ביקורת, “אגדות המחר”, עונה 3, פרקים 10 עד 13 – איי איי קפטן

לאחר הפסקה של חודשיים צוות האגדות חזרו לחיינו מוכנים להמשיך במלחמה התמידית נגד דיימיאן ד’ארק, הנבל שמסרב להישאר מת, ולעשות בלאגן ברחבי החלל והזמן. הפרק העשירי טבל את רגליו באימה קלאסית סטייל “מגרש השדים” בעזרתו הנדיבה של ג’ון קונסטנטין, שקפץ לביקור בוייבריידר כדי להציל את נשמתה של נערה צעירה רדופת שדים. לשמחתי הרבה לא מכבר הודיעו כי קונסטנטין יצטרף לאגדות בעונה הרביעית כאחת מהדמויות הראשיות.

המשך הקריאה כולל ספויילרים לפרקים 10 עד 13 –

נערה צעירה, נורה ד’ארק והשד שמשתלט עליה הוא כמובן מאלוס, הביג באד של העונה. חברי הצוות נחושים להציל את נורה הצעירה, שעדיין לא לגמרי רוע טהור, המאושפזת בכפייה במוסד סגור לחולי נפש, שם היא יתומה ופגיעה לאחר המוות של הוריה. קונסטנטין מפלרטט עם ליאו סנארט ושרה, איתם הוא נזרק בחזרה בזמן ל1969 לאותו מוסד בדיוק (עם אותה המנהלת), בהומאז’ ברור לסרטי האימה של פעם, ריי וזארי מנסים לעזור לנורה הצעירה להתנגד לשד שעדיין לא לגמרי השתלט עליה ומפתחים איתה חיבור לא שגרתי.

אמאיה מצליחה לתפוס את קאווסה ומגלה שהיא פנתה לצד האפל לאחר שבתור ילדה היא ראתה איך שורפים את הכפר שלה, הורגים את סבתא שלה (אמאיה) ושאמא שלה בורחת עם אחותה הקטנה ומשאירה אותה מאחור. בעזרת הרבה אורות ניאון מהבהבים, מוזיקה מפחידה וצללים מאיימים, אגדות המחר מדגימים איך רוע הוא לא תמיד מולד אלא נבנה וחושפים את נקודת התורפה של השד המאיים: “השישה” – מחזיקי הקמעות שיחדיו יכולים להביס אותו (כזכור לאמאיה, זארי וקאווסה יש קמעות, מה שמשאיר עוד 3 נוספים לאתר).

Legends of Tomorrow, Daddy Darhkest 01

הפרק מסתיים באכזבה עבור האגדות, כאשר אבא ד’ארק מתערב ומקריב את נשמתה של בתו למאלוס ומעביר אותה לצד האפל. זו גם אכזבה לצופים, שלמרות ההבטחה להופעת אורח ארוכה יותר, לאחר קרב עם מאלוס וסטוץ עם שרה, קונסטנטין עוזב את הספינה ויחד איתו נפרדנו לשלום גם מליאו, שהחליט לחזור לכדור הארץ שלו ולהציע נישואים לריי (לא פאלמר).

לאחר פרק כבד ומלא החלטות לא נכונות, הפרק ה11, לוקח אותנו בחזרה למה שהסדרה עושה יותר טוב מכולם: הומור מודע-לעצמו, מלא ברפרנסים והשראה מקלאסיקות קאלט משנות ה80. זארי, גיבורת הפרק, ממשיכה לחפש “חורים בזמן” שיאפשרו לה למצוא דרך להציל את משפחתה מבלי לשנות את ההיסטוריה וכתוצאה מכך יוצרת עומס על הספינה ומשביתה אותה. מתוסכלת מהפיקוד של שרה והדרישות שמגיעות עם להיות חברה בצוות, זארי מאיימת לעזוב את האגדות בשנייה שהיא תסיים לתקן את הספינה. בכעסה, היא מושכת את הצינורית הלא נכונה וחוטפת מנה נכבדת של “שמן מכונות” לפנים ותוך חצי שעה הספינה מתפוצצת והורגת את כולם על גביה.

Legends of Tomorrow, Here I Go Again 03

לפני שאתם ממהרים להתאבל על מותם בטרם עת של כמה מהדמויות החביבות עליכם, תשמחו לגלות שזארי מתעוררת בבהלה לאחר הפיצוץ ונכנסת ללופ של זמן בו היא חווה את השעה האחרונה שוב ושוב. הפרק שכולו הומאז’ ל”לקום אתמול בבוקר” (Groundhog Day או “יום המרמיטה”) מאפשר לנו לראות צדדים שלא הכרנו (או שלגמרי קברו במהלך העונות) של חברי האגדות בצורה הומוריסטית וכתובה היטב דרך נקודת המבט של זארי והוא ללא ספק אחד הפרקים היותר מוצלחים בסדרה כולה.

Legends of Tomorrow, Here I Go Again 01

נייט ואמאיה לא מצליחים לשמור מרחק רומנטי אחד מהשני ומנסים להיפרד (או להתחבר) מספר פעמים, שרה מנהלת שיחות סודיות עם אווה שארפ מלשכת הזמן, שללא ספק לחלוטין בקטע שלה, מיק כותב רומן מדע בדיוני רומנטי מבלי שאף אחד יגלה וריי נאבק עם הבקשה של קונסטנטין מהפרק הקודם, להרוג את שרה במידה ומאלוס ישתלט עליה שוב. זארי מנסה ללא הצלחה לעצור את הספינה מהשמדה אינספור פעמים, כולל בקשת עזרה מנייט, שכצפוי, ראה את “לקום אתמול בבוקר” עשרות פעמים, ועוזר לה לפתח קוד דיבור בו היא יכולה להכניס אותו לעניינים מבלי להסביר לו את כל הסיפור מההתחלה שוב ושוב.

Legends of Tomorrow, Here I Go Again 85

לבסוף הצוות מגלה את גארי מלשכת הזמן מתחבא בספינה כשבידיו המכשיר שיוצר את הלופ בזמן. ברגע שהמכשיר מושמד זאת ההזדמנות האחרונה של האגדות להציל את עצמם ממוות ודאי. זארי, שבשלב זה, כבר התחברה לחלוטין לחברי הצוות לאחר שלמדה את כל הסודות שלהם והצליחה להבין את המניעים למעשים שלהם, החליטה להקריב את עצמה כדי להציל את הספינה מהפיצוץ.

לפני שאנחנו מתאבלים גם על זארי, אנו מגלים שכל סיפור הלופ בזמן והאיום לספינה, היה מעיין סימולציה שגדעון, האינטליגנציה המלאכותית של הספינה, יצרה כדי להראות לזארי את חשיבותה לצוות, בזמן שהיא למעשה הייתה בתרדמת רפואית לאחר שנחשפה ל”שמן המכונות” בתחילת הפרק. כשזארי מתעוררת מהתרדמת היא חושפת בפני הצוות את כל הסודות שהיא גילתה ושרה מבטיחה לה שהיא תמצא דרך לתקן את העתיד ולהציל את החיים של אחיה.

Legends of Tomorrow, Here I Go Again 894

האם פרק 12 יצליח להתעלות על זארי בלופים? – התשובה היא… חצי כוח. בסוף פרק 11, ריפ האנטר, הקפטן לשעבר שלנו, ברח ממאסר בחסות לשכת הזמן והגיע עד ליפן, שם הוא מצא את וואלי ווסט, הספידסטר הכי מיותר בArrowverse, עושה מדיטציה. ריפ מנסה לשכנע את וואלי לחזור לעולם הלחימה בנבלי-על אך לפני שהוא יצליח לגייס את קיד פלאש בחזרה, השניים משתכרים, שרים קריוקי בבר יפני בשנות ה90 וגונבים מספר פריטים מלשכת הזמן.

בחלק היותר מעניין של הפרק, אמאיה, נייט, מיק וריי מחליטים לצאת למשימה לא מאושרת במשולש ברמודה לאתר את קמע האש בזמן ששרה יוצאת לדייט רגוע ו”נורמלי” עם אווה. בהשראת “שודדי הקריבים” וכל סרט פיראטים אחר שאיי פעם נוצר, האגדות חוזרים בזמן ל1700 למצוא את קפטן שחור-הזקן, שנתקל בקמע האש במהלך הרפתקאות חיפושי האוצרות שלו. משפחת ד’ארק מגיעה (איך לא) לסצנה, מצליחים בקלות (יתרה, לדעתי) לגנוב מאמאיה את השרשרת שלה ומכריחים את שחור-הזקן להוביל אותם לקמע האש.

Legends of Tomorrow, The Curse of the Earth Totem 01

מיק מתאכזב לגלות שהגיבור שלו, הקפטן האכזרי, הוא למעשה פחדן ושקרן, והוא עוזר לנייט לרקום סיפור שמציג את אמאיה כפיראטית אכזרית ומפורסמת כדי למשוך צוות שיעזור להם לחפש את האוצר. בזמן הדייט, גארי מלשכת הזמן מגלה לאווה שריפ האנטר הצליח לגנוב מספר פריטים ושרה מגלה שהוייבריידר הותקפה על ידי ד’ארק וצבא תותחים עד למצב קריטי של נחיתת אונס בהווה, היא בורחת מהדייט מבלי לומר כלום לאווה ורצה להציל את מה שנשאר מהצוות שלה (חלקם עדיין תקועים במשולש ברמודה ללא כוחות מיוחדים או עזרה).

ההיילייט של הפרק היה כאשר קפטן שחור-הזקן והצוות שלו עולים על הוייבריידר ומנסים להשתלט עליה, שרה ואווה עוצרים אותם בעדם במהלך סצנת קרב מלאת כוח נשי וכוראוגרפיה ממש טובה. לקראת סוף הפרק, ריי והאגדות מצליחים לעצור את הד’ארקים מלהשיג את הקמע הנוסף אך בדרך, נורה נפגעת וגוססת בידיו הרועדות של אביה.

Legends of Tomorrow, The Curse of the Earth Totem 231

ריי, אכול אשמה, שלא ממש בנוי להרג של אף אחד, במיוחד לא נשים, חוזר בזמן ללא ידיעת שרה ומציע לדימיאן להציל את נורה בתמורה להחזרתה של השרשרת של אמאיה. הוא מצליח להציל אותה אך היא כצפוי חוזרת לעצמה כעוסה וכמעט הורגת אותו. דימיאן עוצר בעדה באמתלה שלשמור את ריי בחיים יכול לעזור להם במאבק נגד האגדות. למעט חלקים מסוימים בפרק, שהיו קצת אובר תיאטרלים, התחברתי לבנייה של אמאיה כקפטן ג’יאווה הפיראטית המפורסמת ביותר בעולם ושבירת המיתוס לגבי שחור-הזקן וגם החיבור המאוד טבעי בין שרה לאווה, שתי נשים חזקות בעמדות כוח (וכפי שמיק ציין, גם נראות מאוד טוב) שמתאימות אחת לשנייה בעיקר כי אף אחת מהן לא באמת יכולה לנהל מערכת יחסים נורמלית בעולם של מסעות בזמן ומלחמה בשדים.

מה שמביא אותנו לפרק של השבוע, פרק 13 שלדעתי היה חלש בהשוואה לקודמיו והתמקד בעיקרו בשיקום מערכות יחסים. ריי שבוי של הד’ארקים, עובר עינויים, בעיקר בשביל “הכיף” של נורה, שגדלה להיות אישה מלאת טינה וכעס כלפי העולם, אך במיוחד כלפיה אביה. בעיני דימיאן, נורה היא עדיין ילדה קטנה והוא מנסה לגונן עליה בצורה שמעיקה עליה וקצת יותר מדי שתלטנית (זה ויש את כל העניין בו הוא הקריב אותה לשד למען חיי נצח), בזמן שהיא רוצה להוכיח שהיא שווה לאביה כשותפה לכל דבר.

Legends of Tomorrow, The Curse of the Earth Totem 0323

ריי והד’ארקים חוזרים לברלין של שנת 1960, שם הם מנסים לחלץ מדען שגילה את הנוסחה ל”היתוך קר” אך מעולם לא חשף בפני העולם את ממצאיו, כיוון שדימיאן ד’ארק (מהעבר) עבד כרוצח שכיר והרג אותו. כדי לא ליצור פרדוקס זמן שעלול לשנות את גורלו של דימיאן (בזה שהוא יראה את עצמו) נורה יוצאת למשימה לבד עם ריי, מה שיוצר דינמיקה מאוד מעניינת לאורך כל הפרק. כזכור, ריי פגש את נורה כנערה, לפני שהיא עברה לצד האפל, וראה בה את הצדדים הטובים, כמבוגרת, נורה היא למעשה ילדה מפונקת עם כוחות הרוע בתוכה, אבל עם המון דאדי אישיוז וככל הנראה טיפונת של מקום חם בלב לריי, כיוון שהוא מצליח, לדקה קצרה, לשכנע אותה לחשוב קצת אחרת ומשפיע עליה לטובה.

הדיאלוגים בין ריי לנורה מחזיקים את הפרק, היא מרושעת, סרקסטית וחסרת סבלנות וריי, בעל לב טהור, כוונות טובות והמון תמימות ילדותית, אבל כצוות הם עובדים לא רע ביחד ויוצרים מצבים קומיים מבדרים. אך עם כוונות טובות לא הולכים למכולת, ונורה לא מצליחה לחמוק בהצלחה מהגרסה הצעירה יותר של אביה, מה שגורם לדימיאן מהעתיד להתערב ולנהל מעין קטטה עם עצמו (זה מוזר בדיוק כמו שזה נשמע) בזמן שחייה של נורה נמצאים בסכנה.

Legends of Tomorrow, No Country for Old Dads 98

בזמן שכל הדרמה המשפחתית הזאת מתרחשת, האגדות מחפשות את ריי ברחבי הזמן (ללא הצלחה), זארי ואמאיה עושות מדיטציה כדי להתחבר למישור האבות שלהם ולנסות לאתר את השרשרת האבודה של אמאיה, אך מגלות שמאלוס החל להשתלט על העולם שאחרי ובאמצעות כל השינויים שמשפחת ד’ארק יוצרים לאורך ההיסטוריה, הוא יצליח לבסוף להשתחרר ולהשתלט על העולם האמיתי. למקרה שאיבדתם תקווה, ריפ האנטר חוזר לוייבריידר יחד עם וואלי ועוזר לאגדות וללשכת הזמן להציל את ריי ולעצור את הד’ארקים, בינתיים, תוך כדי שהוא גונב את שאריות קמע האש ואת הנוסחה להיתוך קר.

הפרק מסתיים כאשר וואלי מחליט להצטרף לאגדות וגורילה גרוד (שוב הוא?) חוזר להווה, רוצח את הבוס של אווה וכתוצאה מכך היא מקבלת קידום והופכת לקצינה הבכירה ביותר בלשכת הזמן, מה שמאפשר לה להחזיר את ריפ לתפקידו ולעזור באופן מלא לאגדות להילחם מול מאלוס.

Legends of Tomorrow, No Country for Old Dads 0333

נקודות לסיכום:

על מנת להביס את מאלוס האגדות צריכים לשלוט בכל ששת הקמעות:
בזמביזי היו רק חמישה שבטים ועל כן יש קמע נוסף לא ידוע
זארי מחזיקה בקמע האוויר
קאווסה מחזיקה בקמע המים
אמאיה החזיקה בקמע הרוח אך עכשיו הוא בשליטת נורה דא’רק
האגדות מחזיקים בשאריות של קמע האש
זה משאיר את קמע האדמה במיקום לא ידוע וקמע נוסף שעדיין לא נכנס לפעולה.

האגדות כרגע מורכבים מ: שרה, נייט, ריי, מיק, אמאיה, וואלי וזארי והם עובדים עם אווה וריפ מלשכת הזמן וקונסטנטין שסביר להניח יחזור לקרב הגדול מול מאלוס. דימיאן ד’ארק עובד בשירות מאלוס יחד עם נורה, הבת שלו, קאווסה, הנכדה של אמאיה וגורילה גרוד.

One thought on “ביקורת, “אגדות המחר”, עונה 3, פרקים 10 עד 13 – איי איי קפטן”

השאר תגובה