ביקורת קומיקס, המיני סדרה Man Of Steel – תחילתו של עידן

כתיבה: בריאן מייקל בנדיס, אומנות: איוואן רייאס, דוק שנר, סטיד רוד, ראיין סוק, קווין מגוויר, אדם יוז, ג’ייסון פאבוק. הוצאה: DC קומיקס

לפני כחודשיים החל באופן רשמי בריאן מייקל בנדיס את תקופתו ב-DC קומיקס (אחרי למעלה מ-20 שנה בהם היה אחד היוצרים הבולטים והמוערכים של חברת מרוול) עם המיני סדרה MAN OF STEEEL בת ששת החלקים. המיני סדרה תצא באוגדן בחודש נובמבר, ובניה שגיב קרא ומבקר. כמובן שנוסיף אזהרה: הביקורת מכילה ספויילרים.

Man-of-Steel-1-cover

עכשיו כשבנדיס עבר לדיסי, הוא מתאחד עם שלל של אומנים מצוינים, במיני סדרה בת שש חוברות, שמהווה את נקודת הקפיצה של הריצות שלו על כותרי סופרמן. אז מה יש לנו כאן? בנדיס מציג בפנינו, לראשונה, חייזר בשם רוגול זאאר, שהיה לכאורה  המשמיד האמיתי של כוכב הלכת קריפטון, כוכב הבית של סופרמן, שעד עכשיו כולם האמינו (בעיקר הקוראים) כי נהרס בנסיבות טבעיות. רוגול זאאר מגיע לכדור הארץ  על מנת להרוג את סופרמן ואת סופרגירל וכך להשמיד סופית את גזע הקריפטונים. בינתיים סופרמן גם מתמודד עם גל שריפות מסתורי שמתרחש ברחבי מטרופוליס.

כל הזמן הזה נשאלת השאלה, היכן לויס (ליין, עכשיו אשתו של סופרמן) וג’ון (בנו של סופרמן)? את השאלה הזאת מותח בנדיס לאורך כל המיני סדרה, ונותן לנו בכל חוברת קצת יותר מידע לגבי גורלם, עד לחוברת האחרונה שבה הסוד נחשף.

Man of Steel (2018-) 003-014

המאבק בין סופרמן ורוגול זאאר נמשך זמן רב.  בשלב מסוים רוגול הורס את מבצר ההתבודדות, מקום המסתור העשוי קרח של סופרמן, ויחד איתו משמיד את קנדור (עיר קריפטונית עם קהילה שלמה, אשר ממוזערת בתוך בקבוק). אבל הכל מסתיים בטוב (אחרי מוות של מאות אלפי אנשים קטנטנים) ובסוף סופרמן וסופרגירל כולאים את רוגול זאאר באזור הפנטום (אם כי לסופרמן, וגם לקוראים ברור שזה רק פתרון זמני.  כנראה רוגול זאאר יהיה אויב חדש של סופרמן בזמן הקרוב.

בחוברת האחרונה אנו לומדים שג’ור אל, אביו של סופרמן, שלא מכבר גילינו ששרד ועדיין בחיים (כן, כן, גם אנחנו היינו עם פרצוף WTF), לקח את ג’ון איתו בחללית כדי להראות לו וללמד אותו על הקוסמוס, ולויס הצטרפה למסע כמלווה. הם אמנם השאירו לסופרמן מכשיר קשר על מנת שיוכלו לתקשר איתם, אבל המכשיר נהרס בזמן שרוגול זאאר השמיד  את מצודת הבדידות.

Man of Steel (2018-) 004-012

וכך סופרמן נשאר בסוף הסדרה. קנדור הושמדה, המבצר שלו הושמד, יריבו החדש  נעצר אבל רק זמנית, וגרוע מכל, משפחתו נמצאת לה משוטטת ביקום האינסופי, עם אביו הביולוגי שהאמין כי מת, בלי שיש לו שום יכולת ליצור איתם קשר או לדעת לגבי שלומם.

האם רוגול זאאר באמת השמיד את קריפטון? ובכן אם הייתי חייב לנחש, הסיפור כנראה עוד לא פתור. בחוברות מראים לנו  את רוגול זאאר מנסה לשכנע מנהיגים חייזרים אחרים (תנסו להגיד את זה שלוש פעמים ממש מהר)  שיש צורך בהשמדתה של קריפטון, וגם מראים לנו את התגלית שקריפטון הושמדה, אבל מה שאנו לא רואים זה את רוגול זאאר משמיד את קריפטון.  אני חושב שאם רוגול זאאר באמת היה משמידו האמיתי של קריפטון, היינו רואים אותו… ובכן, משמיד את קריפטון. זה אירוע קריטי מדי בהיסטוריה של סופרמן על מנת לפסח עליו ככה. המסקנה שלי יכולה להיחשב שרירותית, אבל די ברור שטמונה כאן משמעות עמוקה יותר, ויש להניח שעוד נראה צדדים אחרים לסיפור.

Man of Steel (2018-) 003-011

בעיה עיקרית אחת של המיני סדרה, וזה שאין באמת הצדקה לכך שהיא הייתה שש חוברות. אני מרגיש שאותו סיפור בדיוק היה יכול להיות מסופר בשלוש חוברות, ואולי אז היה קצת יותר מעניין, כי הוא היה פחות נמרח. אם לומר את האמת, הייתי מעדיף אם הסיפור הזה היה פשוט קשת הסיפור הראשונה של אחת מן הריצות של בנדיס (“סופרמן” או”אקשן קומיקס”), או אולי אפילו אירוע קרוסאובר בין שניהם. מי שמעוניין להיכנס לריצות החדשות של בנדיס על סופרמן גם ככה מוצג עם שתי סדרות שונות, אין צורך להעמיס על גבי זה עוד מיני סדרה, זה מתחיל להעיק בשלב מסוים. אבל… ביזנס.

יש לציין שהסדרה לא ממש עובדת כסיפור שעומד בפני עצמו. המיני הזה רק מציב את הכלים במקומות שלהם למען התחלת הסיפור שבנדיס רוצה לספר. רוגול זאאר עדיין איום קיים, ובנדיס לא היה סתם מציג אותו וזורק אותו לפח אלא אם הוא עמד לשחק חלק גדול בסיפור. לגבי הפרידה מג’ון ולויס, אני לא יודע אם הכוונה של בנדיס היא שהסטטוס קוו החדש יהיה שסופרמן לבדו, כי ככה הוא מעדיף לספר את סיפורו, והוא למעשה רק שם אותם בצד, או שהמסע שלהם לחלל כן יתקשר לסיפור הגדול שהוא רוצה לספר, וזה הכול חלק מהתוכנית. האופציה השנייה יותר סבירה בהתחשב בעובדה שג’ון הוא קריפטוני, ורוגול זאאר רוצה להשמיד את כל הקריפטונים.

Man of Steel (2018-) 003-018

אולי אני רק  אני רוצה להאמין שבנדיס מתכנן מספיק רחוק, ולכן הכול נראה לי קשור ומחובר כרגע, ועוד יתכן שהוא יאכזב במובן הזה ושהכול בעצם סתם שרירותי וחסר משמעות, אבל רק הזמן באמת יגיד. יש כותבים (היקמן) שמצליחים לגרום לך לחשוב שיש תוכנית יותר גדולה ושהכול יתחבר, ושצריך רק להמתין, רק כדי שתבין לאט שאפילו הם לא יודעים ב100% מה הם עושים.  אולי יש לבנדיס שרטוט מדויק של איך הכול ילך, ואולי הכול אלתור מטורף. אני לא יודע.  או בפחות מילים: אני מקווה שבנדיס לא מאלתר.

לגבי האומנות, דיסי הצליחו לבחור מבחר מרשים ביותר של אמנים, שגם מציירים בסגנונות דומים מספיק כך שאתה לא מרגיש יותר מדי הבדל בין חוברת לחוברת, חוץ מאדם יוז שאייר את חוברת 5. הסגנון שלו גם לא מתאים לסטייל שהסדרה גיבשה עד אז, וגם לא לטעמי האישי אבל זה כבר יותר סובייקטיבי.

Man of Steel (2018-) 001-006

ואולי זה נשמע כאילו יש לי רק חששות ותלונות, אבל למעשה חיבבתי למדי את המיני סדרה. בנדיס מגיע מראש עם גישה נכונה שמתאימה לדמות. הסיפור צבעוני ובעל הומור, האקשן כיף, והקצב זורם. אם הסגנון הזה שהוא מבסס עם המיני סדרה, הוא הכיוון אליו בנדיס יכוון את שתי הריצות שלו, אני חושב שיש למה לצפות.  בתור נקודת התחלה, הסדרה  אולי קצת לא מפוקסת, אבל זה מעניין, כיף, ואפילו מרגש מספיק כדי להבטיח מוניטין בטווח הארוך.

ציון 3.5
ratings-3-half

 

 

השאר תגובה