ביקורת, “אימה אמריקאית”, עונה 6, פרק 3

אם במהלך שני הפרקים הראשונים של העונה השישית של “אימה אמריקאית”, עוד תהיתי אם ראיין מרפי יעלה את רף האימה בעונה הנוכחית, הרי שלאחר הפרק השלישי כבר אין צל של ספק, לפנינו אחת העונות היותר מאיימות, מותחות ומעל לכל אינטנסיביות של הסדרה.

הפרק היה עמוס מידע, ברובו חיוני, להבנת וקידום העלילה לפעמים זה נראה כמו מריחת זמן, אבל, בסופו של דבר, יותר מידע (מעניין) יוצר הזדהות ועניין גדולים יותר. חוץ מזה שזכינו להכיר הפרק דמות חדשה ומגניבה ביותר.

קבלו 5 רגעים מורטי שיער בפרק שלוש (ספויילרים בפנים):

– הכירו את הצרצר – קריקט מארלו – דמות חדשה ומצוינת בגילומו של לסלי גו’רדן, אשר מגלם מתקשר עם העולם שמעבר ומהווה בעצם מתווך בין הקצבית ובין מט ושלבי (בשלב מסויים זה הפך להלכה למעשה, כאשר הוא תיווך במו״מ בין הרוחות והנוכחים). הדמות אשר הוסיפה קצת הומור לטון הכבד של העונה, הצליחה לספק לנו אקספוזיציה מקיפה להיסטוריה של הקצבית (קטי בייטס) ולסיפור המושבה שנעלמה ובעיקר מדוע הקצבית כלכך קשורה למקום.

american-horror-story-0603-02

– גבירותיי ההיסטוריה חוזרת – למרות שהצרצר הבטיח תמורת 25,000$ להחזיר את פלורה, הילדה של לי, שנעלמה בפרק הקודם. מתברר שזה לא כלכך פשוט… וכך בעצם הוא מספר ללי ולנו את ההיסטוריה של המושבה הבריטית Roanoke, ושל מי שעמדה בראשה ומדוע היא זכתה בכינוי העדין ״הקצבית״. בשיחזור היסטורי מותח ואכזרי שלא חוסך מהצופה דבר מביאים לנו קטי בייטס ולידי גאגא דיאלוג מרשים של חירחורים, אנחות ומשפט מחץ אחד ״שרתי, איכלי, הכניעי את נפשך אלי״. אגב גאגא, עד כה היא הופיע לזמן קצוב בלבד, אך הופעתה כמכשפה/שדה כלכך משכנע שברור למה היא מכנה את המעריצים שלה מפלצות קטנות שלי, היא פשוט שחקנית מתודית שלא יוצאת מהדמות גם לאחר שהבמאי צועק קאט.

– בייקון הופך את הכל לטוב יותר – המשפט הזה אולי נכון בעולם הקולינרי, פחות במקרה של פרק שלוש שם החזיר מנוצל בדרכים שטרם נחזו… טוב, אם במשחקי הכס מותר לחליסי לנשנש לב של סוס, לנו מותר לקנח בלב של חזיר או לפחות לינוק מעטיני חזירה מתה (סצנה שללא ספק הצליחה לזעזע אפילו את וותיקי הצופים).

american-horror-story-0603-01

– בשר על האש – גופתו הצלויה היטב של בעלה לשעבר של לי מתגלה תלויה ומפוחמת לצד הכביש. בהתחלה לא ממש ברור מי ביצע את המעשה (אנו מנחשים שמדובר בהילביליז או בקצבית הידועה בברביקיו המעולה שלה) אך מצלמות האבטחה שהתקין מט מגלות שדווקא לי יכולה להיות זו שביצעה את המעשה (מניע ונפש מעורערת יש… ועכשיו גם וידיאו שלה יוצאת מהבית בזמן המתאים), לי כמובן מכחישה זאת וטוענת שלא יצאה מבית. עכשיו, בהחלט ייתכן שהרוחות ביצעו מניפולציה על מצלמות הוידאו, אלא שאז אנו מגיעים לנקודה הבאה…

– נשבע לך לא בוגד – במהלך המו״מ שמנהל הצרצר עם הרוח של הקצבית מט נעלם, שלבי שמחפשת אחריו מוצאת אותו בעיצומו של סקס פרוע עם לידי גאגא כשצופים בהם ההילביליז. שלבי המזועזעת בורחת חזרה לבית הרדוף לשם מגיע מט וכופר בהאשמות וטוען שכלל לא זוכר דבר כזה… האם מט חווה אובדן זיכרון אותו אובדן זיכרון שחוותה אחותו לי? (בנקודה הקודמת), או אולי שלבי בעצם הזתה את האקט המיני? לגאגא פתרונים.

american-horror-story-0603-03

הפרק היה עמוס מידע, ברובו חיוני, להבנת וקידום העלילה, הוא היה כל כך עמוס שאפילו דמותו של קריקט התייחסה לזה בטקסט: The spirits downloaded to me like a paranormal Zip drive. לפעמים זה נתן תחושה של הרצאה בהיסטוריה המלווה באלמנטים חזותיים יותר מאשר עלילה מתפתחת, לא שאני מתלונן, יותר ידע יותר עניין ובהירות לעלילה, אלא שבשלב מסויים שאלתי את עצמי לאן לכל הרוחות הם רצים שהם כבר חושפים את ה כ ל … אבל, ראיין מרפי הבטיח בראיון לאנטרטיימנט וויקלי, שבפרק השישי צפוי טוויסט ענק… אז תחזיקו חזק את קצות הכורסאות הטלוויזיה שלכם כי אנו עתידים לחוות נסיעה מטורפת או לפחות נזכה למתכון לאסדו ארגנטינאי!

לסיום, פרט טריוויה מעניין, את הפרק ביימה ג׳ניפר לינץ׳, הבת של דיוויד לינץ׳, שללא ספק עשתה עבודה נהדרת ובהחלט זכתה במגע האומנותי המטריד של אבא שלה.

ציון: 4 סכיני קצבים
ratings-tv-4

השאר תגובה