ככה הענקנו לאסטריקס חיים

הכל החל ב- 1959, אלבר אודרזו, אשר יחד עם רנה גוסיני המציאו את הכפר הגאלי הקטן ובו חבורת גיבורים אהובה שכוללת את אסטריקס, אובליקס, כלבם המופלא מבריקס ועוד עשרות דמויות משעשעות, מספר על הדרך שבה הם ישבו והגו את הרעיון.

“נפגשנו עם פרנסואה קלוטו, שרצה להדפיס עיתון לצרפתים צעירים”. מספר אודרזו, “תחילה, מלבד הכותרים הבלגים טינטין וספירו, העיתונים היו מלאים בקומיקס אמריקאים. בעידן שלאחר המלחמה כשההשפעות היו מאוד חזקות, הוא רצה שילדיו יוכלו לקרוא סיפורים שבהם התרבות הצרפתית תהיה שלטת”.

how we created Asterix 01

העיתון המדובר הוא עיתון קומיקס בשם Pilote שיצא ב- 1959. כמה שבועות לפני מועד הדפסת הגיליון הראשון, גוסיני ואודרזו נמצאים תחת לחץ. נותרו להם 3 שבועות להמציא דמות. הם תהו ארוכות אודות דמותו של הגיבור שלהם, ההופעה שלו, האישיות שלו, השורשים שלו. לשם כך נדרש אנטי-גיבור, לא חזק, לא שרירי, לא גדול מדי, לא חכם מדי אך עליו להיות ערמומי. לאחר מחשבות רבות, הם סקרו את ההיסטוריה הצרפתית וגילו את תקופת הגאלים, ומה שכבש אותם בתקופה הזאת היה השמות המוזרים שמתנגנים מצחיק.

באחד הראיונות אמר רנה גוסיני: “הגאלים, אשר למרבה הפלא, נשכחו מעט בצרפת, נראו לנו נושא מלא באפשרויות. משיעורי היסטוריה ראשונים של מתקופת ילדותנו, זכרנו את שמו של ורקינגטוריקס ומשם באה השראה, השמות שנתנו לדמיות שלנו מסתיימים ב’איקס’ים (ix) אסטריקס, אובליקס, פנורמיקס וכו'”.

Asterix article 01

כך אסטריקס נולד. הוא היה אמור להיות לבד, משום שלא רצו שיהיה אהוד. אבל אלבר אודרזו עקשן והוא מאייר גם דמות גאלית גדולה חסונה כמו שהוא אוהב אותן: זה יהיה אובליקס!

במהרה, סדרת קומיקס זו, (הרפתקאות) אסטריקס הגאלי הופכת לפופולארית ואהובה בצורה יוצאת דופן : הספר הראשון נמכר ב6000 עותקים, עשור לאחר מכן, הספר “אסטריקס באחוזת האלים”, נמכר ביותר ממיליון עותקים. ההצלחה היא מוחלטת! הקומיקס, שנהפך פולחן, עשה את אסטריקס לגאלי הידוע בתבל!

השאר תגובה