ביקורת קומיקס: The Punisher #1

כתיבה:בקי קלונאן, אומנות:סטיב דילון, הוצאה:Marvel Comics.

בוא נשים את הקלפים על השולחן, אני לא המעריץ הכי גדול של פרנק קאסל ועלילותיו בתור הפאנישר! לא שאני לא מתעניין בדמות, פשוט עדיין לא הגעתי למקום הזה בעולם הקומיקס, אבל זה לעולם לא מאוחר מדי. אז הנה, ביקורת על הפאנישר מנקודת מבט של קורא שאינו מכיר את הדמות. האם אהבתי? האם סבלתי? האם אמשיך לקרוא? האם תמשיכו לקרוא את הביקורת גם אחרי כל השאלות המוזרות האלו?

המשך הקריאה כולל ספויילרים לחוברת

The Punisher (2016-) 001-000

החוברת מספרת על חבורה של פושעים/מבריחי סמים שמפיצים סם חדש שנותן לאנשים כוח על אנושי, ועל השוטרים שמנסים להשיג אותם, וכמובן המעניש בכבודו ובעצמו, שמשחק את משחק הצדק לפי החוקים שלו (וואו אני יכול לכתוב קומיקס).

קודם כל בגלל שלאומן סטיב דילון יש כבר עבר עם הדמות אני חייב להתחיל בלתת לו ציון לשבח. הוא עושה עבודה מצויינת. הוא יודע לצייר אקשן ודם היטב ומשהו בעיצוב הדמויות שלו גורם לכולם להיראות מרושעים, כאילו הם מסתירים סוד נוראי, שמאוד מתאים לקומיקס של “המעניש”. לעיתים זה קצת מציק לי שהאומנות מרובעת, לא ברמה של אמנים כמו ג’ון רומיטה ג’וניור, אבל דילון כן מצייר ראשים סימטרים מדי. למזלי זה לא משפיע יותר מדי על איכות החוברת.

The Punisher 01

בגלל שעל הכריחה כתוב “המעניש” זה רק נורמלי שהקוראים יצפו לראות אנשים רעים מוענשים על ידי המעניש, ולא לתת להם את זה יהיה עונש, כי קומיקס מעניש עם מעניש שלא מעניש זה עונש… ואני מבטיח לכם שבגזרה הזו החוברת לא מאכזבת.

באמצע החוברת מופיע פרנק קאסל ומתמודד לבדו עם חבורה לא קטנה של מבריחי סמים חמושים. שם מתחיל האקשן המצופה ובהתחלה זה קצת אכזב אותי. רוב האקשן היו מורכב מיריות ולמען האמת הדרך בה דילון מצייר אנשים חוטפים כדורים לא מציאותי ומקשה עליי לקחת את זה ברצינות, זה מרגיש מאט מלאכותי. למזלי האקשן נהיה מהר מגוון ויותר אינטנסיבי, כפי שאנשים רוצים בקומיקס פאנישר, ואפשר יותר להתמסר לחוויה. אבל לא ללמוד מזה ילדים! (מספיק כמה שאתם מתחרפנים על דדפול). ברור לגמרי מדוע על הכריכה מופיע באותיות קידוש לבנה המשפט Parental Advisory! NOT for kids!

The Punisher 02

פרט מעניין בכל הסיפור הזה, הוא שאת החוברת (ואת הסדרה, לפחות נכון לעכשיו) כותבת (כן, כן, לא טעות) בקי קלונן, שהיא לא רק האישה הראשונה שכותבת סידרה רצה של “המעניש” היא גם כרגע האישה היחידה במרוול שכותבת סדרה רצה בה מככבת בתפקיד הראשי דמות גברית. יש לציין שהיא עושה עבודה מצוינת.

אם כן יש תלונה על הסיפור הוא השימוש בסם שנותן לאנשים כוחות על אנושיים. בעולם הקומיקס זה פחות או יותר הדבר הכי פחות מקורי שיש. קומיקס זה מדיום עם שום גבולות, בעל מקום למקוריות וליצירתיות, ולמרות זאת אני נתקל פעם אחרי פעם בדבר הזה. למזלי זה לא יותר מדי מרכזי בסיפור ומשמש יותר כנקודת זינוק לסיפור שמתרכז בעימות בין הסוחרים לבין המעניש והמשטרה, ואני לא חושב שזה יהיה פרט חשוב בעלילה בהמשך. ואם האקשן המגניב לא היה מספיק לכם אז הסיפור מציע גם טוויסט עלילתי משובח לקראת הסוף שמעיד לגבי הדברים שיבואו בעתיד של הסדרה, וזה בהחלט נראה כמו עתיד מעניין.

The Punisher 03

משהו מעניין ששמתי לב אליו זה שלמעניש אין שום שורות בחוברת. הוא בא, מכסח, מרביץ, אבל לא אומר מילה. בהקשר של החוברת הראשונה אני מאמין שזה בסדר אבל אני מקווה שזאת אינה הדרך שבה תמשיך כל הסדרה. ברור לי שהוא ידבר בהמשך, אבל אני מקווה שהעובדה שהוא לא דיבר בחוברת הראשונה אינה מעידה על התגלמות רדודה של הדמות.

לסיכום, החוברת הראשונה מציעה הרבה אבל גם מעלה חשש לגבי דברים מסוימים, אבל אני מקווה ומאמין שעדיין מדובר בהתחלה של סדרה טובה.

ציון 3.5
ratings-3-half

One thought on “ביקורת קומיקס: The Punisher #1”

  1. מעניין… לא יודע למה זכרתי שהיה כבר כותבת למעניש. אולי התבלבלתי עם הסדרה של לובו “החתיך ” של דיסי. תמיד רציתי לקרוא משהו של בקי קלונאן אבל לא מעריץ של המעניש. נחפש משהו אינדי שלה ואם המעניש יצא ממש משהו טוב נקנה את האוגדן.

השאר תגובה