ביקורת, “אימה אמריקאית”, עונה 6 פרק 1

מעטים היוצרים, אם בכלל שמסוגלים לבוא לרשת המשדרת את הסדרה שיצרו (במקרה הזה FX) ולומר למנהלים שלה משהו בסגנון: “תראו, הסדרה שלי רצה כבר 5 עונות מאוד מצליחות, אז בא לי לשנות לה את הקונספט, אבל אל תידאגו אני לא הולך להפוך אותה למחזמר (לא נשכח ולא נסלח Joss Whedon)”. אני מדמיין שכך אמרו יוצרי “סיפור אימה אמריקאי”, ריאן מרפי ובראד פלצ’וק (שאיש לא זוכר את שמו אבל הקרדיט מגיע לו) למנהלים ב FX. ומה עם אנשי החליפות, אלו, כנראה, לא פותחים את הפה כשמולך עומד מי שאחראי להצלחת הסדרה Glee ובמקביל יש לו שלוש סדרות רצות שמצליחות, פחות או יותר. ריאן מרפי, להוציא “אימה אמריקאית” עומד גם מאחורי סדרת הקאמפ Scream Queens וסדרת האיכות  American crime story -O.J. Simpson.

אז ריאן מרפי והשני החליטו לקחת את הסדרה המצליחה שלהם ולהפוך אותה פחות או יותר על הראש, לקחת את הרעיון של סדרה מתוסרטת ולהפוך אותה לדוקומנטרית… הסיבה כביכול היא כי הפעם, להבדיל מהעונות הקודמות, מדובר בעלילה המבוססת על סיפור אמיתי (וכאילו עונות 1-5 היו דמיוניות… נו באמת ריאן, בוא למשפחה שלי לארוחת ראש השנה… זה עונות 1 עד 5, בבינג’ של 3 שעות… רק הרבה יותר מפחיד).

american-horror-0601-03

העונה השישית של “סיפור אימה אמריקאית” מכונה הפעם,My Roanoke Nightmare, והפכה למעיין דוקומנטרי בסגנון “זה קרה לי”. מאחר וזה מבוסס על סיפור האמיתי אז אימפקט העדויות של ה”אנשים האמיתיים” אשר חוו את האירועים על בשרם (תרתי משמע) בשילוב “שיחזור” של האירועים ללא חסך דם, יזע וזוועות, מעצימים את אפקט האימה של הסדרה.

“My Roanoke Nightmare”, מתייחס לסיפור היעלמותה של קהילת Roanoke מצפון קרוליינה אי אז בסביבות שנת 1500. ואוזכרה בקצרצרה בעונה מס’ 1. מאחר ואין לנו ממש מושג מה סיפור הרקע של העלילה ומה היוצרים מתכננים לנו בעונה זו, אני מתמסרים בהנאה רבה לפורמט הדוקומנטרי וסופגים מחד את העדויות האמתיות (למרות שהן מגולמות ע”י שחקנים) ומאידך את השחזור של האירועים (שגם הן מגולמים בידי שחקנים).

american-horror-0601-01מכיוון ומדובר בסדרת אימה, אסור באיסור חמור לתת כל סוג של ספויילר, ולכן אני אתאר את הסיפור בכללי מאוד, מבלי לחשוף פרטים שעלולים להרוס: העונה (נכון לכרגע), אנו מתרכזים הסיפורם של זוג מעורב, אישה לבנה ( שרה פולסון המוכרת לנו מהעונות הקודמות), ובעלה האפרו-אמריקאי (קובה – לאן נעלמה הקריירה שלי עד שהגעת ריאן? – גודינג ג’וניור). בני הזוג האוהבים, עברו לצפון קרוליינה עקב אירוע בלוס אנג’לס, שם הם מנצחים במכירה פומבית קבוצה של דרומיים ורוכשים בית ע-נ-ק מוקף ביער מוגן אותו אסור לכרות (הם רק לא ציינו מי מגן על היער הזה, רמז… זה לא הממשלה).

פחות או יותר באופן מיידי מתחילים להתרחש בסביבת הזוג (בעצם בסביבת האישה, שלבי) אירועים בלתי מוסברים. לקלחת מצטרפת לי, אחותו של הבעל (מט), שוטרת לשעבר עם נטייה להתמכרות שלא ממש אוהבת את שלבי. כמובן שאירועי האימה ממשיכים וכוללים מגוון רחב של שיטות טרור לנוכחים בבית, אני נמנע מלפרט אבל אזכיר אחת חשובה, הופעתו של איש החזיר (איש עם ראש של חזיר), אשר אוזכר גם הוא בעונה הראשונה.

בשלב מסוים שלבי נמלטת מהבית, מגיעה אל לב היער ובאופן המזכיר את פרויקט המכשפה מבלייר מוצאת את עצמה בלב מעגל אנשים דמויי זומבים…

כולם לצרוח

ההמשך בפרק הבא…

american-horror-0601-02

השינוי פורמט אומנם מציק בהתחלה, אבל מהר מאוד מתמכרים אליו וזה אפילו מגביר את אפקט האימה והפרק שפותח את העונה השישית היה מותח יותר ומפחיד מפרקים רגילים של הסדרה. קטי בייטס המופלאה מופיעה בפרק לשנייה חצי… אבל אלו שנייה וחצי נהדרות. מחכה לראות מה יעללו לה ול”לידי גאגא” בעונה הזו.

ציון: 4 קילשונים בוערים
ratings-tv-4

 

השאר תגובה