הלב, לב יהודי – גיבורי קומיקס ממוצא יהודי

לפני 70 שנים הסתיימה אחת המלחמות הקשות שידעה האנושות בת זממנו, מלחמת העולם השניה. ההשפעות של המלחמה ניכרו בכל תחומי התרבות והחברה לדורי דורות וגם יקומי הקומיקס השונים הושפעו מכך. לציון יום השואה, בחרנו לאזכר כמה מהדמויות היהודיות הבולטות בעולם הקומיקס, שפועלים היום, שעצם יהדותם הוא לא רק תואר, אלא משהו שהיה לו משמעות בעבר שלהם, עובדה שתרמה לכך שחלקם המשיכו את המורשת בדמות גיבורי על או נבלי על.

מקס אייזנהרדט (מגנטו)

magneto 01

מדובר בדמות שקיימת על דפי הקומיקס כבר 52 שנים. נבל-על ידוע לשמצה אשר זכה לאינספור הערצה ואף לתפיסה המקובלת כי הוא צדק. שמו הפרטי הנוסף הוא אריק לנשר, אך הרוב מכירים אותו בשמו האמיתי-מגנטו. אך כידוע-לכל אמת שתי פנים לפחות ואותו מגנטו, נבל-העל של קבוצת האקס-מן, מי שייסד את אחוות המוטאנטים הרשעים, התחיל את חייו בגרמניה שלפני המלחמה כנער תמים. כאשר החלו החוקים נגד היהודים, משפחתו של מקס נדדה לפולין. שם שהו בגטו ורשה ולבסוף הגיע מקס לאושוויץ, לאחר שאיבד את כל בני משפחתו. את השם אריק שאל מדודו האהוב והאמיץ. עלילותיו של מקס בתקופת מלחמת העולם השנייה מגוללים במיני סדרה המעולה “עדות” (Testament)

magneto 02

עם תום המלחמה והשחרור מאושוויץ, הקים מקס משפחה עם צוענייה בשם מגדה- אותה הכיר בגרמניה ולאחר מכן פגש שוב במחנה הריכוז (מי שלימים תהיה האם של התאומים מקסימוף- וונדה ופייטרו). הוא שינה את שמו וזהותו, לאריק מגנוס לנשר, על מנת לטשטש את עברו היהודי. רק בשנים אלו החל לשלוט בכוחותיו באופן הכרתי. אך טרגדיה רדפה טרגדיה ומקס איבד גם את בתו הקטנה, מתוך פחד של בני האדם שחששו מכוחותיו. נישואיו התפרקו והוא נדד לישראל, להתנדב בבית חולים פסיכיאטרי לניצולי שואה, שם פגש במי שיהיה חברו הטוב ביותר- צ’ארלס אקסוויר, שעתיד להקים את בית הספר לצעירים בעלי כוחות, הלוא הם האקס-מן.

בהמשך חייו אימץ מקס את זהותו המוטאנטית והתנהל כמגנטו. הוא הקים את אחוות המוטאנטים הרשעים והנהיג אותם כנגד בני האדם שנתפסו כנחותים בעיניו. מלא רגשות זעם, שנאה ונקמה כלפי המין האנושי, שאף לשנות את מאזן הכוחות ולתת למוטאנטים לשלוט בעולם מה שהפך אותו לטרוריסט מעורר אימה.

קשת הסיפורים של מגנטו היא ללא ספק מהמרתקות ביותר ביקום של אקס-מן לאורך כל שנות הכותר וכיום, תוכלו למצוא אותו מתנהל לבדו בכותר משל עצמו Magneto שכותב קולן באן, שם הוא כבר זקן וכוחותיו נפגמו מסיבות שונות. אך זה לא עוצר בעדו מלנסות ולתקן עוולות כלפי המין המוטאנטי.
Magneto was right.

דויד צ’ארלס הלר (Legion)

Legion 01

זוכרים שמגנטו פגש את צ’ארלס אקסוויר בחיפה? אז שם גם הוא פגש בדויד- בנו של צ’ארלס וגבריאל ומי שידוע כמוטאנט הסכיזופרן שמייצר קשרים טלפתיים ובכוחו לכופף את הזמן כרצונו, Legion.

דויד נולד בישראל, בעיר חיפה, והופיע לראשונה על דפי הקומיקס בשנת 1985 בגיליון מספר 25 של New Mutants. בזמן שחי בפריז עם אימו שעבדה כדיפלומטית ישראלית, השניים חוו מתקפת טרור כנגד כל הישראלים. בזמן שהטרוריסטים תקפו את ביתם, איבד דויד את אביו (החורג) אל מול עיניו. מאורע טראומטי זה הוביל את דויד לגלות את כוחו הטלפתי באמצעותו הכניע את התוקפים. במקביל, אירוע זה פיצל את אישיותו למספר רב של אישיויות.

אחד הסיפורים העיקריים ביותר של דויד נקרא Legion Quest. סיפור זה הוביל את ליג’יון למה שאז חשב לייעודו, לאחר שנחשף לחזיונותיה של דסטני, וכך פצח במסע החוצה את המרחב והזמן. מסע אשר הוביל להיווצרות היקום הידועה כ Age of Apocalypse, אחד הסיפורים הגדולים ביותר שנראו ביקום מארוול.
Schizo-fucking-phernia

קתרין אנה פרייד (קיטי פרייד, Shadowcat)

Kitty pryde 01

מי שנחשבה במשך (הרבה מאוד… המון) שנים, לחברת האקסמן הצעירה ביותר- רוח הרפאים, חתולת הצללים- קיטי פרייד האהובה. פרייד, בת להורים יהודים ונכדה של ניצול שואה, נולדה וגדלה באילינוי שבארה”ב. את כוחותיה החלה לגלות בגיל שלוש-עשרה, כיאה לדמויות נוספות אשר גילו את כוחן בשנות הנעורים. גילוי הכוח שלה משך את תשומת ליבם של שני מוטאנטים בעלי כוח טלפאתי- אמה פרוסט, המלכה הלבנה, ופרופסור צ’ארלס אקסוויר. השניים פנו אליה במטרה לגייסה לשורותיהם ופרייד, שפחדה מהמלכה הלבנה, בחרה לשים מבטחה אצל אקסוויר.

kitty 02

הופעתה הראשונה בדפי הקומיקס התרחשה בשנת 1980 בזמן אחד מהסיפורים הגדולים בכל הזמנים של אקס-מן- “סאגת הפניקס האפלה”. הנערה הצעירה מצאה עצמה עוזרת לאקס-מן במאבקם נגד ה Hellfire Club אליו השתייכה המלכה הלבנה. בתום הסאגה, לאחר שהוכיחה את יעילותה ואומץ ליבה ובעזרת שכנוע קל של הוריה מצד אקסווייר, הצטרפה פרייד לשורות האקס-מן ומאז ועד היום נחשבת לאחת הדמויות הנערצות מבין חברי האקס-מן (בהנחה והכותבים יודעים לתת לה את הכבוד הראוי). כיום ניתן למצוא אותה בכותר All-New X-Men, של בריאן מייקל בנדיס, כמי שמנהיגה את האקס-מן שהגיעו מהעבר ועונה לכינוי “פרופסור פרייד”, כיורשת של אקסווייר לכאורה.
Professor Xavier is a jerk!

הארלין פרנסיס קווינזל (הארלי קווין)

Harley quinn 01

הארלין פרנסיס קווינזל מוכרת לכולם כהארלי קווין. אין דרך נעימה לתאר את אופייה, היא פסיכית-מניאקית-משוגעת-שמאמינה באהבה ולא דופקת חשבון. את הארלי הכרנו לראשונה בשנת 1993 בסדרת האנימציה הקלאסית של באטמן כמי שנוצרה להיות השותפה של הג’וקר האגדי.

דמותה המופלאה של הארלי מצאה את דרכה לדפי הקומיקס במהרה, כאשר שנה אחרי הופעתה בסדרה יצא סיפור הקומיקס Mad Love אשר המשיך את הסגנון האומנותי של סדרת האנימציה. בקומיקס זה נחשף בפנינו סיפור המקור של הדמות וכיצד נוצר הקשר של הארלי עם הג’וקר: היא הייתה ד”ר לפסיכיאטריה, הוא היא משוגע ששהה בבית המשוגעים ארקהם. תוך כדי הסשנים הטיפוליים, התפתח בין השניים רומן והארלין (שמה המקורי) מצאה עצמה מתאהבת. היא שחררה את הג’וקר מספר פעמים ולבסוף התפטרה מעבודה ואימצה את הפרסונה של הטרוריסטית המאוהבת והמשוגעת- הארלי קווין.

כפי שטענה בנושא התזה שלה היה נפלא בגאונותו: ישנן שתי נסיבות בהן אדם מתעלם מהחוקיות החברתית- כאשר הוא מבצע פשע וכאשר הוא מאוהב.במילים אחרות- “הארלי תעשי לי ילד”.

קתרין רבקה קיין (באטוומן)

batwoman 01

קתרין, הידועה בעיקר בשמה קייט, תעבור תלאות רבות לפני שתהפוך לגיבורת העל באטוומן. בתם של יעקב וגבי קיין, אנשי הצבא הנאמנים, ואחות תאומה לאליזבת’. נדדה עם משפחתה בין בסיסים שונים לאורך השנים. כאשר שהו בבריסל הופרדה המשפחה בעקבות אירוע טרור. גבי ושתי בנותיה נחטפו ואילו יעקב הנהיג את הכוח שנועד לשחרר אותן מהטרוריסטים. אך לצערו של יעקב הוא איחר את המועד ואיבד את אשתו גבי וביתו אליזבת’.

בניסיון לעודד את אביה לאחר האבדן, קייט הצטרפה לחיל הים. שם נכנסה למערכת יחסים לסבית עם סופי מור, אך כאשר היחסים התגלו נאלצה קייט נאלצה לעזוב את הצבא. יחד עם אביה, השניים עברו לגור בעיר גות’האם, שם קייט התמכרה לשתיה ולמסיבות- מה שהוביל אותה לידי אהובתה הבאה בדמות שוטרת אשר עצרה אותה. גם רומן זה מצא את סופו מאחר ובת זוגתה החדשה של קייט לא העריכה את אורך חייה בטענה שאין לה כיוון לעתיד.

את ייעודה בחיים מצאה קייט לאחר שפגשה בבאטמן, אשר הציל אותה משוד בסמטה אפילה. בעקבות מפגש זה, החליטה קייט לתת את התשובה הנשית לבאטמן והפכה להיות באטוומן בעזרת אביה אשר דאג לשפר את יכולות הקרב שלה ואף לממן את נשקיה. באטוומן היא ללא ספק אחת מגיבורת העל המקוריות והמעניינות שהוצגו לאורך השנים. חיילת, לסבית, חיית-מסיבות שיכורה, שנאבקת בפושעים?

בנימין יעקב גרים (The Thing)

the thing

בן גרים הוא אחד מארבעת המופלאים, מי שידוע בכינוי The Thing. דמותו הופיעה עם הגיליון הראשון בשנת 1961. בן גדל במנהטן במשפחה ענייה עם אב אלכוהוליסט. אחיו הגדול היה חבר כנופיה ברחוב בו גרו ובן העריץ אותו. לאחר שאחיו נהרג בקרב כנופיות, ירש בן את תפקידו כמנהיג הכנופיה עד אשר אומץ על ידי דודו.

Ben Grimm Bar Mitzva
הבר מצווה של בן גרים (באיחור מסויים כמובן)

מנקודה זו ואילך חייו של בן השתנו. דודו עודד אותו להיות פיזיקאי ובעזרת יכולותיו כשחקן פוטבול, זכה בן במלגה לאוניברסיטה בניו-יורק. שם פגש בריד ריצ’ארדס, שותפו למעונות, והשניים נעשו לחברים קרובים.

לאחר שסיים את לימודיו, הצטרף בן כטייס בשירותי חיל האוויר של ארה”ב. כאשר סיים את שירותו הצבאי, פנה אליו ריצ’רדס חברו הוותיק וגייס אותו לפרויקט מדעי שלו כטייס בספינת חלל אשר ייצר. יחד עם סו וג’וני סטורם, יצאו הארבעה לטיסה חשאית בטרם המימון לפרויקט של ריצ’רדס יסתיים. בזמן הטיסה לחלל, בה בן תפקד כטייס, נחשפו הארבעה לקרינה קוסמית אשר יצרה מוטציה בגופם שהפכה את בן ליצור דמוי סלעי כתום.
It’s clobbering time!

8 thoughts on “הלב, לב יהודי – גיבורי קומיקס ממוצא יהודי”

השאר תגובה