומיקס ה”פוטבול” אכן נראה כמו כדור פוטבול.

2. ג’ון פ. קנדי (Action Comics #309)

actioncomics309

הייחודיות של הופעת האורח הזו כלל לא נוגעת לתוכנו של הסיפור. ב-DC לא יכלו לתכנן זאת כשהפיקו את הגיליון, אך הוא יצא לחנויות כשבוע לאחר ההתנקשות בנשיא קנדי ב-22 בנובמבר 1963. מבחינת החברה היה מאוחר מדי להחזיר את כל העותקים, וכך החוברת שוחררה לאוויר העולם. הסיפור עצמו הציג שיתוף פעולה בין סופרמן לנשיא, כשגיבור העל המפורסם חיפש דרך להיראות בפומבי לצד קלארק קנט. סופרמן גייס את קנדי לעזרתו, והנ”ל התחפש לקלארק קנט, ולאחר שהמזימה צלחה הבטיח לשמור על סודו של סופרמן. כי אם לא לסמוך על נשיא ארה”ב עם הסוד הגדול שלך, על מי כן? קנדי בטח סמך על סופרמן שיהיה שם כשמישהו ינסה להתנקש בחייו; או שמא סופרמן בכלל אחראי לרצח, כי יש לו בעיות אמון (תשאלו את לויס)?

תוספת לחוקה: המוות של קנדי הופיע על דפי קומיקס של DC רק ב-1965 ב-Jimmy Olsen, Superman’s Pal #89.

1. פרנקלין ד. רוזוולט (The Manhattan Projects)

MP2

בסדרת המד”ב הפסיכדלית של ג’ונתן היקמן וניק פיטארה מככבים מדענים מפורסמים מהמאה ה-20, כחלק ממיזם סודי שהחל במלחת העולם השנייה ונמשך לאורך ההיסטוריה. לא משנה מה אתם יודעים על אלברט איינשטיין ורוברט אופנהיימר, גרסאות הקומיקס שלהם לוקחות תפנית לעולם הזוי של מדע פרינג’ עם מדען ששרד דליפה גרעינית כשלד בוער תמידית בירוק, או איומי פלישה חוצניים. דמות משנה שחצתה את גבולות הקיום שלה (תרתי משמע) היא של נשיא ארה”ב במהלך המלחמה, שעם מותו מוחו ניצל ע”י אנשי MP והוסב למחשב על. עם האישיות והיכולות הנשיאותיות של רוזוולט, הנשיא בחייו החדשים מהווה נכס משמעותי לפרויקט. מבלי לספיילר יותר מדי, רק נגיד שלא הכל עובר חלק בלי תיכנות מחדש.

תוספת לחוקה: את רוזוולט המנוח החליף סגנו הארי טרומן כנשיא לקראת סוף המלחמה, וב-MP הוא חבר בכת סודית של אנשים רבי השפעה, שאוהבים להתלבש בגלימות מצחיקות ולבצע טקסים שלא נראו מאז תקופת התנ”ך.

ראוי לציון: ברק אובמה

OBAMA_int-6USAToday.jpg

הנשיא המכהן כיום, ברק אובמה, מצא את עצמו מופיע במספר לא קטן של סיפורי קומיקס, כמעט כמו וולברין. את הופעתו הראשונה ערך הנשיא לעתיד – הגיליון יצא לאור לפני שנבחר – ב-Savage Dragon של אריק לארסן. במהלך ראיונות אמר אובמה שהוא מעריץ גדול של מארוול, וכי נהג לקרוא בילדותו קומיקס של ספיידר-מן וקונאן הברברי. במארוול קפצו על ההזדמנות וארגנו סיפור בכתיבתו של זב וולס, במרכזו הנשיא פוגש את ספיידר-מן, שמציל את טקס ההשבעה שלו (Amazing Spider-Man #583). אובמה הופיע בין השאר גם בקומיקס של Secret Invasion, Godzilla, Army of Darkness, Thunderbolts ו-Archie.

השאר תגובה