ביקורת, The Orville, עונה 1, פרק 1 – קומדיה זה לא (וטוב שכך)

בשנים האחרונות אנו חווים עדנה מחודשת בתחום המד”ב בכללותו ובפרנצ’ייזים של “מלחמת הכוכבים” על המשכיה ו”מסע בין כוכבים” על סרטי הריבוט שלה, שעל איכותם אמנם אפשר להתווכח אך לא עם העובדה שהסרטים הוציאו את הפרנצ’ייז מקיפאון של כמה שנים טובות בהן לא היה זכר לסדרה או לסרטים.

ההתחדשות הזו הובילה גם להצפה של לא מעט סדרות וסרטים הקשורים לחלל ולעתיד אך חלקן לא שרד וחלקן לא צבר קהל גדול ונשארו נישתיות. והנה, לפני כשנתיים, הוכרזה סדרת סטאר טרק חדשה! “דיסקברי” שמה. מאז ההכרזה, המעריצים האדוקים נאחזים בכל שביב מידע כמוצאי שלל. הכל היה טוב ויפה עד שהתבהר שהסדרה תהיה מעין פריקוול וגם, בהתאם לרוח התקופה, תהיה אפלה וקודרת. הטענה הכי גדולה של המעריצים, לפני שצפו אפילו בטריילרים, הייתה שהסדרה החדשה היא לא ממש… “מסע בין כוכבים”. עלו זעקות שבר שהיא לא תהיה נאמנה לרוח המקור ולכוונתו של המשורר ג’ין רודנברי.

the orville_coverimg

עם כמה שאני מעריץ מושבע של “מסע בין כוכבים”, הסדרות ברובן תמיד היו מאוד סטריליות, כל האנושות מאוד מנומסת וחביבה. אמנם זה בא לשרת את המסר של ג’ין רודנברי, של התפתחות המין האנושי, אך בואו נודה בזה, רובנו נהיה דומים יותר לסטאלון באיש ההרס אחרי שהוא מנסה להבין מה לעשות עם 3 הצדפות בעתיד.

כחלק מאותה מגמה של רנסנס מד”בי, קיבלנו לפני כמה חודשים, בצורה די פתאומית, טריילר לסדרה חדשה של סת’ מק’פרלן. כן, כן, אותו יוצר שמזוהה יותר מכל עם קומדיות נונסנס פסיכיות וכמובן “איש משפחה”. הסדרה נקראת “אורוויל” ובמרכזה צוות על ספינה באותו השם ומק’פרלן משחק את הקפטן של אותה הספינה ולצדו אדריאן פאליקי שמשחקת את אשתו לשעבר והקצינה הראשונה שלו בהווה.

המשך הקריאה כולל ספוילרים לפרק:

הטריילר (כמו זה המצורף לביקורת), ואלו שבאו לאחריו, הציגו את התוכנית כמאוד דומה לסרט “גלאקסי-קווסט”, סרט פרודיה מעולה על “מסע בין כוכבים” בכיכובם של עם טים אלן, סיגורני וויבר ואלן ריקמן ז”ל. למעשה, מהטריילרים היה אפשר לדמיין שמדובר בתוכנית קומדיה לכל דבר. תוסיפו לזה את העובדה ששמו של מק’פרלן נזרק לכל עבר, והרי לכם, העלאת ציפיות לקומדיה מטורפת וחסרת מעצורים.

אז זהו, שלא. בכלל לא מדובר בקומדיה. אגדיל ואומר שהטריילרים עשו עוול רציני לסדרה בכך שהציגו אותה ככזו והעלו רף ציפיות מאוד ספציפי אצל הקהל, רף שלא מתממש וככל הנראה הותיר רבים מבולבלים. רוב האנשים והמבקרים ציפו לקומדיה וולגארית, כפי שהתרגלו מההומור של מק’פרלן, רק בחלל. במקום זאת, הסדרה היא סדרה דרמתית לכל דבר כאשר מידי פעם מבליחה התחכמות או בדיחה. לשמחתי הבדיחות הן מאוד מדודות וקופצות ברגעים מתאימים ולא כל הזמן בניסיון נואש להצחיק בכוח, כך שניתן ליהנות מהסדרה.

the-orville-image-1

הדבר הכי בולט בסדרה? ההשקעה. הסדרה נראית כאילו מישהו שפך דליים של כסף על מק’פרלן ואמר לו, “לך תשתולל”. האפקטים, העיצוב, הכל! מושקע ברמות מטורפות. מגיע כל הכבוד לפוקס על כך. השקעה לא נורמלית בסדרה שהיא בבסיסה חיקוי סיני של מותג מאוד חזק, וכשאי אפשר ממש לתכנן או לדעת איך הצופים יגיבו אליו. מה שמוביל אותי לשאלה, איך לעזאזל פוקס הולכים להתחמק מכך שהסדרה היא חיקוי של כל העיצוב של סטאר טרק?

דבר נוסף שמאוד אהבתי בסדרה היא העובדה שהיא הרבה יותר מציאותית. הדמויות שם פגומות, כועסות על דברים יומיומיים, שותות וצוחקות אחת על השנייה. הן הרבה יותר אנושיות מאשר ברוב סדרות הטרק שראיתי עד היום.

the-orville-image-2

לא לחינם הרבה אנשים מכתירים אותה כסדרת הטרק “האמיתית” הבאה, בניגוד ל”דיסקברי” שתעלה בסוף החודש. נכון, הסדרה עדיין לא בשלה. היא צריכה עוד למצוא את הכיוון שלה. אבל מהפרק הראשון בהחלט ניתן להמר שיש עם מה לעבוד ושנכון לה עתיד מבטיח (מצד שני… היא משודרת בפוקס…).

הרבה  זמן לא ראיתי חוסר הסכמה כזה באתר Rotten Tomatoes. המבקרים שנאו את הסדרה, בעוד הקהל מאוד אוהב אותה ונתן לה ציונים גבוהים. אני בהחלט מאלו שאהבו את הפרק הראשון ואני ממליץ, לפחות לפני ששופטים אותה, לראות את הפיילוט ולהתלהב.

ציון: 5
ratings-tv-5

השאר תגובה