ביקורת, Attack on Titan Junior High: פרודיה למביני עניין

שלוש שנים שאנחנו ממתינים לעונה השנייה של Attack on Titan, אחת מסדרות האנימה המצליחות ביותר של השנים האחרונות. סטודיו וויט (Wit), שהפיקה את העיבוד הטלוויזיוני של סדרת המנגה, מנסה עוד מ-2013 לשמור על הגחלת בוערת בכל כוחה. הדבר מתבטא בשני סרטי ריקאפ (Recap) שלא חידשו יותר מדי, סיפור מקור בשם No Regrets ובזוג סרטי לייב-אקשן איומים שעדיף שלא היו נוצרים מעולם. בדיוק כשחשבנו שלסטודיו וויט נגמרו הרעיונות איך להעביר לנו את הזמן עד לשידור העונה השנייה, עלתה לאוויר Attack on Titan: Junior High  והפכה את ההמתנה המייגעת לקצת יותר משעשעת.

למי שחי מתחת לסלע בשנים האחרונות ויצא רגע בשביל לקבל קצת ויטמין די, נספר כי Attack on Titan עוסקת בתקופה פוסט-אפוקליפטית בה האנושות מתבצרת מאחורי סדרת חומות שחוצצת בינה לבין גזע רצחני של טיטאנים ענקים טורפי אדם. הסיפור מתמקד בשלושה חברי ילדות – ארן, מיקאסה וארמין – שמוצאים את עצמם נלחמים על חייהם אחרי שהטיטאנים פורצים את החומה ומאיימים לבצע שואה שניה במין האנושי. הסדרה מבוססת על מנגה מאת האג’ימה איסיאמה (Hajime Isayama) שמתפרסמת כל חודש במגזין Bessatsu Shōnen Magazine.

AoT-Junior-High

לעומת זאת,Attack on Titan: Junior High  הוא ספין-אוף קומי, פרודיה שצוחקת על הסדרה המקורית ועל התמות המורבידיות שלה. היא נכתבה וצוירה על-ידי סאקי נקגוואה (Saki Nakagawa) ומתפרסמת באותו מגזין כמו סדרת המקור. ב-Junior High העלילה מתמקדת באותן דמויות ואותו עולם כמו במקור אבל ממקמת את הסיפור בחטיבת ביניים, כאשר בית הספר השכן שייך לטיטאנים שמטילים אימה על התלמידים האנושיים. אמנם הטיטאנים לא טורפים אף אחד, אבל הם מבצעים חטא מזעזע לא פחות – גונבים את האוכל של התלמידים חסרי הישע בהפסקה. אכן, לכל הדעות הילה מוצדקת להכרזת מלחמה על השכנים הרעבתניים.

ב-Junior High הדמויות מתחילות את שנת הלימודים בחטיבת הביניים. מעבר לדמויות הראשיות תוכלו למצוא את כל הקאסט של הסדרה המקורית, כולל דמויות שכבר מצאו את מותן בצורה מחרידה כזו או אחרת. על אף שהדמויות הראשיות הן עדיין ארן, מיקאסה וארמין, מה שיפה בסדרות ספין-אוף היא האפשרות לתת יותר במה לדמויות המשניות. קוני ספרינגר וסאשה “תפוח אדמה” בלאוס, שב-Attack on Titan שימשו בעיקר כאתנחתא קומית, מרגישים לגמרי בבית ב-Junior High ולעתים קרובות מצליחים אפילו להעפיל על הדמויות המרכזיות.

attack-on-titan-junior-high-02

כמו כל פרודיה ראויה לשמה  Junior High דואגת להגחיך את Attack on Titan מכל כיוון אפשרי תוך שהיא לא מהססת לשחוט שום פרה קדושה: החל מקליפ הפתיחה המפורסם שעבר “שיפוץ” בגרסה הפארודית ואפילו מבוצע ע”י אותה להקה, Linked Horizon; ועד להקצנת תכונות של הדמויות הראשיות כמו הפחדנות של ארמין או אובססיית הנקמה של ארן נגד הטיטאנים. הפרודיה עוברת ביסודיות על אירועים ואלמנטים שונים שכבר ראינו בסדרה המקורית ומצליחה להוציא אותם לחלוטין מהקשרם. התוצאה, שמצויירת בסגנון צ’יבי (Chibi) שהופך את כל הדמויות לחמודות כמעט עד בחילה, מבדרת מאוד ותגרום לכל מי שמכיר את החומר להתגלגל מצחוק. תוסיפו למשוואה את פס הקול הדרמטי והמשובח שכולנו אוהבים מהסדרה המקורית והאפקט הקומי רק הולך ומתחזק.

אבל זו גם חרב הפיפיות של הסדרה. Junior High יודעת, עם דיוק של סכין מנתחים, לאיזה קהל יעד היא מכוונת: אנשים שמכירים את Attack on Titan, בין אם הם אוהבים את הסדרה ובין אם הם נמנים עם אלה שסולדים ממנה. מי שינסה לצפות ב-Junior High ללא הכנה מראש עלול למצוא את עצמו מתוסכל כי החלק הארי של הבדיחות יחלוף מעל ראשו מבלי שאפילו ישים לב לכך.

junior high 03

כמו כן, יש ברחבי הרשת טענות הגורסות כי הסדרה שמה לצחוק לא רק את סדרת האנימה, אלא גם את סדרת המנגה, טענה שלא בדקתי לעומק בכדי לא לקחת את הסיכון שאחשף לפרטי עלילה מהעונה השנייה. לא ברור אם מדובר בספוילר כי כל האירועים ב-Junior High מראש הוצאו מהקשרם למען חיזוק האפקט הקומי ולכן לא בהכרח חושפים פרטים על העתיד לבוא בעונה החדשה, אבל שכל אחד ואחד מכם יחליט בעצמו האם זה נחשב שיקול מבחינתו.

בסיכומו של עניין, Junior High היא פרודיה מוצלחת שנאמנה לחומר המקור. אמנם היא מיועדת לקהל יעד מצומצם יחסית, אבל היא עדיין מומלצת לכל מי שמכיר את העולם של Attack on Titan ומחפש סיבה לצחוק, מעריצים ומלעיזים כאחד.

ציון: 4
ratings-tv-4

השאר תגובה