ביקורת “גות’אם” עונה 2 פרק 1: ארור תהא

ביקורת פתיחת העונה השנייה של “גות’אם” מוגשת בחסות האנשים שהביאו לכם את העונה הראשונה הגרועה של “גות’אם”.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

"מראה, מראה שעל הקיר, מתי לעזאזל הסיוט הזה ייגמר?!"
“מראה, מראה שעל הקיר, מתי לעזאזל הסיוט הזה ייגמר?!”

עם פתיחת העונה השנייה העולם כמנהגו נוהג: משטרת גות’אם מושחתת, ג’ים גורדון הצדקן בפרצוף סובל, ברוס ואלפרד מסתגרים באחוזת וויין, הפינגווין בחיוך קריפי תמידי, ברברה מתדרדרת מרגע לרגע, מיטב מבקרי הטלוויזיה באמריקה משתפכם על הסדרה ואני בולע את הרוק ולא זוכר למה הסכמתי לעשות זאת שוב.

ההשלכות של אירועי סוף העונה הקודמת ושינויי הכוחות בעיר ניכרים בעיקר על גורדון וקובלפוט. קומישינר לואב עדיין בתפקידו וג’ים סובל בשל כך, מורד בדרגה לתפקיד שוטר תנועה בתקווה שיפרוש בעצמו. הארווי בולוק כבר עשה זאת, ולדבריו טוב לו בחייו החדשים כברמן, אחרי גמילה מאלכוהול ובזוגיות עם מישהי חדשה. ג’ים חי עם לזלי תומפקינס, אך סובל בעבודתו ולבסוף נאלץ להתפטר ולספק את לואב.

ג'יימס פריין - טד מקגינלי החדש
ג’יימס פריין – טד מקגינלי החדש

אבל גורדון לא יכול שלא להיות שוטר ולאחר שאיכזב (בפעם העשרים מאז תחילת הסדרה) את ברוס ולא לכד את רוצח הוריו, הוא משתכנע לעשות את המעשה השגוי לשם מטרה נעלה, ונכנע לגחמותיו של הפינגווין, וסוף סוף מטנף את ידיו לשם רק כדי שלואב ייעלם ויקבל את התג שלו בחזרה. אם קובלפוט רק התיימר להיות ארכי-פושע בעונה הראשונה, הפעם הוא אכן יושב על כס שלטון העולם התחתון – אחרי מותם של מארוני וכפי הנראה גם פיש מוני, ופרישתו של פאלקון.

לואב בוחר בפרישה על פני מוות (ויקטור זאז מאוד מאוכזב), קפטן אסן מקודמת במקומו וגורדון חוזר לשירות, כמובן. הארווי בטח לא רחוק מאחוריו, למרות טענתו שטוב לו בחייו החדשים.

"אני רק אשב לי פה ואחכה לטלפון מהסוכן שלי"
“אני רק אשב לי פה ואחכה לטלפון מהסוכן שלי”

אי אפשר לבנות עונה סביב נבל אחד בלבד, והפינגווין כבר לא מספק את התמורה (נשכח לרגע את הופעתו הקצרה של אד ניגמה בדרכו אל עבר אובדן שפיות סופי), אז צריך להציג נבל חדש – ג’יימס פריין. סליחה, לדמות שלו קוראים תיאו גאלאבן, אבל פריין הוא נבל בפני עצמו – אני מכנה אותו “מחריב סדרות הטלוויזיה”. בכל מקרה, גאלאבן הוא סוג של איש עסקים מצליח\פוליטיקאי שמבטיח לשפר את גות’אם יאדה יאדה יאדה.

בסתר גאלאבן בכלל מיישם מזימה להבריח שישיית פסיכופתים מארקהם, ביניהם ברברה, ג’רום “ההפקה מתעקשת לרמוז שאני הג’וקר” וריצ’ארד סיוניס AKA המיליונר חובב “מועדון קרב”. הכל כדי להקים סוג של קבוצת נבלים שבשליחותו תאיים על העיר. כמו כן, מסייעת לו אחותו שחורת העור (למה? הפתרונים ל”ארבעה מופלאים”), טביתה והשוט האהוב שלה. העונה – או לפחות החצי הראשון שלה – משווקת כ”עלייתם של הנבלים” כך שכנראה הקבוצה הזו הולכת להחריב את הסדרה הפגומה הזו מלכתחילה, ואולי נספיק לראות עוד מגלריית הנבלים של באטמן לפני שברוס יגדל פלומה מעל שפתיו.

געגועיי לטים קרינג
געגועיי לטים קרינג

אולי אם תהיה התמקדות בקשת עלילתית כלשהי על חשבון “Freak of the Week” יש לסדרה סיכוי, אבל אני בספק רב שנחזה בשיפור, בייחוד לאור הפרק הזה. הרס דמותה של ברברה קין יימשך[1] ולא ברור מה יהיו הקונפליקטים של גורדון וקובלפוט, עכשיו שמקור השחיתות העיקרי במשטרה הודח ולפינגווין אין ממש תחרות בעולם התחתון. סביר להניח שמכאן הפינגווין רק יצמח לדמות המשפיעה שהוא בקומיקס, אבל זה עלול לשעמם; וג’ים יתמודד עם המעשה שעשה? נו, באמת, כבר ראינו את גורדון המיוסר במשך עונה שלמה.

[1] להזכירכם, אשתו הראשונה ואם בנו של ג’ים בקומיקס; לא נראה שזה יקרה עכשיו. כבר אמרתי שאני בסדר עם שינויים מחומר המקור כל עוד הם נעשים היטב, אבל המקרה של ברברה רחוק מכך. כל כך רחוק.

נו, לפחות פיש מוני כבר לא עימנו. ברוך שפטרנו.

ציון: 2.5
ratings-tv-2-half

– דמויותיהם של תיאו וטביתה גאלאבן לא קיימות בקומיקס, אולם בהמשך כינוייה של האחות יהיה טייגרס, בו השתמשו בעיקר מספר נשים בצד הנבלי של המפה.
– נמצאה מערת העטלף, אני מניח.
– פינגווין על סלינה: “זה כמו להחזיק חתול שמסתובב בבית.” תודה על הרפרנס הממש לא מעודן, “גות’אם”.

השאר תגובה