ביקורת “דרדוויל” עונה 1 פרק 1: אל תוך הזירה (פרק הבכורה)

טור הביקורות של “דרדוויל” מוגש בחסות פירמת עורכי הדין גודמן, לייבר, קרצברג והוליוויי.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

לכל גיבור מגיעה הזדמנות לעמוד תחת אור הזרקורים ולנסות לזכות באהבת הקהל. נדיר לקבל הזדמנות נוספת אחרי כישלון מהדהד, אך למרות נקודת ההתחלה מעוררת הרחמים לכאורה של מאט מרדוק – עיוור שאיבד את מאור עיניו בילדותו, עם עבר עצוב והווה רווי אלימות – הוא מצליח להתרומם, לירוק את הדם שנותר בפיו מהקרב הקשה ב-2003 ולטפס בחזרה אל זירת הקרבות, עם עיניים (no pun intended) אל הפרס הגדול. בדיוק כמו שאבא ג’ק לימד אותו.

הסדרה נפתחת עם הרגעים הראשונים שלאחר התאונה בה התעוור מאט בן ה-9, ומיד לאחר מכן קופצת להווה בעודו מבקש מחילה מכומר מקומי; לא על חטאי עבר, אלא על העתיד לבוא (האמונה הקתולית היא חלק מאוד משמעותי בדמות מלאת הניגודים של מרדוק, שבחר דווקא בשד כתלבושת במלחמתו בפשע). דבריו על נפילה ותקומה, לעולם לא לוותר, כי כך נולדו וחונכו בני מרדוק, יכולה להתייחס גם למקום מגוריו ומושא הגנתו של מאט, הל’ס קיצ’ן. לא משנה מי מנסה להשתלט על האיזור, מה הם אחוזי הפשיעה או מאיזה כוכב הגיעה החללית שהתרסקה במרכז השכונה – יושבי המקום שורדים וממשיכים לחיות את חייהם, גוברים על משברים ומגיעים ליום המחרת כדי להילחם עם האיום הבא.

לגיבורי על שונים יש את העיר שלהם, ארץ מכורתם, בה בחרו לשבת ולהגן עליה: סופרמן אימץ את מטרופוליס כשם שאימץ את כדור הארץ, באטמן משליט סדר בגות’אם המעוותת לא פחות ממנו, ספיידר-מן מדלג מעל ניו-יורק ופלאש רץ סביב סנטרל סיטי או קיסטון סיטי (תלוי מי מתחת למסכה). ניו-יורק היא מרכז העולם של יקום מארוול. כמעט כל הגיבורים הבולטים חיים ופועלים שם, לעתים עד כדי הגזמה. אלא שהנוקמים יושבים באחוזה מגודרת או בראש גורד שחקים ויוצאים לכל רחבי היקום במידת הצורך; ספיידי תמיד יחזור הביתה, אולם ייסע לביקור במקומות אחרים אם יזדקקו לו; באטמן וסופרמן נלחמים על שלום העולם והיקום ויוצאים מבתיהם בתדירות גבוהה. דרדוויל תמיד נמצא בהל’ס קיצ’ן. לעתים הוא אף מתעלם מאיזורים אחרים, כי השכונה שלו תמיד תקבל את מלוא תשומת ליבו. השכונה המדממת שזקוקה לו. לעזאזל עם שאר העולם, מישהו צריך לשמור על הפצע הזה מפני זיהום.

Daredevil_1.01_big

הל’ס קיצ’ן היא לא דמות המשנה היחידה, כמובן, יש גם דמויות בשר ודם. מבלי להתייחס להמשך העונה, פוגי נלסון וקארן פייג’ מגלמים באופן מושלם את שני האנשים הקרובים למאט. חברו הטוב ביותר ושותפו, וצעירה מסובכת שמצטרפת למעגל המצומצם של שני החברים לאחר שסייעו לה לחמוק מהפללה ברצח. פוגי משחק פה לא מעט את תפקיד ההפוגה הקומית (למאט לא חסרים וואן-ליינרים משל עצמו), אך יש בו לא מעט לב ולא קשה לגלות אותו.

בשלב הזה הנבל הראשי מסתתר מאחורי אחרים, אך גם אלה שהוצגו עד כה מעניינים בפני עצמם, בייחוד ווסלי, יד-ימינו של מי שהוא מתעקש לכנות “המעסיק שלי”. הדמות שלו נראית כאיש בחליפה ממושקף ניו-יורקי טיפוסי, אך בין רגע הוא מסוגל להפוך לטיפוס מאיים מבלי לשנות את הטונציה הרגועה שלו, מעביר מסרים מפחידים למי שנמצא תחת ידו המוחצת. אחת הדמויות שהכי מעניין אותי לראות את התפתחותן בהמשך הסדרה.

האווירה והצבעים של “דרדוויל” הם חלק משמעותי ביצירה, מושפעים מאוד מתקופות שונות בקומיקס, בייחוד האפלות שבהן (שאפיינו את סדרת הקומיקס תקופה ארוכה, בערך מאז תחילת שנות ה-70). מפרנק מילר, דרך ג’ון רומיטה ג’וניור ועד אלכס מאליב; ההשפעות צפויות, אך זה לא מוריד מערך התוצאה הסופית. היו רגעים בהם ראיתי מיד את ההשפעה הישירה מהדפים המצוירים, וחזרתי לחזות בהם שוב ושוב.

האפלוליות והמחוספסות השולטות בפרק חריגות בנוף של היקום הקולנועי של מארוול. הכל היה בעיקר מפגן מרשים של גיבורי על גדולים מהחיים, וכעת נראה שהעולם הזה נכנס לשלב חקר נישות חדשות, בין אם בחלל הרחוק, בסמטה חשוכה ושטופת דם או מיסטיקה מעורבת באימה. החיספוס מאפיין את סגנון הלחימה של מרדוק, שמתאים לתלבושת המאולתרת והזמנית שלו; הוא עדיין חדש בזה למרות שנים של אימונים ולימוד יכולותיו המיוחדות. תורמים לתחושה הפעלולים שצולמו כפי שהם, ללא שימוש ב-CGI. הויג’ילנט החדש נראה כך, סופג מהלומות כשם שהוא נותן אותן; תוצר לא מוגמר שעדיין לא גובש, אך על המסך נראה מצוין ואפקטיבי, דמות לוחם בפשע שמושך את תשומת הלב הראויה לו.

ניתן היה לחתום בציטוט המפורסם מ”האביר האפל”, אבל… באטמן מי?

ציון: 4.5
ratings-tv-4-half

חובה עליי להזהיר מראש כי כניסה לקישורים בהערות עלולה לחשוף ספוילרים להתרחשויות בקומיקס:
מאט מרדוק\דרדוויל: אין הרבה מה להרחיב, סיפור המקור של מאט, והסיפור שלו בכלל, ממשיך להתפרש לאורך העונה. רק אאשר שהסדרה מאוד נאמנה למקור, עם התאונה ואביו של מאט.
פרנקלין “פוגי” נלסון: גם בקומיקס פוגי הוא חברו הטוב ביותר של מאט, שותפו ללימודים ולאחר מכן שותפו במשרד לעורכי דין.
קארן פייג’: המזכירה של מאט ופוגי, ומושא האהבה המיתולוגי של מאט.
ג’ק מרדוק, אביו של מאט, היה מתאגרף שמכר קרבות וגידל את בנו לבדו בעקבות עזיבתה של אשתו, גם לאחר שהתעוור.
– ווסלי: יד-ימינו של “הבוס המיסתורי”, כנראה מבוסס על דמות באותו השם מהריצה של פרנק מילר.
לילנד אוולזלי: איש כספים שהפך לאחד מראשי עולם הפשע של ניו-יורק, משתמש בכינוי – ובעל יכולות דומות לחיה – “הינשוף”.
טורק בארט: איש העולם התחתון ואחד האויבים הותיקים של דרדוויל.
– סוזן האריס: ייתכן שדמותה של המתווכת נקראת ע”ש דבי האריס, אהובתו של פוגי מהתיכון, ולאחר מכן גם בבגרותו.
דון ריגולטו עמד בראש העולם התחתון של ניו-יורק, לפני… אהמ… “הבוס המיסתורי”.
האב לאנטום: הכומר שמאט מתוודה מולו. בקומיקס הוא סייע לצמד הויג’ילנטים קלואק ודאגר כשהסתבכו וביקשו את עזרתם של הראנאווייז.
– קלייד פארנום: הסוהר שנסחט נקרא על שמו של פרנק פארנום. פארנום היה מנהל הבניין בו נמצא המשרד של מאט ופוגי, אך בסתר היה ארכי-פושע, Masked Marauder.
– ראנס: לא בטוח אם אכן יש קשר, אבל ייתכן שהמתנקש שנשלח אחר קארן נקרא ע”ש ראנס פרסטון, שמו האמיתי של הנבל Live Wire.
ברט מאהוני: סמל המשטרה שנותן מידע לפוגי נקרא על שמו של בלש ניו-יורקי בקומיקס.
– בבדיקת המשרד החדש של מאט ופוגי, סוזן מציינת את ירידת מחירי הנדל”ן בעקבות החורבן שהובא על הל’ס קיצ’ן במהלך אירועי “הנוקמים“.
הליונס: משתמע שהכוונה היא לקבוצת ספורט כלשהי, אולם בקומיקס זהו שמה של קבוצת מוטנטים צעירים בהנהגת אמה פרוסט.
מכון הכושר פוגוול: מקום האימונים של ג’ק מרדוק.
– “מרדוק נגד קריל”: פוסטר ישן במכון מפרסם קרב בין ג’ק לבין קארל “קראשר” קריל. מאוחר יותר הוא פעל כנבל Absorbing Man. קריל כבר הופיע ב-MCU, כנבל בתחילת העונה השנייה של “סוכני שילד”.
– ניו-יורק בולטין: התחליף לדיילי ביוגל, העיתון שמזוהה בעיקר עם ספיידר-מן, אך גם הבולט בעיתוני ניו-יורק ביקום מארוול.

השאר תגובה