גות’אם 1.11: גלריית הנבלים

ספוילר “גות’אם” עונה 1 פרק 11

"לפחות אין פה טרוריסטים ג'ינג'ים"
“לפחות אין פה טרוריסטים ג’ינג’ים”

אחת הדרכים המעניינות לחקור היבטים חדשים בעולם של סדרה מתמשכת, לא משנה המדיום, היא השמת דמות או דמויות בסיטואציה חריגה שתרחיק אותם ממקומן הקבוע. “גות’אם” זקוקה בדחיפות לשינוי כזה, אבל אם הייתה תקווה כלשהי בהחלטה האידיוטית להעביר את ג’ים גורדון מתפקידו כבלש למאבטח במוסד הפסיכיאטרי המחודש של ארקהם, היא נמוגה כשברור היה שיוצרי הסדרה לא מסוגלים להניח לשאר הדמויות למשך שבוע אחד לכל הפחות.

לארקהם יש היסטוריה ארוכה בקומיקס, בעבר ובהווה, וגם כבסיס לסיפורים מוערכים וזוכי פרסים. ממש לאחרונה הושקה סדרה חדשה, Arkham Manor (כבר הוכרז על ביטולה בגיליון השישי), שמעבירה את המוסד לאחוזת וויין ושמה את ברוס וויין במרכז בהתחקותו אחר רוצח סדרתי (כן, עלילה מאוד זהה לזו של הפרק). ניתן לעשות מטעמים מהמאושפזים בבית החולים הפסיכיאטרי, אולם לא נראה שהסדרה תהיה שם מעבר לביקור חטוף, ולמעט ההבטחה לראות את הנבל השבועי חוזר בעתיד, לא ייוותר מארקהם זכר של ממש. כמו כן, קשה לסלוח ל”גות’אם” על בזבוז אייזיאה וויטלוק ג’וניור (סנטור קליי “שיייייייט” דייוויס בשבילכם) בתפקיד מיותר.

כאמור, החיסרון הגדול של הפרק הוא ההתעקשות להמשיך לבקר מוקדי עניין (עאלק) אחרים, בייחוד אלה המיותרים של ברברה\רנה (מערכת יחסים מיותרת שהסתיימה בחטף, בסצנה משוחקת רע לתפארת) או סלינה\אייווי (נקודת האור היחידה הייתה ההתחזות הטלפונית של אייווי למאהבת של ג’ים). אוסוולד (רשמית הוא נקרא פינגווין ע”י כולם) היה משעמם ואיבד את כל המומנטום שנבנה עם הדמות עד פרק 7. מישהו שם לב שברוס נעדר מהפרק? הנה משהו חיובי.

בצד השני של התחרות המפוהקת על השליטה ברחובות, פיש מוני ניסתה להמשיך לקדם את המזימה שלה ונתקלה בהתנגדות משותף פוטנציאלי. פה נכנס יד-ימינה, גילזיאן, שהפעם זכה לתפקיד גדול יותר מביריון בחליפה ופעל מול חבר ילדותו, ספק במטרה לשמה נשלח ע”י פיש, ספק כמי שמנסה לדאוג לעצמו. קיוויתי שפה יגיע סופה של מוני, אבל גם ההחלטה שגילזיאן לקח הייתה מעניינת וחיזקה את הנופך הגנגסטרי בצד הזה של הסדרה.

פינת השפל השבועי הפופולרית חוזרת אחרי פגרה קצרה, הישר אל השבוע ה-520. או 17, מי בכלל סופר? הפעם: חשבתי להסתפק בפרידה המטומטמת (ברומן מיותר מלכתחילה) של ברברה ורנה, אבל שיחת הטלפון עם אייווי הייתה השיא. לא ההתחזות של אייווי למישהי בוגרת יותר, אלא הנפילה של ברברה בפח והתפרצות הזעם שלה. אם ג’ים אכן היה מתנחם בזרועותיה של מישהי אחרת (והוא לא), שכחנו מי עזבה ברגע של חולשה וקפצה הישר לחיקה של המאהבת לשעבר, זו שנפרדה ממנה לפני שלוש דקות? ג’ים יכול לעשות עם הילדה הזו מה ש– אהמ… לא משנה.

ד”ר לזלי תומפקינס: חברה של תומאס ומרתה וויין שנשארה בקשר עם ברוס ואף סייעה לאלפרד בגידולו. היא מודעת לחייו הסודיים של ברוס ומתנגדת לפועלו, אך מספקת לו שירותים רפואיים במידת הצורך.
– ג’ק גרובר: השם לא קיים בקומיקס, אולם השימוש שלו בחשמל זהה לכוחותיו של הנבל Electrocutioner. גרובר אף חולק דימיון פיזי ואישיותי עם אחד מיריביו הגדולים של באטמן, הוגו סטריינג’.
אהרון הלזינגר: מוכר גם כאמיגדלה, בחור מגודל, זועם ופסיכופת. כמו אהרון בפרק, נמצא בד”כ תחת שליטתם של אחרים.
– לד”ר ג’רי לאנג אין מקביל בקומיקס, אולם שם המשפחה מזוהה בעיקר עם לאנה לאנג, חברת ילדות ואהבת נעוריו של קלארק קנט.
– בפתיחת הפרק המאושפזים ממחיזים את “הסערה” של שייקספיר. שני מוטיבים זהים לפרק קיימים במחזה: 1. אחת הדמויות מחוללת סערה כדי לחפות על מזימה שהיא רוקמת, בדומה לגרובר. 2. דמות של חצי מפלצת מכושפת ע”י דמות אחרת ונשחלטת על ידה, כמו קורבנותיו של גרובר, ביניהם אהרון דמוי הגולם.
– Rogues’ Gallery: מונח מהמאה ה-19 שמשמעו היה אסופת תמונות של חשודים, גרסה מוקדמת של ספר המאגשוטס. במונחי גיבורי על, מדובר באסופת הנבלים הקבועים שממררת את חייהם של גיבור או קבוצה מסוימים. לבאטמן, למשל, יש את גלריית הנבלים המרשימה ביותר לטענת רבים (אני מעדיף את יריביו של ספיידר-מן), וכשהם לא מאיימים על שלום הציבור לרוב ניתן למצוא אותם כלואים בארקהם.
– משהו שחמק ממני עד כה: בדירה של ג’ים וברברה יש חלון גדול שנראה כמו חלקו האחורי של שעון ענק, כמו במגדל השעון של גות’אם ששימש במשך שנים כמפקדה של אורקל\ברברה גורדון (באטגירל לשעבר; הבת של ג’ים וברברה, או האחיינית שג’ים אימץ, תלוי באיזו המשכיות מדובר) ובירדס אוף פריי. גרסה של מגדל השעון הופיעה כבסיס הפעולה של הקנרית ב”חץ”.
– בעונה הנוכחית נמנעתי מהמלצות הקומיקס הטרחניות שלי, ולאחרונה החלטתי להחזיר אותן לפרקים כאשר יהיה משהו רלוונטי ומחויב המלצה. הפעם צופי “גות’אם” זקוקים לתיקון בכל הנוגע לברברה גורדון, ואין כמו משהו מהתקופה האחרונה. Batgirl #35 הוא נקודת קפיצה מעולה לקוראים חדשים, עם צוות יוצרים וכיוון חדשים. גיליון 38 יוצא בשבוע הבא, אז יש זמן להתעדכן. הכותבים קמרון סטיוארט וברנדן פלטשר עושים עבודה מעולה, אבל התגלית היא הציירת באבס טאר שזו לה עבודה מקצועית ראשונה.

ציון: 2.5

ratings-tv-2-half

פורסם במקור ב”קפה+טלוויזיה

השאר תגובה