ביקורת: “לוקי”‘ עונה 1 פרק 4 – The Nexus Event, או – וואו, וואו, וואו

וואוו…

וואוו…

וואוו…

אחרי שהפרק האחרון היה קצת חלש מבחינת התקדמות עלילתית אך חזק מבחינת התרחשויות מתחת לפני השטח וסאבטקסט, פרק שהגדיר מחדש את הכיוון שגם היה ברור שמארוול הולכים אליו וגם את השינויים שעוברים על ה- Mouse House עם האמירה הברורה על העדפותיו המיניות של לוקי, הפרק הרביעי מביא לפתחנו כל כך, כל כך הרבה.

ראשית, פרק 4 השאיר אותי במתח עד הרגע האחרון (וברגע האחרון אני מתכוון לסצינה אחרי הקרדיטים, אל תפספסו!!!) והבנייה הלא-במיוחד איטית בשלושת הפרקים הראשונים בהחלט הייתה שווה לפיי-אוף שבפרק הזה. מעניין מאוד לאן עוד נגיע בשני הפרקים שנשארו. קיבלנו לא מעט תשובות לשאלות שעלו קודם כמו: מי הם שומרי הזמן? האם רנסלייר היא מהרעים? האם סילבי היא באמת לוקי? למרות שבתורן, התשובות לשאלות הללו העלו לא מעט שאלות נוספות…

המשך הקריאה כולל ספויילרים לפרק:

הפרק מתחיל עם סיפור רקע קצרצר בו אנו רואים את סילבי נלקחת מאסגרד עוד בהיותה ילדה (לוקי נראה כאן א-בינארי כך שלא ברור אם מדובר בלוקי או סילבי). סוכנת הלשכה שלקחה אותה היא רנסלייר בעצמה אך שנייה לפני שבית המשפט מעלה את לוקי לדוכן ומסיים את הסאגה על ידי קציר (Pruning) לוקי מצליח.ה לקחת את טאבלט הזמן של רנסלייר ולהמלט ומאז להסתתר באותן אפוקליפסות לאורך ציר הזמן ולתכנן את הריסת לשכת שומרי הזמן.

הסצינה הבאה ממשיכה מהיכן שעצרנו בפעם הקודמת – לוקי וסילבי מחכים למותם הבלתי נמנע על הכוכב למנטיס העומד להתפוצץ באחת מסצינות ה-CGI  היפייפיות שיצא לי לראות. מוביוס ו-B-15 מנסים למצוא את צמד הדמי-אלים, אך מכיוון שהם תקועים באפוקליפסה הם לא מצליחים להנעל עליהם.

Loki104_0478

בשלב הזה קורה משהו מוזר, ממש מוזר. לוקי וסילבי מנחמים במידת מה האחד את השנייה וכרגיל בסדרה הזו, הידלסטון מצליח להוציא דליים של רגש ואנושיות מהדמות של לוקי במבטים בלבד. בשלב מסויים, וכשהם בטוחים שסופם הגיע, הם מחזיקים ידיים ונוצר ביניהם קשר שגורם לאירוע נקסוס מספיק חזק שמצליח להקלט בחיישנים של לשכת שומרי הזמן ולהוביל את מוביוס ו-B-15  להצלה, כפי שניחשו לא מעט צופים שיקרה רק שלא היה ברור מה יוביל לשם.

אירוע הנקסוס הזה הוא דבר די ביזארי, גם בעולם של מארוול. לא ברור לחלוטין מה טבעו וטיבו של הקשר בין לוקי וסילבי – האם הוא רומנטי? חברי? משהו אחר לגמרי? או כמו שמוביוס קרא לזה “הדבר הכי נרקסיסטי” שכן זה אומר שלוקי יכול להתאהב רק בעצמו?

Loki104_0321

שני הלוקים שלנו מובלים חזרה בשלשלאות ללשכה ומופרדים לחדרי חקירה. לוקי נזרק לכלא שעשוי מזיכרון בו אנו רואים את ליידי סיף עוברת שוב ושוב ושוב ומכה את לוקי על כך שגזר את שיערה. החבטות החוזרות ונשנות גורמות ללוקי להגיע למסקנה בסוף, ולהודות בה רק בפני סיף שאינה יותר מאשר זיכרון, על כך שכל מה שהוא עושה, נעשה מהפחד להיות לבד ולהפסיד והוא לא באמת רע.
במקביל קורים כמה דברים מעניינים:

  1. לוקי זורע במוחו של מוביוס את זרעי הפקפוק בלשכה כאשר הוא אומר לו שהם משקרים לו. משפט קצרצר אך בעל משמעות עמוקה במיוחד אחרי שמוביוס כבר קצת מעורער אחרי שריינסלייר מודיעה לו ש-C-20, השומרת שנחטפה על ידי סילבי ונזכרה בחייה הקודמים, מתה. למרות שראינו אותה במצב די טוב לאחרונה (לפחות פיזית).
  2. B-15, שגם הייתה אחוזת דיבוק על ידי סילבי, מתחילה להזכר בחייה הקודמים לפני הלשכה ומבינה שבעצם היא נחטפה. היא מחלצת את סילבי בחזרה לרוקסקארט שם סילבי השתלטה עליה ונשברת ריגשית.

Loki104_1154

אחד הרגעים המרגשים עד עתה היה המבט הנוראי בעיניו של טום הידלסטון כאשר הוא רואה כיצד מוביוס נהרג בידיה של ריינסלייר לאחר שהוא עלה על שקריה. מכאן האקשן מתחיל כאשר לוקי וסילבי מובלים ללשכתם של שומרי הזמן בכבודם ובעצמם. בעזרתה של B-15 השנים משתחררים, משתלטים על השומרים ומחסלים את אחד משומרי הזמן רק כדי לגלות שהם אנדרואידים…

ברחבי המרשתת היו רבים שניחשו שזה המצב ושומרי הזמן הם רק כיסוי, אך מי באמת עומד מאחורי שומרי הזמן והקונספט של קו הזמן הקדוש? האם זה באמת קאנג שרק השבוע אושר שיופיע באנטמן 3 כבר? לתאוריה הזו תורמת רבות העובדה שבקומיקסים, ריינסלייר הייתה זוגתו של קאנג לזמן מה (ראיתם מה עשיתי כאן?) אבל מצד שני, מארוול לא נוטים ליפול לפחים צפויים מידי מראש, כפי שראינו שגם דמותה של סילבי שונתה מהמקור שלה בקומיקס.

Loki104_1125

לפני סיום יש שני דברים שצריך לשים לב אליהם במיוחד בפרק וכרגיל הם מוזכרים מאוד כסאבטקסט ולא באמירה מפורשת:

  1. יש אישור שקיימים ערפדים ביקום של מארוול! עכשיו נשאר לחכות לחידוש לבלייד שמתקרב אלינו (והרי אנחנו יודעים שמורביוס קיים).
  2. לא פעם, לא פעמיים ולא שלוש מוזכר הקונספט של כאוס בפרק ובסדרה בכלל. בדיוק כפי שדיברו עליו בסדרה של וונדה-ויז’ן. האם בדומה לוונדה, לוקי הוא גם התגלמות כלשהי של הכאוס? במהלך אחד הדיאלוגים, לוקי מזכיר שהיקום מנסה להשתחרר ולכן מופיעים ואריאנטים שונים אותם שומרי הזמן מחסלים כדי לשמור על קו הזמן שהם מחליטים עליו. אם כן, למי יש את המטרה למנוע את היווצרות המולטיוורס? האם החיבור בין לוקי וסילבי יכול לייצר כמות נכבדה מספיק של כוח כאוס על מנת לשחרר את היקום? אם כן זו תהיה הגאולה האולטימטיבית עבור הדמות (ניחוש שלי? הוא יציל את היקום וימות – אולי לא סופית).

Loki104_1104

אני מניח שרובכם לא התרגשתם יותר מדי כאשר ריינסלייר חיסלה את לוקי בעזרת האלה שלה, כמו שבקומיקס כבר לא ממש מתרגשים אם דמות כלשהי מתה כי ברור שהיא תקום לתחייה שוב. ומכאן אנו מגיעים לסצינת הפוסט-קרדיטים שלטובת מי שפספסו את הסצינה המדוברת אסמן ספויילרים (אפילו בצבע אדום), תלכו לצפות שוב ותחזרו להמשיך את הקריאה.

חזרתם? יופי!
לכולנו היה ברור שלוקי לא מת אבל איך לעזאזל הוא ניצל? ומה זה אומר שואריאנטים נוספים שלו באו להצלתו? האם זה אומר שלמי שעומד מאחורי לשכת הזמן יש אג’נדה נסתרת הנוגעת ללוקי ספציפית? לפחות לוקי קיבל כאן את טיפול הטרמינייטור שלו וגרסה ל: “Come with me if you want to live!” וכמובן שסוף-סוף זכינו לראות את ריצ’רד אי. גרנט בתור לוקי המבוגר! כולו בחליפה הקלאסית של הדמות מימי הקומיקס המוקדמים.

ציון: 5

ratings-tv-5

השאר תגובה