ביקורת, “שלדון הצעיר”, עונה 1, פרק 1 – שנות הקסם

את השם “שלדון קופר” כמעט כולם מכירים. בין אם אתם צופים אדוקים של “תאוריית המפץ הגדול” כבר 11 עונות או אם סתם ראיתם מישהו ברחוב עם חולצת “בזינגה”. הדמות האקסצנטרית, אך האהובה, של ד”ר שלדון קופר (הוא הכריח אותנו להוסיף את הד”ר) נחקקה בפנתאון של דמויות בלתי נשכחות בעולם הקומדיה האמריקאית. האמת היא, שכשכתבתי את המילה, “אהובה”, בקשר לדמותו של שלדון, דיברתי בשם עצמי, כי לאהוב דמות כמו שלדון זאת לא משימה קלה. למעשה, בעונות הראשונות של הסדרה סביר להניח שבעיקר סבלתם אותו במקרה הטוב או רציתם לכפכף אותו במקרה הרע, כי שלדון כשלעצמו הוא בלתי נסבל.

שלדון, דוקטור לפיזיקה, הוא גאון בכל מובן של המילה. המוח שלו הוא אחד המבריקים ביותר שאיי פעם נוצרו (או ככה לפחות הוא יגיד לכם) אך כמה שהוא אינטלגנט, ככה הוא מתנשא. הוא לא רק חושב שהוא יותר טוב מכולם, הוא מאמין בזה כאמת אבסולוטית. הוא ילדותי, מפונק, אנוכי, עקשן, חסר טאקט, גס רוח ובאופן כללי בנאדם שמאוד לא נעים להיות בחברתו. אז איך דמות שכזאת הפכה לכל כך פופלארית עד כדי כך שהחליטו לעשות דווקא לדמות שלו סדרת ספין-אוף שהיא פריקוול?

המשך הקריאה כוללת ספוילרים מזעריים המבוססים על אנרגיה פוטנציאלית חשמלית העומדים בתקן חוק קולון והתיאוריה של ניוטון:

התשובה לכך מורכבת, שכן היא תלויה באיך תופסים את הדמות. שלדון הוא אכן כל הדברים שציינתי, אבל, הוא לא אדם רע ורוב ההתנהגויות שלו לא נעשות בכוונה כדי לפגוע או להעליב אלא כי הוא חסר הבנה (או מודעות) בכל מה שקשור למוסכמות התנהגות חברתית וכמוהו, לא מעט אינדווידואלים אחרים, שנחשבים “גאונים” או בעלי אינטלקט גבוה מתקשים להתמודד עם האספקט החברתי של החיים. אחד הויכוחים הגדולים בין צופי הסדרה מבוסס על ההצהרה של “אני לא משוגע! אמא שלי דאגה שיבדקו אותי”, שכן הטענה הרווחת אומרת ששלדון הוא לא “רק” גאון בעל קשיים חברתיים, אלא גם נמצא אפשהו על ספקטרום האוטיזם, למרות שיוצרי הסדרה מעולם לא אישרו באופן רישמי את הטענה, דפוסי התנהגות שלו בהחלט תואמים את הפרופיל.

כאשר יוצאים מנקודת הנחה ששלדון הוא לא Asshole מוחלט או “משוגע”, יותר קל להתחבר לדמות שלו. לומדים להתרגל להרגלים שלו. מפגינים יותר סבלנות וסובלנות כלפיו ועם התפתחות הדמות במשך העונות רואים שיש לו את היכולת להשתנות לטובה או לפחות להתאמץ יותר, ולמרות שההתקדמות שלו איטית, אתם כבר לגמרי התחברתם אליו והוא הופך לבן משפחה אהוב. כמה אהוב? השחקן ג’ים פרסונס שמגלם אותו זכה באינספור פרסים על גילום הדמות, כולל ארבע זכיות בפרס האמי וגלובוס הזהב (פעם אחת).

äîôõ äâãåì 4
The Big Bang Theory 4
?????? ???????? ?????? 4

במהלך העונות נתקלנו לא פעם במשפחה של שלדון והם למעשה ההפך המוחלט ממנו. משפחה סטריאוטיפית מטקסס, האם עקרת בית ונוצריה אדוקה וכל מה שידענו על אביו זה שהוא שתיין ויצא מהתמונה, אחותו התאומה, “מלכת הכיתה”, וכמעט ולא שמענו על אחיו הגדול, שהיה בעיקר בריון. איך גאון בפיזיקה, בעל דפוסים התנהגותיים לא שגרתיים, הצליח לשרוד את מחצית חייו הראשונים) עם משפחה דתית שלא באמת מסוגלת להבין או להכיל אותו? זו השאלה עליה בנויה כל העלילה של “שלדון הצעיר”.

“שלדון הצעיר”, לוקחת אותנו בחזרה בזמן (עם ג’ים פרסונס בתפקיד הקריין) ל1989, בעיירה קטנה בטקסס, שם שלדון קופר קופץ בין כיתות וצפוי להתחיל את לימודי התיכון… בגיל 9! עובדה זו גורמת להרבה חרדות ותלונות מצד בני משפחתו שפשוט לא יודעים איך להתמודד איתו. אחיו הגדול צריך לחלוק איתו שיעורים ולסבול מההטרדות שהוא “האח הטיפש”. אחותו התאומה פשוט שמחה שהיא לא צריכה להיות איתו באותו בית ספר יותר, כי הוא פשוט מביך ומוזר.

ùìãåï äöòéø | òåðä 1 | ôø÷ 1

המורים שמלמדים אותו לא רוצים אותו בכיתה שלהם כי הוא חסר טאקט ויותר חכם מהם. ההורים שלו לא יכולים להרשות לעצמם בית ספר פרטי למחוננים ונאלצים לספוג את התלונות של כולם על כמה שהילד שלהם חריג והביריונים… ובכן, אתם יודעים מה בריונים עושים לילדים חנונים…

האמת היא ש”שלדון הצעיר” היא לא מה שציפיתי לו. “המפץ הגדול” היא סיטקום קלאסי עם קהל חי באולפן שצוחק מהבדיחות של כולם. “שלדון הצעיר” היא לא קומדיה. היא אפילו לא דרמה-קומית, כמו שאולי ינסו לשווק לכם דרך הטריילרים השונים. זה אולי ירתיע חלק מכם ויגרום לכם לחשוב פעמיים אם לצפות בסדרה או לא, אבל אני כאן כדי להבהיר, שלמרות המיתוג, “שלדון הצעיר” היא בהחלט סדרה ששווה צפייה! פרק הפיילוט מצייר תמונה שונה מאוד של השלדון שאנחנו מכירים ואפילו של אמא שלו שהופיעה בסדרה כמה פעמים. את האמא, אגב, מגלמת זואי פרי, שהיא בתה במציאות של השחקנית לורי מטקלף, אשר מגלמת את אמו של שלדון ב”המפץ הגדול”.

ùìãåï äöòéø | òåðä 1 | ôø÷ 1

איאן ארמיטייג’ בן ה-9 מביא לחיים דמות כל כך רגישה ומורכבת שאי אפשר שלא להתאהב בו מהשנייה הראשונה. לא ברור אם זה מכוון או לא, אך שלדון הילד הרבה יותר נגיש משלדון המבוגר. הוא פחות עוקצני, יותר רגיש לסביבה שלו, פחות אנוכי, יותר קונפורמיסטי ותמים. כן, הוא עדיין חסר טאקט, עדיין “מוזר”, עדיין מתנשא (אבל הפעם לא בכוונה) אבל הוא לא בדיוק אותה הדמות. קשה לומר אם זאת אמירה של כותבי הסדרה שנועדה להראות שהשלדון שאנחנו מכירים הוא כמו שהוא בגלל נסיבות חייו שהפכו אותו לכזה או שיש חוסר עקביות בין הדמות הצעירה למבוגרת כדי לגרום לה להיות יותר נגישה.

הדינמיקה של שלדון הצעיר עם ההורים שלו היא עצובה ומקסימה לצפייה בו זמנית. מערכת היחסים שלו עם כל אחד מהם, בדרכו שלו, מסקרנת מספיק כדי לרצות לצפות בסדרה רק כדי לראות מה קורה בניהם ונראה שלכותבים “התפלקה” דרמה איכותית מבלי שהם התכוונו לכך. הדמויות של אחותו התאומה ואחיו הגדול מאוד חד מימדיות ולא קיבלו מספיק זמן מסך כדי לדעת אם הם יפותחו בעתיד ומה תהיה ההשפעה שלהן על שלדון עצמו, אבל נראה שהם שם בעיקר כדי לספק אתנחתא קומית או ניגוד בולט למאפיינים של שלדון.

ùìãåï äöòéø | òåðä 1 | ôø÷ 1

“שלדון הצעיר” תתפוס את הצופים, כנראה. למרות השוני (שלא לומר הניגוד) בין סדרת האם לסדרת הבת, היא קהל היעד. העלילה מדברת על ילד צעיר שלא משתלב בחברה, בין אם זה בגלל האינטלקט שלו או ה”מוזריות” שלו, והוא הופך למנודה. תחומי העניין שלו נחשבים לא שגרתיים, הוא מתלבש שונה מכולם, ההורים שלו לא בדיוק מבינים אותו והוא לא מוצא את מקומו בעולם. כל אלו הם דברים שקהילת החנונים/גיקים חוו בשלב כזה או אחר בחייהם ויכולים להזדהות עם הדמות, שהרבה פחות מעצבנת מהגרסא הבוגרת שלה ומעבירה את התחושות של כולנו.

הפרק הראשון של “שלדון הצעיר” כבר נמצא לצפייה ב-yesVOD, הסדרה תחל את שידורה מה-4 בנובמבר בערוץ yes Comedy. אני, לפחות, מצפה בקוצר רוח לפרקים הבאים.

השאר תגובה