ביקורת “צמרמורת”: רעד, חלחלה ודיגדוגים

זוכרים את המדף המיוחד בספריית בית הספר, המדף הפינתי והמאוד צבעוני, מלא בדם מפלצות? סתם, לא דם מפלצות (חדי המחשבה יבינו את הרפרנס) אבל אני זוכר היטב את המדף הזה בספרייה של ביה”ס היסודי שלי, זה שיכולתי להגיע אליו רק בכתה ד’ – המדף של ספרי “צמרמורת”.

"מי הזמין בטעות ניצבים ל'המתים המהלכים'?!"
“מי הזמין בטעות ניצבים ל’המתים המהלכים’?!”

לכן כששמעתי שעומד לצאת סרט המבוסס על סדרת הספרים האהובה, וכאדם ששמר חסד נעורים לחומר המקור, חשבתי שזה יכול להיות מגניב. יחד עם זאת, חששתי שכמו כל דבר הקשור לילדות שלנו הוא יירמס בידי הוליווד והטכנולוגיה שברשותה כיום (מייקל ביי, אני מדבר אלייך). לשמחתי, טעיתי.

זאק ואמו עוברים לפרברים מניו-יורק הגדולה. על אף שהוא לא אוהב את הרעיון, זאק חושב שבת השכנים, האנה, די חמודה, אבל אבא שלה מגונן עליה (יותר מידי) ולא מאפשר לה ולזאק להיפגש. יום אחד זאק שומע צרחות מבית השכנים, אולם מסתבר שאף אחד לא גר שם חוץ מהשכן הרוטן שלו. זאק לא מבין מה קורה. הוא נעזר בחברו צ׳אמפ כדי לפרוץ לבית של שכנו ולחלץ משם את האנה.

"למה הביטוח כל כך יקר???!!"
“למה הביטוח כל כך יקר???!!”

בתוך הבית הוא מגלה מדף ספרים שגורם לו להבין שהשכן הוא לא אחר מאשר ר. ל. סטיין – יוצר סדרת ספרי האימה “צמרמורת”. אחרי שזאק וצ׳אמפ פותחים בטעות את אחד הספרים ומשחררים את איש השלג המתועב (הספר ה-32 בספירה הישראלית, במידה ותהיתם), הם מבינים שהמפלצות שסטיין יצר אמיתיות ונעולות בתוך הספרים. מלבד איש השלג המתועב, ספר נוסף נפתח… “הבובה שקמה לתחייה”, מתוכו יוצא סלאפי האייקוני. הוא לא אוהב את העובדה שסטיין סגר אותו בספר הזה ודורש נקמה בדמות שחרור כל המפלצות שסטיין יצר וכלא, על מנת להטיל אימה על העיירה הקטנה.

האם סלאפי יצליח במזימתו? האם זאק וסטיין יצליחו לעצור אותו בזמן? איזה מין שם זה צ׳אמפ? ומה הקשר של “הניצוץ” לכל העניין? צופים יקרים, ראו הוזהרתם! אתם עומדים לקבל… האמת היא, שאחלה סרט.

"אני מפחיד?! מה פיתום!"
“אני מפחיד?! מה פיתום!”

למרות כל החששות שלי לקראת הסרט, אני מוכרח להודות שנהניתי ממנו ולרגע חזרתי להיות ילד בכתה ה’ שמנסה להשלים את כל הספרים לפני שתיגמר שנת הלימודים. הסיפור מצחיק, המפלצות (ברובן) נראות אמיתיות לחלוטין והאפקטים נהדרים.

בנוסף לכך, שלושת השחקנים הראשיים עושים עבודה נפלאה, עם ציון לשבח לראיין לי (שתמיד ייזכר לי בראש בתפקיד הילד מהקליפ לשיר “Titanium” של דייוויד גואטה וסיה) שנותן בסרט הופעה מצחיקה בטירוף, שגורמת לי לתהות: האם בשנים הבאות הוא יגלם את אותה הדמות בכל סרט נעורים? כנראה. ג’ק בלאק מקסים כמו שרק ג’ק בלאק יכול להיות וג’יליאן בל (“עובדים מצטיינים”) מצחיקה בתפקיד הדודה הנוירוטית של זאק, תפקיד שמאוד הולם אותה.

"הביאו לי את ראשו של מקס שרק!"
“הביאו לי את ראשו של מקס שרק!”

אז למי הסרט מיועד? הסרט מדורג לכל המשפחה, ולדעתי בצדק. הילדים ייהנו ממנו בקטעים הילדותיים יותר, והבוגרים (ובעיקר מי שגדל על סדרת הספרים) ייהנו מבדיחות מסוימות שיכולות להשתמע כבדיחות בוגרות יותר, ומהרפרנסים הנהדרים לסדרת הספרים.

אם בא לכם לצפות בסרט קליל לכל המשפחה, מעט מפחיד, קצת מצחיק וטיפה מרגש לקראת חג ליל כל הקדושים – לכו לצפות ב”צמרמורת”.

ציון: 4
ratings-film-4

השאר תגובה