ביקורת, “האינהיומנס”, 2 פרקי האיימקס – מרוול במעשה הבלתי אנושי הראשון שלה

ביקורת מאת: נחמן בן הרוש

בתחילת החודש הוקרנו באיימקס ברחבי העולם (וגם בישראל) שני הפרקים הראשונים של התוספת החדשה ליקום הקולנועי של מרוול (המוכר בשמו ה-MCU), סדרת הטלוויזיה ה”אינהיומנס”. כידוע, בתכנון המקורי, “הבלתי אנושיים”, היו אמורים להיות מוצגים כסרט קולנוע באורך מלא שהיה אמור לצאת ב2018, אולם עקב סיבות שונות כמו הופעת הגזע האנושי בעל הגן החייזרי בסדרת הטלוויזיה “סוכני ש.י.ל.ד”, ההסכם שהשיב את ספיידרמן הביתה ל-MCU, ועוד ענייני ניגודים בין חטיבות הבידור של מארוול – הודיעה מארוול לפני כשנה שהבלתי אנושיים יצטרפו לתכני הבידור שלה בסדרת טלוויזיה שתשודר ברשת ABC, אותה הרשת שהציגה לנו אותם לראשונה בסדרה “סוכני ש.י.ל.ד”.

זמן קצר לאחר מכן נודע כי שני פרקי הפיילוט יצולמו בטכנולוגיית ה-IMAX וישודרו באופן מיוחד במשך שבועיים באולמות האיימקס, כמה שבועות לפני שידורה הרשמי של הסדרה בטלוויזיה (שתעלה ביום שישי הקרוב, ה-29 בספטמבר). ובכן, הסרט הגיע לאיימקס ואם יש דבר אחד שכל הרשת מסכימה עליו זה- שחבל מאוד שזה קרה.

המשך הקריאה כוללת ספויילרים קלים לשני הפרקים:

כפי שלמדנו ב”סוכני ש.י.ל.ד”, הבלתי אנושיים הם תוצר של ניסוי גנטי שערך הגזע החייזרי “קרי” בבני האדם הפרימיטיבים שחיו על כדור הארץ. לאחר שהקרי זנחו את הפרויקט, נותרו על הכוכב צאצאיהם של בני האנוש הללו, שחשיפה לקריסטלים מיוחדים בשם “טריג’ן” משחררים את הכוחות הטמונים בד.נ.א החייזרי שלהם.

בסדרה החדשה אנו מגלים שחלק מבני האנוש הללו הגיעו לירח, ושם, בחלק הנסתר מבני האדם, הם הקימו מושבה בשם “אטילן”, היכן שהם חיים תחת שלטון אוטוקרטי. במרכז הסדרה נמצאת משפחת המלוכה המפוארת המורכבת מ”בלאק בולט” –מלכם של הבלתי אנושיים שיכול להשמיד אזורים נרחבים רק באמצעות שימוש בקולו. אשתו מדוזה- שכוחה טמון בשיערה, מקסימוס- אחיו החתרן הבלתי נלאה של המלך, הנסיכה קריסטל – אחותה של מדוזה, ובני דודיו של המלך – קארנק (יועצו המלכותי), גורגון (ראש המשמר המלכותי) וטריטון (סוכן הביון של המלוכה).

PROJECTNEXT_146217_0232_v4a.JPG

אליהם מצטרף חביב הקהל- לוקג’ו, הכלב המלכותי והעצום בעל כוח הטלפורטציה. בסדרה אנו נחשפים למאמצי המרד של מקסימוס באחיו המלך ולתפוס את השלטון מידו, כשבמהלך העניינים בני משפחת המלוכה מגיעים אל כדור הארץ אבודים, בדיוק כמו שם הסדרה שנופיה ניכרים מאוד במהלך הצפייה, בגלל אתרי הצילום המשותפים להם- בהוואי.

להגיד על הסדרה שהיא מאכזבת, זו חתיכת לשון המעטה. ויותר מזה, זה גם לא עניין מקורי, כל התייחסות לסדרה פחות או יותר מאז שהופיעו התמונות הראשונות, קבעו זאת לפחות כמה פעמים. וזה, צערי הרב, נכון.

ANSON MOUNT, IWAN RHEON

קודם כל לגבי ה-IMAX. לפני הסרט הוקרנו טריילרים מרהיבים. : “ת’ור: ראגנרוק”, “קינגסמן” ובארה”ב הצופים זכו לראות גם טריילר של “הפנתר השחור”. כולם מרהיבים ביופיים ומרשימים מאוד בטכנולוגיית הIMAX. הצופה התמים מאמין שעוד מעט, לכשיסתיימו הטריילרים הוא יזכה לחוויה דומה. מעל 70 דקות של צבעים עשירים הממלאים כל פינה שהעין תופסת מהמסך הגדול, אפקטים מרהיבים שיפיקו כוחותיהם של הבלתי אנושיים, וחווית שמע שתהיה תענוג כמו זו שהייתה כששמע את המוזיקה בזמן הטריילר לת’ור. אז זהו, שלא!

כנראה משיקולים כלכליים, בכל זאת מדובר בתקציב של סדרת טלוויזיה, האפקטים כמעט ולא קיימים. לא ויזואלים, ולא קוליים. בניגוד לנופיה המרהיבים של אטילן בקומיקס אנו חוזים בנופים משמימים ושבלונים , קסקטות שנראה כאילו נלקחו מסרט מלחמה, ותפאורת ארמון שנראית כאילו צולמה בקומת התצוגה באיקיאה. פה ושם, בסצינות שעל כדור הארץ, אנו זוכים לראות חלק מנופיה המרהיבים של הוואי אבל זה בוודאי לא מה שמתכנן לראות מי שמשלם כרטיס לIMAX.

MARVEL'S INHUMANS

במשפחתי אנו נוהגים לפעמים “לעבוד” על חתן יומולדת, כשאנו מגישים לו קופסא נוצצת וגדולה, אותה הוא פותח בהתלהבות רק כדי לגלות משהו קטן ופשוט בפנים. כך בדיוק הרגישה לי חווית הצפייה בשני הפרקים באיימקס.

בכלל, עושה רושם שמה שעומד בעיקר לרועץ עבור צופי פרקי הפיילוט- הוא התקציב הנמוך. נראה שכל הכסף הלך לטובתְ הצילום בטכנולוגייתIMAX  והנפשת הכלב העצום. כדי לחסוך הופחת השימוש באפקטים, בCGI, ובכל דבר שהיית מצפה מסדרה של מרוול שבמרכזה חבורה של בעלי כוחות. ואם נדבר על זה שנייה – זו יריקה בפרצוף של הצופים.

Inhumans Imax review - 06

בואו נודה בזה, כל מי שהלך וכיתת את רגליו (באוטובוסים ורכבות-סיפור אמיתי!) לאולמות הIMAX, שילם סכום לא מבוטל, וזאת למרות הטריילרים שלא הרשימו או הביקורות הלא חיוביות שכבר צצו להן, כל אחד כזה הוא מעריץ אמיתי של האינהיומנס, או של מרוול.

במקום לעשות את מה שמרוול עושים הכי טוב – לתגמל את המעריצים הללו בהרבה איסטר אגס אוfan service, בדיוק כמו שיש בכל אחד מהסרטים של מרוול או בעונות האחרונות של סוכני ש.י.ל.ד, הם פשוט, אומר זאת שוב, יורקים להם בפרצוף.

Inhumans Imax review - 07

אין ולו “ביצת פסחא” אחת לרפואה במהלך הפיילוט. הדבר האהוב עלי יותר מכל ביצירות מרוול, פשוט לא קיים שם. והאמינו לי, הייתי דרוך ומוכן לקלוט כל דבר. תקוותי לאיזה רפרנס מגניב- נגוזה באכזבה. אבל זה לא רק זה. נופיה המרהיבים של אטילן בקומיקס, הופכים כאמור לנופים משמימים ואפורים שעְְל הירח. תלבושות הבלתי אנושיים נראים כאילו נלקחו מקוספליי פסטיבל אייקון בארץ.

מקסימוס המשוגע, אחיו התככן של המלך, הוא אחד הבלתי אנושיים החזקים בקומיקס, בעל כוח שמאפשר לו לשלוט בכל אדם שהוא מדבר איתו. בסדרה הפשיטו אותו מכוחו בצורה מחפירה. גם מדוזה, אולי אחת מהבלתי אנושיות הכי פופולאריות בקרב הקוראים, מקבלת תפנית משמעותית (שלא נרחיב עליה על מנת לא לספיילר אבל מי שצפה בטריילרים יכול להבין כבר מהי)-שוב, ככל הנראה על מנת לחסוך עוד כמה דולרים. במקרה הזה זו הייתה יכולה להיות תפנית נחמדה אם הייתה מתרחשת בהמשך הסדרה, אבל כל כך מוקדם, זה על גבול הבלתי נסלח.

ANSON MOUNT, IWAN RHEON

על כוחה של קריסטל, ששולטת בכל ארבעת היסודות של הטבע, אנו מקבלים ניצוץ (מילולית) של רמז ברבע סצינה. ורגליו העצומות של גורגון שמעניקות לו את כוחו נראות כמו תחפושת פורים, כזו שגורמת לאיווק המיתולוגים ממלחמת הכוכבים להיראות כיצורים מפחידים ומאיימים. גם אאורון, אשת סודו הנאמנה של מקסימוס, שונתה לחלוטין מהמקור בקומיקס, גם במראה וגם בנאמנות הלא מתפשרת שיש לה למלך בקומיקס. אם יוצרים דמות שונה לגמרי, שלא מזכירה בכלל את המקור, למה בכלל להשתמש בשם שלה? זה לא fan service, זה  fan nervous!

לא צריך להיות קורא של הבלתי אנושיים כדי להתעצבן או להתאכזב. העלילה לא כתובה בצורה טובה. מילא זה שהיא צפויה, אבל יש בה לא מעט חורים (ברגע אחד רואים איך כוחו של קארנק מונע ממנו לחוות מוות, אבל כמה רגעים אחר כך הוא לא מצליח למנוע נפילה פשוטה), כמה בעיות תסריטאיות באמת הזויות (איך לעזאזל הגיע לאטילן מכשיר חשמלי שניתן למצוא בכל חנות למוצרי חשמל בנתניה?!), ומשחק לא טוב של חלק מהשחקנים, לרבות השחקנית הקנדית סרינדה סוואן שמגלמת את מדוזה, לא בהצלחה רבה. כמעט בכל פעם שהיא הופיעה על המרקע הגדול נזכרתי בקולה של המורה לדרמה שהייתה צווחת “overacting!!” בכל דקה שניה. ואם במלכה נפלה שלהבת, מה נגיד על איזובי הניצבים, שנדמה שנשלפו מהשוק בהוואי.

ARI DALBERT, IWAN RHEON

רגע אחד….סדרה חדשה של מרוול עם משחק מוגזם של דמות ראשית? חורים בעלילה? שינויים מרחיקי לכת מחומר המקור? ציון מבזה ב”עגבניות רקובות”? לא ראינו לא מזמן משהו כזה בדיוק? נכון, הזיכרון לא מתעתע בכם. גם סדרת הנטפליקס של מרוול “איירון פיסט” סבלה מתסמינים דומים. ואין זה מקרה… על שתי הסדרות אמון אותו אדם, סקוט באק, שיש כאלה שאומרים שהרס את הסדרה “דקסטר” (לא צפיתי, אני ניזון מהרשת).

באק הוא זה שהיה אחראי לשתי הסדרות הללו. מדוע מינו את סקוט באק לאחראי על הסדרה למרות חוסר ההצלחה של “איירון פיסט”? למרוול הפתרונים. מה שבטוח הוא ששם חדש הצטרף לרשימה השחורה של מעריצי מרוול. בראיין סינגר יהיה מבסוט, הוא כבר לא לבד.

SONYA BALMORES, SERINDA SWAN, IWAN RHEON

אני רוצה לסייג ולומר- לא הכל היה רע בסדרה. איוואן רהון, רמזי בולטון בשבילכם, עושה את הטוב ביותר במסגרת התסריט שניתן לו. השחקן מביא איתו לתפקיד מקסימוס את האיכויות המוכרות שלו, כשהצופה תוהה מה עומד מאחורי כל משפט והבעה שלו.

גם שחקן “גיהנום על גלגלים”, אנסון מאונט, שמגלם את בלאק בולט, מציג הופעה מבריקה. לקראת התפקיד, שדורש מהשחקן לא להוציא הגה במשך כל הסדרה (שכן הבל פיו בלבד יכול להרוס עיר שלמה), יצר מאונט שפת סימנים ייחודית (חשיבה יפה- אין סיבה שבאטילן ידברו בשפת הסימנים הארצית), ומהבעות פניו אפשר להבין בקלות מה הוא רוצה לומר.

LOCKJAW, ANSON MOUNT

השחקן מספק בהבעותיו גם כמה מהרגעים הקומיים (היחידים) בפיילוט. גם גורגון, בגילומו של שחקן אלמוני בשם אמאה איקוואקור מספק כמה מהרגעים המשעשעים של פרק הפיילוט. ישנם כמה טוויסטים השזורים בעלילה, ולפחות על מסורת מרוול אחת שמרו בפיילוט- יש אפטר קרדיט, שמספק את אולי אחד הרגעים היחידים המפתיעים בצפייה.

לסיום, חידה :  אורך פרק בסדרה, כמו כל סדרת מתח ברשת ABC, הוא 42 דקות. חישוב מתמטי פשוט יעלה שאורכם של שני פרקים הוא איפה.. 84 דקות. אם כך מדוע אורך הקרנת הIMAX הוא רק 75 דקות? משלמים יותר, ומקבלים פחות. מסתבר שדווקא בגרסה הטלוויזיונית נצפה בקטעים שנחתכו מהגרסא הקולנועית. זה בעצם מה שמסמל את כל חווית הצפייה בIMAX.

שלא תטעו. לא סבלתי בצפייה. וברגעים רבים אפילו מאוד נהניתי. אבל זה ככל הנראה בגלל שאני מרוול פאנ-בוי אמיתי.. אני גם יודע לומר בוודאות שאצפה בסדרה כשתשודר החל מסוף החודש. ברשת נוטים לשכוח שבסך הכל צפינו בשני הפרקים הראשונים מתוך שמונה. ובהחלט יכול להיות שכמו בסדרות רבות, בהמשך, הסדרה עשויה להשתפר.

ציון: 2.5
ratings-film-2-half

One thought on “ביקורת, “האינהיומנס”, 2 פרקי האיימקס – מרוול במעשה הבלתי אנושי הראשון שלה”

  1. בריאן סינגר שם שחור? על מה ולמה? הבן אדם ביים את אקס מן 2 ואת ימי העבר העתידי מה אתה עשית?

השאר תגובה