ביקורת: “על טבעי”, עונה 11 פרק 1 – מהאפילה אל תוך האש

לאחר שסקר את עשר העונות הראשונות של “על טבעי” התפנה נתי ממטלותיו כמבקר קולנוע של אתר “גיקסטר” ונכנס עמוק לעונה ה-11 שהחלה השבוע.

אזהרה: הביקורת מכילה ספויילרים לפרק!

העונה ה-11 נפתחת בנוהל הרגיל, פס קול רוק קלאסי מלווה בתקציר העונה הקודמת. למורת רוחו של דין, סאם מכריח את ראווינה לבצע את הכישוף להסרת אות קיין מדין. מוות, מסכים להעביר את דין למקום בו הוא לא ייפגע באף אדם בתנאי אחד, עליו להרוג את סאם. בדקה האחרונה דין משנה את דעתו, הורג את המוות (סוריאליסטי, אני יודע) וראווינה מסיימת את הכישוף ואות קיין מוסר מדין. ראווינה לא מבזבזת זמן, מכשפת את קאס שיתקוף את קראולי ללא רחמים ובורחת עם ספר הארורים. העונה מסתיימת בכך שהסרת אות קיין משחררת את האפילה, הרוע הקדום והראשון שהובס על ידי אלוהים והמלאכים. אסור לנו לשכוח אירועים משמעותיים שקרו ובוודאי יבואו לנשוך אותנו בישבן בהמשך, כמו המוות הנוראי של צ’ארלי ובריחתו של מטטרון עם לוח השדים.

הפרק מתחיל בנקודה שבו הסתיימה העונה הקודמת. האפילה, שנראית כמו ענן שדים (מאוד לא מקורי), מכסה את האימפאלה ומפרידה בין סאם ודין. סאם נשאר לזמן קצר לבד ומוצא את דין מוטל בשדה סמוך למקום התפרצות האפילה. דין מספר שהאפילה (שלבשה על עצמה דמות של בחורה צעירה ויפה, מפתיע) רק רצתה להודות לו על כך ששחרר אותה מהאות.

Jensen-Ackles-in-Supernatural-Season-11-Episode-

הכישוף של ראווינה משפיע על קאס והוא תוקף את קראולי. לאחר החלפת מהלומות קצרה נראה שקאס הורג את קראולי אבל אנחנו צופים מנוסים והרי הם לא מצפים שבאמת נאמין לזה, ואכן, קראולי, בתושיה רבה, עוזב את שק הבשר שלו ומשתלט על בחורה צעירה, מנוטרל מהכוחות שלו לאור הכישוף של ראווינה. כמובן שהמזל של קרואלי מוביל אותו לבחורה שבדיוק החלה להתכונן לבצע אקטים מיניים עם בעלה וזוג החברים שלה, אקטים שעדיף שלא אכתוב עליהם כאן. נראה שגם בעונה האחד-עשרה, הכותבים עדיין שומרים על חוש ההומור החד שמאפיין אותם.

קאס במנוסה, כישוף הרצח שראווינה הטילה עליו לא פג והוא עושה כל מה שביכולתו כדי להמנע מלפגוע בחפים מפשע. כמוצא אחרון, הוא מתפלל לגן עדן לבקשת עזרה ולאור האירועים האחרונים עם מטטרון, קאס הוא לא בדיוק המלאך האהוב ביותר שם.

Mark-Sheppard-in-Supernatural-Season-11-Episode-1

סאם ודין מוצאים על אחד הכבישים הסמוכים להתפרצות, מראה שאפשר לתארו כטבח ללא רחמים (האפילה ללא ספק היא החשודה העיקרית). קבוצת פועלי בניה, אחוזי טירוף תקפו ורצחו משפחה שלמה. אחד מהם מתקיף את סאם ודין ונהרג על ידי שוטרת שנפצעה במהלך הטבח. נראה שההתנהגות של הפועלים דומה מאוד לנגיף הקרואטון מהעונה השנייה, אנשים נדבקים בזעם רצחני ואין דרך לעצור אותם. השניים מחליטים לקחת את השוטרת לטיפול בבית החולים הקרוב.

המחזה בבית החולים לא מלבב עיניים, נראה שהטבח עבר מהכביש אל חדרי המיון. כל עובדי ומטופלי בית החולים מתים מלבד אב ותינוקת שהסתתרו בארון שירות. אנו עדים בפלאשבק לשיחתו של דין עם האפילה, שבאופן לא מפתיע שיקרה לסאם. המטרות של האפילה עדיין לא ברורות, נראה שהיא בכלל לא מודעת למה שקרה בעולם בתקופת הכליאה שלה בכך שהיא לא מכירה אפילו בתפקידו או זהותו של המוות.

Jared-Padalecki-and-Jensen-Ackles-in-Supernatural-Season-11-Episode-1

בחזרה בבית החולים, האחים מגלים כי האב הודבק בנגיף (בואו נקרא לו ככה בנתיים) ומבקש מהשוטרת הפצועה לקחת את הילדה תחת גידולה. גל שני של מודבקים מגיע לבית החולים וכתגובה לכך דין שולף את האקדחים. שיחה חסרת תוכן בין סאם לדין מעלה את הסוגיה שבשנים האחרונות האחים מעדיפים לירות מבלי לשאול שאלות מאשר לנסות להציל את כולם. אישית לא התחברתי לנושא השיחה הזה, נראה שהיו חייבים לדחוף משהו קצת ריגשי לפרק ומצאו את הנושא המצוץ ביותר שיכלו.

השניים מסכימים שסאם יהיה הפיתיון וינסה להציל את המודבקים ודין יברח עם התינוקת והשוטרת הפצועה. בזמן הקרב המודבקים מחליטים לעזוב את סאם, שנייה לפני שהם מחסלים אותו. כיאה לתחילתה של עונה, סאם ודין מחליטים להיפרד. דין ינסה למצוא פתרון על איך לתקוף את האפילה וסאם מחליט להישאר בבית החולים כדי למצוא מרפה לנגיף. אין לי מושג איך הוא אמור לעשות את זה או איך הרשויות לא ישימו לב למוות של כל כך הרבה אנשים בבית החולים.

Supernatural-season-11-episode-1-Sam-Winchester-TVLine

בחזרה בגהינום, קראולי מקבל מחדש את הגוף שלו ומעודכן שהאפילה השתחררה. המידע החדש לא מרגש את מלך הגהינום עד שמודיעים לו שאפילו מייקל ולוציפר שכלואים בכלוב צורחים שיש להיזהר מהאפילה (הגיוני, הם היחידים שפגשו בה). קאס נחטף על ידי מלאכים שלא ברור מה הולכים לעשות לו, ובכללי הוא קיבל מעט זמן מסך הפרק הזה. בבית החולים סאם מגלה את הסיבה שהמודבקים עזבו אותו, במהלך הקרב הוא נדבק בנגיף, באמת רוצים שנחשוב שיש סכנה כלשהי לסאם?

אנחנו חוזרים לפלאשבק נוסף של דין עם האפילה, היא מספרת לו שהיא יודעת שהוא לא יפגע בה והם תמיד יעזרו אחד לשני בגלל הקשר העמוק שלהם, לבסוף היא חושפת את הסימן של אות קיין על הכתף שלה. אנחנו חוזרים לשוטרת ולתינוקת שניצלו מהטבח בבית החולים רק כדי לגלות שגם לתינוקת יש את אות קיין – באותו מיקום.

Supernatural-season-11-episode-1-Dean-baby-TVLine

בסה”כ מדובר בפרק די חלש לפתיחת עונה, המון חומרים שמוחזרו מפרקי עבר אבל כזה שמכניס קליפהאנגר טוב לקראת פרקים עתידיים.

ציון סופי: 2.5

ratings-tv-2-half

השאר תגובה