“העמדה” – טריילר מלא למיני סדרה על פי סטיבן קינג

לפני מספר חודשים, כאשר צצו התמונות הראשונות מהעיבוד הטלוויזיוני החדש ל”העמדה” על פי ספרו רב המכר של סטיבן קינג, גל פלודה שלנו עשה כתבה נרחבת על הסיפור ובעיקר על הדמויות השונות שמאכלסות את היקום הקינגי. “העמדה” הוא אחד מהרומנים הגדולים הראשונים של קינג, אותו פרסם בשנת 1978 (וכעבור 12 שנים חזר לעשות בו מקצה שיפורים), הרבה לפני שנהפך לסופר רבי המכר הסדרתי שהוא כיום. מדובר במפלצת בת יותר מ-1000 עמודים (בגרסה העברית), הספר הבודד הארוך ביותר שכתב קינג.

אי אפשר להגיד שהעלילה לא מתקשרת למציאות שאנחנו חווים בימים אלו בצל נגיף הקורונה. הנחת המוצא היא כי וירוס מהונדס, זן קטלני במיוחד של שפעת שזוכה לכינוי “קפטן טריפס”, משתחרר בתאונת מעבדה ומחסל את רוב אוכלוסיית העולם בתקופה קצרה. אולם, קינג משתמש ברקע הזו כדי לחקור את רעיון הבחירה החופשית של נפש האדם, את החברה האנושית, ערבות הדדית, אומץ וחברות. השורדים מגלים כי הם נמשכים בידי חזיונות שונים לשני מקומות בארה”ב – “הטובים” מגיעים לביתה של “אמא אביגייל”, ישישה אפרו-אמריקאית בנברסקה, בעוד ש”הרעים” מתרכזים בלאס-וגאס, תחת הנהגתו של רנדל פלאג, “האיש האפל”, יישות דמונית על טבעית המבקשת לשלוט באנושות (דמות שחוזרת בעוד יצירות של קינג, כמו “המגדל האפל”).

המאבק האפי בין הטוב והרע שנפרש בסיפור מזכיר במידה רבה את זה של “שר הטבעות”. בין המעריצים, “העמדה” תמיד מתחרה עם “זה” על תואר “הספר הכי טוב” של קינג, אולם בכל מקרה הוא נחשב לספר מופת בספרות המודרנית בלא מעט מקומות ומדרגים. בשנת 1994 יצאה מיני סדרה שזכתה להצלחה ברשת ABC ודיבורים על עיבוד מחודש הסתובבו בשנים האחרונות, וביתר שאת מאז שעיבודים לקינג הפכו להיות שוב מצרך סופר מבוקש.

מי שעומד מאחרי העיבוד החדש הוא הצמד בנג’מין קאוול וטיילור אלמור (שיצרו את Justified עם טימות’י אוליפנט ל FX). קינג כתב מחדש את סיום הספר כדי להתאים אותו לימינו, אך אפילו הוא נדהם מהדמיון בין המציאות לבדיון, אשר הפך לממשי יותר כאשר ההפקה נאלצה לסיים 4 ימים לפני המועד בשל התפרצות נגיף הקורונה. הצמד משמש גם כמפיקי הסדרה לצד ג’וש בון (במאי “אשמת הכוכבים”) שגם יביים את הפרק הראשון והאחרון בסדרה. בסדרה מלוהקים כמה כוכבים אהובים ומוערכים בהם אלכסנדר סקארסגארד, וופי גולדברג, ג’יימס מרסדן, אמבר הרד ועוד.

“העמדה” יעלה בשירות הסטרימינג CBS All Access ב-17 בדצמבר והעיבוד יכלול תשעה פרקים.

השאר תגובה