ביקורת, “אימה אמריקאית”, עונה 6, פרק 4

שלום לכולם וברוכים הבאים לשיעור נוסף במבוא להיסטוריה האמריקאית, או בשמו המלא, פרק 4 של אימה אמריקאית ותיעוד ההיסטוריה של הקולוניות הבריטיות במרחבי ארה”ב, זיכרו הצלצול הוא בשבילי וסכין הקצבים היא בשביל קייטי בייטס ושיש מבחן בסוף הסמסטר (והוא יהיה קטלני).

ואוו ראיין מרפי, ואוו!!! לא חשבתי ששיעורי היסטוריה יכולים להיות מרתקים כל כך (ואחותי מורה להיסטוריה אז יש לי ניסיון בתחום). אם בפרק הקודם חשבנו שנחשפנו להיסטוריית ההעלמות של התנחלות קהילת רגנרוק בצפון קרולניה ארה”ב, מתברר לנו שהפרק ההוא היה רק קדימון לסיפור המלא שמסופר לנו לפרטי פרטים עקובים מדם בפרק הנוכחי.

קבלו 5 סכיני קצבים (הכוללים ספוילרים) מפרק 4:

פיגי, פיגי, פיגי – מה יש לתסריטאים של עונה 6 מחזירים, זה נראה שלא ניתן לעבור 5 דקות בסדרה מבלי לראות איזה ראש חזיר או זנב מסתובב. אז נכון שחזיר היא לא חיה יפה במיוחד, בעצם המראה הדוחה שלה הופך אותה עבור הסדרה לפוטוגנית ואטרקטיבית במיוחד, אבל עדיין, יש גבולות לכמות הבייקון שאני מסוגל לאכול (במחשבה שניה, בעצם אין גבולות). הפרק אנו רואים את איש החזיר (שאנו עדיין לא יודעים אודותיו דבר) מופיע שוב ושוב בסצנות השונות, בין אם מנסה לרצוח או פשוט מרקד לו, זאת מעבר לשאר החזירים שמופיעים בסצנות השונות: מבושלים, צלויים, רוצחים או סתם מסתובבים ביער שמסביב. אגב, מה גודל האיזור אותו רכשו מט ושלבי, זה נראה גדול יותר מתל אביב רבתי.

ירח, מה עשית? – לאחר שאיש החזיר מנסה לעשות פסיכו על שלבי במקלחת הוא נעצר (זמנית) ע”י פרופסור אליאס (אותו פרופסור שבפרק הקודם ראינו אותו נרצח/ספק נרצח בקלטת הוידאו). הפרופסור מספר לשלבי ומט אודות ההיסטוריה הרצחנית של המקום, ממשפחת צ’אן המסכנה עד לאחיות המרצחות אשר לא הבינו רמזים מקדימים לעזוב את השטח. מתברר שהקצבית ושאר אנשי הקהילה לא סתם רוצחים כי בא להם, יש להם אג’נדה, הם רוצחים רק את מי שפולש לשטח הקהילה, וגם זה לאחר “יריות אזהרה” מקדימות (ואני שואל, עד כמה קשה להבין רמז ולברוח על נפשך כאשר אתה רואה איש חזיר עם מאצ’טה ביד?) פרופסור אליאס ממשיך ומזהיר את שלבי ומט אודות בואו של ה”ירח האדום” / “ירח הדמים” / “Dying Grass Moon” תקראו לזה באיזה שם שתרצו, זה תמיד מבשר רע (או שזה אומר שמחר יהיה שרב). הפרופסור מסביר שהרוחות אשר משוטטות ברחבי המתחם הופכות מסתם רוחות רצוחות לרוחות רוצחות (כאן יש קצת חור בעלילה… האם הרוחות עד בואו של “הירח האדום” הן סתם בשביל להפחיד או שהן באמת מסוגלות לפגוע?)

fxs-american-horror-story-season-6-episode-4-lady-gaga-scathach-670x388

במעגל נחוגה – אבל הפרופסור אינו רק אסטרופיזיקאי/ אסטרולוג/ מטארולוג/ חוקר היסטוריה ופאראנורמל, הוא גם BFF של פריסיליה, הילדה הקטנה, החברה של פלורה (הילדה הנעדרת), שאנו מגלים שהוקרבה קורבן אדם עבור אלילים ע”י הקצבית (בטרם הפכה להיות קצבית בפועל). הפרופסור מוביל את מט ושלבי ללב היער שם אנו רואים את הרוחות (של כל אלו שלא ברחו מהבית ונרצחו בשל כך) רוקדות ומשחקות עם פלורה עד אשר הגיעו הרוחות של הקולניאליסטים (הרוחות של המתיישבים שנרצחו ע”י הקצבית) וירו בפרופסור חצים.

לא שמעתם על שלגיה? – תלמדו! כאשר מציעים לכם תפוחים תמיד, אבל תמיד תגידו לא! מתברר שקהילת רגנרוק לא שמעה על שלגיה, כך כאשר הקצבית נותנת להם תפוחים כמתנת פיוס לאחר שמרדו בה, הם מורעלים ונשחטים אחד אחד סביב שולחן האוכל. (שוב מוטיב החזיר עם התפוח בפה). את כל זאת אנו למדים מ”הצרצר” אשר חזר אלנו כדי להמשיך ולספר צ’יזבטים מפחידים על ההיסטוריה של רגנרוק. “הצרצר” מספר לנו על הקהילה הפורחת (בזכות קורבנות אדם), על הסירוב של הקהילה ללכת בעקבות קייטי בייטס ועבודת האלילים שלה, ועל ארוחת הפיוס שהיא ערכה להם תחת השראתה של סקטק (ליידי גאגא), במהלכה הקצבית רצחה את כולם כולל את בנה ולקינוח, סקטק שיספה את גרונה. (הטקסיות הזו היא שכבלה אותם לאדמה ולא נותנת להם מנוח).

ahs-recap-s6-e6

קרניים על הראש –  מתברר שלליידי גאגא, מכשפת האדמה, או בשמה העדכני, סקטק (על שם דמות מהמיתולוגיה האירית), יש צרכים מעבר לדם וכוח, היא גם צריכה מין. ומי טוב יותר למין מאשר מט! תוך כדי התעלסות (שוב תחת טראנס) מט חווה הצצה לסיפור המקור של סקטק, כיצד היא ברחה מאנגליה כנוסעת סמויה, נמלטה מהמוקד (ע”י כך שרצחה את כל הסוהרים), ושוטטה לבדה ביערות מתחברת לאדמה או כפי שמט תיאר זאת: The old magic and new world created something new. Something original. עוד לא ממש ברור מה בדיוק הפך את גאגא “מנערה אנגליה” ל”מכשפה עם קרניי אייל” ומה בדיוק האינטרס שלה בכל הסיפור הזה, אבל זו דמות שתפורה על האקסצנטריות והביזאריות של ליידי גאגא במיוחד עם המבטא הנהדר שהיא אימצה לטובת הדמות.

תוספות:

  • בין כל שיעורי ההיסטוריה הללו, העלילה עצמה נעה קדימה, פלורה מצליחה לברוח מהקצבית שניה לפני שהגרון שלה משוסף, בזכות עזרתה של פריסיליה (כנראה שהעובדה שהיא נרצחה בטרם ארוחת הפיוס הפכה אותה לעמידה בפני ההוראות של הקצבית).
    לצערנו ההימלטות שלה מביאה את הקצבית לזמן את הקורבן האחר שלה, הצרצר (הו לא!), לו היא מוציאה את המעיים בעודו בחיים ומציגה אותם לראווה. (רק חסר היה שישתמשו במעיים כחבל קפיצה) מי יהיו הקרבנות הבאים?

fxs-american-horror-story-roanoke-season-1-episode-4-lady-gaga-670x388

  • כל סיפורי ההיסטוריה להם אנו נחשפים הם סיפורי “שמעתי”, כלומר אנו מקבלים את האינפורמציה שמט או שלבי שמעו מהצרצר או הפרופסור ששמע אותה מהקצבית או סקטק. בטוח שבשלב מסוים האינפורמציה הזו עברה “שכתוב” ע”י האינטרס של הדמויות. מתי נגלה את מה היא האמת מה הוא השקר?
  • להבדיל מהעונות הקודמות רמת הגועל והאכזריות התגברו משמעותית בעונה הנוכחית, (לא שאני מתלונן) אם עד היום הזדעזענו מהמחשבה על רצח ברוטאלי כזה או אחר גם בלי לראות אותו, או מחיוכו המעוות של הליצן הרצחני בעונת הקרקס, הרי שהפעם היוצרים לא חוסכים מאתנו דבר ומביאים לנו דם ומעיים הישר לפנים.

ציון 4 מעיים מדממים.
ratings-tv-4

השאר תגובה