צפייה מן העבר, 40 שנה ל”גאנדם”, האבא של ה”פאואר ריינג’רס” ו”פסיפיק רים”

אחד הדברים שאני אוהב באנימה זה היכולת לשלב שני דברים שנראים מנוגדים בצורה שעובדת מעולה על המסך. קחו למשל סדרה על קרבות באמצעות רובוטים ענקיים המופעלים בידיי טייסים אנושיים – נשמע מגניב, אבל תוסיפו לזה עומק ושאלות מוסריות ופילוסופיות ותקבלו משהו ייחודי באמת שלא ניתן למצוא הרבה ממנו בסדרות מערביות.

כזהו המקרה עם זיכיון גאנדם (Gundam). הסדרה הראשונה יצאה בשנת 1979 בשם Mobile Suit Gundam. היא נוצרה ע”י האנימטור והמעצב יושיקו טומינו  ונהיתה לקלאסיקה ואבן דרך שהגדירה חלק נכבד מז’אנר ה’מכא’ ולזיכיון עצום המכיל בתוכו המון סדרות וסרטי אנימה, משחקי מחשב וספרי מנגה המתפרשים על פני קווי זמן שונים ומגוון עצום של דמויות וכמובן המון המון דגמי רובוטים להרכבה שתפסו מקום של כבוד אצל אספנים כבדים ומשוגעים לדבר. כל צופה אנימה שמכבד את עצמו מכיר לפחות נתח מסוים מהזיכיון הזה או לפחות מכיר את השם ,שהוא אגב שילוב של המילים  gun ו-freedom .

הסדרה חוגגת ארבעים שנים ליציאתה ולכן זו הזדמנות מצוינת לסקר אותה ולנסות לראות מה עושה אותה לכל-כך פופולארית והאם היא תדבר אל הצופה של ימינו. כשנתיים לאחר יציאתה הסדרה זכתה לעיבוד מחודש בצורת טרילוגיית סרטים המכילים את אירועי הסדרה מתחילתה ועד סופה באופן יותר מתומצת וענייני כאשר קטעים פחות חשובים הושמטו. לדעת הקונצנזוס טרילוגיית הסרטים היא הדרך האולטימטיבית לחוות את הסיפור ולכן הסקירה היא של היצירה דרך הסרטים, ולא הסדרה.

העלילה די פשוטה: לאחר שהאנושות הקימה מאות מושבות בחלל בה חיים כעת חצי מהאנושות קומץ קיצוני מכריז על עצמו כ’נסיכות ציון’ (שם מעניין, אני יודע) ופותח במלחמה נגד ‘פדרציית כדור הארץ’ כאשר ברשותו רובוטים קטלניים המופעלים באמצעות טייסים אנושיים מחיילי הצבא.

Mobile Suit Gundam 02

נער צעיר בשם אמארו ריי החיי באחת ממושבות החלל של כדור הארץ נקלע בעל-כורחו למלחמה כאשר הוא מתפעל את אותם רובוטים הנקראת ‘גאנדאם’. במהלך העלילה אנו עוקבים אחרי דמויות הטובים אך גם אחרי חלק לא מבוטל מדמויות ה”רעים” שגם הם מקבלים עלילות משל עצמם כאשר הצופה מרגיש, או לפחות אמור להרגיש כלפיהם אמפתיה כלשהי.

הסרטים מאוד ישנים וככאלה יתכן שיפריעו לחלק מהצופים בגלל האנימציה ה’מיושנת’ והקצב היחסית איטי של העלילה. אלו בהחלט סרטים שהיום ייחשבו איטיים וכאלה שדורשים סבלנות מהצופה. אבל אם אתם מוכנים לאתגר, החוויה שווה את המאמץ. העולם מעניין ומגניב והאקשן למרות שטיפה מיושן בהחלט מספק את הסחורה.

Gundam

אם יש נקודה חלשה בשלושת הסרטים, הן הדמויות שאולי קצת פחות מעניינות, עגולות ועמוקות, אבל כן “מספקות את הסחורה” ומצליחות להחזיק את הסרט על כתפיהן. חוץ מזה כמובן שמזהים הרבה מאפיינים שהשפיעו על אנימות (ובעיקר על אנימות מסוגת ה’מכא’) לדורותיהן (מזכיר, הסדרה המקורית יצאה ב-1979!) והאנימציה עדיין יפה ומושכת לעין. חיסרון נוסף הוא שרובוט ה’גאנדאם’ קצת נראה כמו צעצוע ענק (כמובן שאחת המטרות בסדרות השונות בזיכיון הייתה ונשארה למכור צעצועים) אבל ככלל אם יש סבלנות בהחלט שווה לתת ניסיון.

בנוסף  אם מישהו לא אהב את הסדרה הראשונה (או במקרה שלנו את הסרטים) עדיין מדובר בזיכיון ענק עם המון סדרות שונות ומגוונות שחלקן אפילו  stand alone אשר מתרחשות בהמשכיות משל עצמן ולא קשורות לסדרה המקורית או מצריכות ידע מוקדם. התוספת האחרונה לזיכיון למשל, הסדרה mobile suit gundam iron-blooded orphans בהחלט מתאימה לראש צעיר הרבה יותר. מה גם שרובוטים ענקיים נלחמים אחד בשני זה אחד הדברים הכי מגניבים שאפשר לראות, תשאלו את גיירמו דל טורו.

Mobile Suit Gundam 03

נכון לכתיבת שורות אלו חברת ההפקה legendery picture  רכשה את זכויות ההפקה לסרט לייב אקשן המבוסס על הזיכיון. כרגע לא ידוע דבר לגבי העלילה אם היא תהיה מבוססת על הסדרה המקורית, או סדרה מאוחרת יותר או שזה יהיה סיפור מקורי שרק ישתמש בבסיס של הזיכיון. אני רוצה לשמור על אופטימיות ולקוות שמצפה לנו משהו איכותי ומעניין. עד שנדע- תיהנו לכם עם איזו אנימה על קרבות רובוטי ענק שגם מתפלספת על הדרך בשאלות על מוסר וצדקת הדרך של גיבוריה. אם לא ניסיתם עד עכשיו- תדעו שזה זה כיף.

השאר תגובה