ביקורת, “אימה אמריקאית”, עונה 6, פרק 5

אז מה? זהו?! נגמר?! כבר בפרק 5 הסתיימה לה העונה של AHS?

זו התחושה איתה יצאתי מהפרק החמישי של העונה השישית. אחרי כל הדם יזע ומעיים שאנו חווים בעונה הנוכחית הגענו לקתרזיס מדהים בהתפתחות עלילתית וסגירת קצוות בנרטיבים השונים כולל דמויות חדשות ומעולות, ואז… זהו, העונה (כביכול) הסתיימה, מה שמעורר את השאלה, שהיא המהות של העונה השישית, “WTF קורה כאן?!”

קבלו 5 רוחות רפאים מהפרק החמישי (ספוילרים בפנים):

אדוארד פיליפ מות’ – הכירו את הדמות הטובה ביותר העונה, אדוארד פיליפ מות’, (איבן פיטרס  המעולה! שהתרוצץ לו גם בסרטי האקס מן בתור קוויקסילבר). את סיפורו של מות’ אנו שומעים מפי היסטוריונית קפוצת פנים אשר מספרת לסרט התעודה אודות אדוארד; מיליונר, הומוסקסואל, הסובל מחרדה חברתית במאה ה-18, והחליט להתנתק מהחברה הסובבת אותו ולהתייחד עם אובססיית אספנות יצירות האומנות שלו, משרתיו השונים ומאהבו/משרתו שחום העור. לשם כך הוא הקים את הבית (הרדוף) בצפון קרוליינה. כמובן שהקצבית מחליטה לסלק אותו מהשטח שלה ומפה לשם הוא מסיים עם יתד בחזה וקבוצת משרתיו נשכחים כלואים במרתף למות ברעב.

דמותו של אדוארד, עם הפאה והאיפור בשילוב עבודת משחק אקצנטרית ומלאכת אפקטים נפלאה מגיעה בשלב מסוים להציל (או יותר נכון לנסות ולהציל) את מט ושלבי ולהוביל אותם אל מחוץ למתחם. איוון פיטרס משחק נפלא, ומצליח בפרק זמן קצר ליצוק לדמות עומק ותוכן כובשים, חבל שזה היה רק לפרק אחד. לעולם נזכור לו את המשפט המופלא: “But first, let’s rouge each others’ nipples”.

ahs-s06e05-01

מאמא פולק – אם לרגע חשבנו שהקצבית היא האמא המטורפת היחידה בסביבה, קבלו בבקשה את “מאמא פולק”. זוכרים את חבורת הדרומיים העליזה מהפרקים הראשונים, אז הפרק זכינו להכרות (קצת יותר מידי) אינטימית עימם ומנהגיהם. מתברר שיש להם אמא אוהבת (פרנסיס קונרוי שהוכיחה את היכולות הביזריות שלה בתור אם המשפחה ב”עמוק באדמה”) וכמו כל אמא אוהבת היא דואגת להאכיל את המשפחה שלה. לצופה המזועזע מתברר כי מדובר בבשר אדם (איפה כל הטבעונים הלוחמניים כשצריך אותם), ולא סתם אדם אלא בזרוע ורגל של פרופסור אליס אשר נפגע מחיצים בפרק הקודם.

מה שפחות מפתיע הוא לגלות שמאמא פולק היא BFF של הקצבית ויש לה איתה עסקה הדדית, הקצבית תרשה להם לגור בנחלה שלה ומאידך מאמא פולק תדאג לספק עבורה קורבנות אדם של עוברים ושווים להרוות את צימאון האלים להם הקצבית סוגדת. מה שנקרא WIN WIN.

רוחות משתוללות בבית – מחוץ לכותלי הבית הקצבית ורוחות הקולוניה שלה מתארגנים לברביקיו שלהם תחת הירח האדום, וכל מה שחסר להם זה שהשליחים יגיעו עם מט, שלבי ופלורה הקטנה. השליחים, בדמויות רוחות דיירי עבר של הבית אשר זכו למות בידי הקצבית, ובראשם איש החזיר ורוח הנערה של משפחת צ’ין אשר התרוצצה לה ברחבי הבית בתנוחת יוגה מסדרת סרטי “הטינה”, מנסים להביא את המשפחה לברוח לזרועות הקצבית כל זאת עד אשר אדוארד בא לעזרתם (אגב, הוא לא עושה זאת מטוב ליבו, הוא פשוט לא רוצה עוד רוחות רפאים שיתאכסנו אצלו בבית. זוכרים, חרדה חברתית.)

ahs-s06e05-04

מות הקצבית – לאחר שמאמא פולק מרסקת לשלבי את הקרסול בפטיש 5 קילו, היא מגישה אותה את מט ואת פלורה לידי הקצבית, אשר מחליטה להתחיל דווקא בפלורה כקורבן הראשון (זאת בניגוד להבטחתה לרוח של פרסיליה). בנה של הקצבית, אמברוס, לא עומד בזה יותר ומחליט לדקור את אימו וליפול יחד איתה לאש המדורה. אין ספק שזה היה צפוי, אמברוס לאורך כל העונה התנגד למעשיה של אימו וזה היה רק עניין של זמן עד שהוא יתנגד לה שוב, יחד עם זאת זה היה מענג ביותר לראות את הקצבית הופכת לקבב אנושי.

סוף עונה? – סצנה אחרונה: פלורה, לי, מט ושלבי מגיעים למלון זול אחרי הטירוף של הלילה. רגלה של שלבי מגובסת לאחר שמאמא פולק ריסקה לה את הקרסול, וכל מה שהיא רוצה זה רק מקלחת חמה ולנוח. אבל אז היא רואה עשן מזדחל לו תחת הדלת וכאשר היא פותחת אותה היא רואה את הקצבית בלהבות מנחיתה את סכין הקצבים הישר על ראשה. אלא שכל זה היה רק חלום… חלום שחוזר על עצמו שוב ושוב מאז האירוע. (צפוי שיהיו לך סיוטים נשמה) כך שלבי האמתית מספרת למצלמה המתעדת.  אז מה? זהו? נגמר? מט ושלבי הצליחו לברוח ובזה נגמר? 5 פרקים של עינויי בשביל בריחה מהירה?

אלא שכמו שכולנו יודעים כל סוף הוא התחלה, מי שראה את הפרומו לפרק הבא, פרק מס’ 6.

אנו מבינים שהעונה רחוקה מלהסתיים, סיימנו רק את המנה הראשונה והנה מגיעה העיקרית כאשר אנו עוקבים אחר הצוות ההפקה של הסדרה התיעודית. מה צפוי לנו? לראיין מרפי פתרונים.

כמה נקודות טריוויה:

 • אדוארד פיליפ מות’ – הוא קרוב רחוק של דאני מות’ שמת בפלורידה ב-1952 (בעונה 4).
  אין ספק שיש נקודות דמיון בין הדמויות.
 • אדוארד שקורע את דרכו דרך השמיכה היה הומז’ נפלא לעונה מס’ 5.
 • איפה הייתה סאקטש המכשפה (ליידי גאגא) הפרק? היא נתנה לכולם להשתולל והיא לא השתתפה?
 • צ’אז סלבטורה, בנה של הזמרת שר, הופיע בפרק בהופעת אורח (כבנה של מאמא פולק ואביהם של הילדים שינקו מהחזירה המתה)

  ahs-s06e05-03

  ציון: 4.5 קרסולים מרוסקים
  ratings-tv-4-half

השאר תגובה