ווס קרייבן, יוצר סדרות סרטי “סיוט ברחוב אלם” ו”צעקה”, מת בגיל 76.

יום עצוב לחובבי האימה וסרטי הז’אנר. ווס קרייבן, אחד השמות הבולטים בתחום, שאחראי על סדרות סרטי אימה נודעות, מוערכות ואהובות כמו “סיוט ברחוב אלם” ו”צעקה”, מת לאחר מאבק עם מחלת הסרטן. הוא היה בן 76.

קרייבן הוא אחד השמות הגדולים והחשובים בעולם סרטי האימה מאז תחילת שנות השבעים כשביים סרטים כמו The Last House on the Left משנת 1972 ו-The Hills Have Eyes משנת 1977 שזוכים עד היום למעמד של קאלט. ב-1982 הוא ביים את הגרסה הקולנועית של חוברת הקומיקס Swamp Thing.

Freddy_Krueger

הפריצה הגדולה שלו לתודעה העולמית היתה בשנת 1984, שנה בה כתב וביים את “סיוט ברחוב אלם” והכניס את פרדי קרוגר, אשר רודף בני נוער בחלומותיהם והורג אותם, לפנתאון הדמויות הגדולות ביותר שנוצרו לקולנוע.

למרות ההצלחה הפנומנלית של “סיוט ברחוב אלם” שנות השמונים והתשעים לא היו קלות לקרייבן ובמשך כמעט עשור לא יצר סרט משמעותי. בשנת 1996, כאשר רוב העולם כבר מספיד אותו, הוכיח קרייבן כי כוחו עדיין במותניו כשביים את “צעקה”, שהפך בין לילה לסנסציה עולמית והחזיר את קרייבן למרכז השיחה הקולנועי. הסרט הפך את הבמאי, שהיה אז בן 57 לאחד השמות הלוהטים בקרב הצעירים. קרייבן המשיך וביים גם את שלושת סרטי ההמשך של “צעקה” (האחרון שבהם יצא ב-2011).

scream-4 (1)

ב-1999 סטה לרגע קרייבן מדרך האימה אותה לקח במשך עשרות שנים וביים את מריל סטריפ בדרמה המרגשת “לנגן מהלב”, סרט שזיכה את סטריפ במועמדות לפרס האוסקר.

לסרטיו של קרייבן, וגם לאישיותו הלבבית, הייתה השפעה עצומה על דורות של בני נוער ויוצרי קולנוע רבים, בייחוד בימאים שמתעסקים בז’אנר האימה והפנטזיה שתמיד יזכרו את שמו בחיבה, חיוך וכעת, בדמעה.

2 thoughts on “ווס קרייבן, יוצר סדרות סרטי “סיוט ברחוב אלם” ו”צעקה”, מת בגיל 76.”

  1. עצוב מאוד, ווס קרייבן הוא אחת הסיבות שהתאהבתי בקולנוע. ובזמן שכולם מעריצים שחקנים, קרייבן היה הראשון שגרם לי להתעניין בבמאים יותר משחקנים.

  2. כשקראתי את הכותרת, באמת שבכיתי….הבן-אדם היה אדיר, ראוי לזכר קבוע בעולם האימה האהוב…יהי זכרו ברוך…

השאר תגובה