צפייה מן העבר: 25 שנה ל"שתיקת הכבשים"

חניבעל תחת עדשת המקרוסקופ (של מבקר הקולנוע)

אז למה "שתיקת הכבשים" עשה את זה ועושה את זה היום? כמו שציינתי – עבודת הבימוי המעולה של דמי, שאותה אנסה לנתח בחלק הבא של הביקורת שלי.

הסרט נפתח בסצינה בה אנו רואים את קלריס סטרלינג (פוסטר) כשהיא רצה ביער באמצע השלכת. את האקספוזיציה הפסטורלית הזו דמי שובר באמצעות מוזיקה מבשרת רע (באדיבותו של המלחין הווארד שור) וכותרות גדולות ושחורות במיוחד ולמעשה מעביר לנו מידע הסותר את מה שאנו רואים. גם אם דמותה של סטרלינג נראית רגועה יחסית, הרי שבמהלך קטע הריצה היא נראית בודדה לחלוטין בתוך היער, עד לרגע שבו פתאום נשמע קולו של המדריך האחראי שקורא לה לסור למשרדיו של ג'ק קרופורד. אז אנו מגלים למעשה כי היא נמצאת בתוך בסיס האימונים של ה FBI בקוואנטיקו. גם אחרי שאנו מבינים כי היא לא נמצאת במקום מבודד ומרוחק, דמי ממשיך להציג לנו את סטרלינג מבודדת מהסביבה (הגברית בעיקרה), בשוט אחד נפלא כאשר היא נכנסת לתוך מעלית מלאה בסוכנים זכרים – היא מובחנת מהם גם בגודל הפיזי וגם בצבע הלבוש שלה, קטנה ואפורה מול ענקים אדומים.

silence of the lambs 10

במשרדו של ג'ק קרופורד, קלריס מגלה על הזוועות של הרוצח הסדרתי "באפלו ביל" מתוך התמונות התלויות שם וכך גם אנחנו. כאשר קרופורד מגיע ומציג בפניה את ההצעה לראיין את לקטר כדי לעזור בחקירה, אופי הצילום מקבל את המאפיין החזותי החזק של הסרט– קלוז אפ מוגדל במיוחד של פני השחקנים, דבר שגורם לאפקט מלחיץ אצל הצופה. המאפיין הזה ימשיך להיות סימן היכר לדיאלוגים במשך כל הסרט, והפענוח שלו יעניק משמעות עבור הצופה העירני – הדבר מסמן משחקי מוחות בין הדמויות המעורבות או ניסיון להשפעה פסיכולוגית.

silence of the lambs 02

קלריס מגיעה למשרדו של הפסיכיאטר של הכלא, ד"ר צילטון וגם שם נראה שהיא מרגישה לחוצה ולא בנוח בנוכחותו הגברית שופעת הביטחון העצמי והחלקלקה.

הקלסטרופוביה ממשיכה כאשר המצלמה מלווה אותה בירידה למעמקי הצינוק, שם מוחזק לקטר – בתא השומרים המצלמה נעצרת במקום ומבצעת סיבוב של 360 מעלות כדי להראות לנו את השומרים הגברים המקיפים אותה מכל הכיוונים בחלל המאוד צר. מכאן סטרלינג והמצלמה ממשיכים בצעדה איטית לתוך סביבה מאיימת עוד יותר – המסדרון בו נמצאים תאי האסירים, כאשר חניבעל מחכה לה בסופו כאשר הוא עומד בדממה מאחורי חלון הזכוכית המשוריינת – כמה מוזר וחייזרי הוא נראה בהיכרות הראשונה שלה איתו ואיזה קלוז-אפ נפלא על הפנים שלו עכשיו!

silence of the lambs 03

התמונה הזו אומרת לנו הכל : זה לא סתם פושע, זהו חייזר בדמות אדם – חכם, ערמומי ומסוכן. כאן תצוגת המשחק הנפלאה של פוסטר כסוכנת הצעירה והפגיעה מגיעה לשיא והופקינס כמובן עושה את תפקיד פסיכופט-העל בצורה כל כך מושלמת, שאיש לא הצליח לחקות מאז (למרות שלא מעט ניסו).

כאשר לקטר מאתגר אותה ברמזים שונים לגבי זהותו של הרוצח "באפלו ביל", קלריס חוקרת אותם בעצמה וכאשר היא מגיעה למחסן אחסון ישן, הסיטואציה היא למעשה אלגוריה למצבה של קלריס –היא מוקפת בגברים שלא רוצים (בעל המחסן) או לא יכולים (הנהג שלו) לעזור לה והיא נאלצת להסתמך על האומץ והתושייה שהיא מגלה בעצמה ועושה את מה שצריך לבדה (מביאה ג'ק ידני ומרימה את דלת המחסן).

בחזרה בקוואנטיקו, קלריס נמצאת באמצע אימוני קרב מגע וגם כאן יש דימוי חזותי נוסף המדגיש את ההתמודדות של קלריס– המצלמה סובבת סביבה כאשר היא הקטנה מתמודדת עם גברתנים תוקפניים מכל עבר שמנסים לתקוף אותה.

מהאימון קלריס שוב נשלפת ע"י המנהל קרופורד כדי להתלוות אליו למקום מציאה של גופה חדשה שנושאת עליה את הסימנים המשייכים אותה לרוצח "באפלו ביל". בבית הלוויות הכפרי שם נמצאת הגופה, קלריס הקטנה שוב נמצאת בסביבה של גברים ענקיים, כאשר המקום מלא בשוטרים של משרד השריף המקומי וכולם מגלים עוינות גלויה כלפי סוכני ה FBI  שחודרים לתחום שיפוטם ובייחוד לסוכנת הצעירה. אבל קלריס מצליחה ברגע הנכון לנטרל את המצב הטעון ולפנות את כל הגברים המיותרים בעדינות אך באסרטיביות החוצה.

במהלך נתיחת הגופה אין כמעט סאונד למעט הדיאלוגים, רק הטעינה החשמלית של מבזק המצלמה נשמע ברקע וכאשר החוקר מבצע צילום, הסאונד מחריש כמעט כמו יריית אקדח, דבר שמוסיף לאווירה הקודרת. לאחר התגלית של משמעות גולם העש שהוצא בנתיחה, הצופים מקבלים ביקור מסויט בביתו של "באפלו ביל", כאשר המצלמה עוברת בתנועה בשוט אחד בין חדרי הבית – היא מתחילה בחדר הגידול של עשי הגולגולת, ממשיכה דרך חדר "המתפרה" הזוועתי של ביל ומגיעה עד בור הצינוק, בו ביל כלא את האסירה שלו. אנו מבינים כי מקום המגורים הקריפי הזה שייך לפושע קריפי במיוחד (טד לווין המצוין בתפקיד). אבל האימג'ים האלה מתגמדים מול הדימוי  שמגיע זמן קצר אחרי –חניבעל לקטר כפות לעגלה כאשר פרצופו חסום ע"י המסיכה שתהפוך להיות אייקונית. SPOOKY SHIT.

silence of the lambs 04
הופקינס ודמי על סט הצילומים

לאחר שלקטר מתעתע בסנטורית שביתה נחטפה, הוא מועבר למקום שנראה מסויט לא פחות מתא הכלא שלו – כלוב ענקי שמוצב במרכזה של גלריה פתוחה רחבת ידיים, ממש כמו מוצג נדיר במוזיאון מעוות.

silence of the lambs 05

הפגישה הבאה והאחרונה של קלריס עם לקטר מתרחשת במקום זה. פה הוא יעניק לה את המפתח לפענוח זהותו של "באפלו ביל" אך גם יחשוף את נפשה המיוסרת של קלריס, כאשר הוא יחקור אותה על גורלן של הכבשים התמימות שאליהן התחברה בילדותה. העימות ביניהם יתרחש הפעם מנקודת מבטו של לקטר, כאשר המצלמה עוקבת אחרי קלריס מתוך הסורגים, כאשר היא צועדת סביב הכלוב חסרת מנוחה. לאחר שקלריס מגורשת מהחדר בידי ד"ר צ'ילטון והשוטרים, לקטר יתחיל ליישם את תוכנית הבריחה השטנית שלו, על כל פרטיה המזוויעים, כאשר הקטעים העוקבים הם מופת של בניית מתח, אימה שמתגברת בדייקנות כל כך כירורגית שאפילו לקטר הפדנט יוכל להעריך אותה. חשוב לציין שלמעט הקטע הקצר של האפילוג בסוף הסרט, זו גם הפעם האחרונה בה נראה את לקטר בסרט. לא מעט מצופי הסרט יופתעו לגלות כי הדמות שכולם זוכרים, "חניבעל הקניבל", מופיעה רק 14% מסך כל זמן המסך של הסרט. הופקינס מנצל עד תומן את 16 דקות התהילה של הדמות שלו (מתוך 118 דקות הסרט) והופך את ד"ר לקטר האיום לדמות שנכנסת בקלות לפנתיאון הקולנוע.

כאשר לקטר יוצא מהתמונה, קלריס גם מורחקת מהחקירה ע"י קרופורד, אשר בטוח כי עלה על עקבותיו של "באפלו ביל" \ ג'ימי גאמב. אולם, קלריס ממשיכה לחקור את הרמזים שהשאיר לה חניבעל ומגיעה לבית האמיתי של גאמב, בעוד שקרופורד וצוות הפשיטה של ה FBI  מגיעים לבית הלא נכון. השימוש ב  Cross Cut בסיקוונס הזה הוא לא פחות ממאסטרפיס של עריכה, כאשר הצילומים מזגזגים בין שלושה מקומות שונים -פנים ביתו של ביל \ גאמב,  חוץ הבית שאליו רוצה לפרוץ קרופורד וחוץ הבית אליו מגיעה קלריס, גורם לבלבול אצל הצופה שחושב שה –FBI  מצליח לעצור את גאמב.

במקביל, אנו מגלים כי קלריס אינה הדמות הנשית החזקה היחידה בסרט –קת'רין מרטין שכלואה בצינוק מתכננת את ההימלטות שלה מ"באפלו ביל" עם הרבה חכמה ולא מעט תעוזה, כאשר היא לוכדת את כלבת הפודל שלו כבת ערובה. גאמב מאבד את עשתונותיו, אך הוא צריך להתמודד עכשיו גם עם הסוכנת סטרלינג שהגיעה אל הבית שלו, כאשר היא לא חושדת בדבר בהתחלה. כאשר היא תבין שגאמב הוא הרוצח, זה יהיה כמעט מאוחר מדי עבורה, כאשר העימות הסופי ביניהם גורם לתפקידים להתהפך כמה פעמים – הצייד (גאמב) הופך לניצוד (ע"י קלריס) ואז הוא הופך שוב לצייד כאשר הוא מכבה את האורות וחובש את מכשיר האמר"ל. פה נראה כי גאמב השלים איזו מטמורפוזה מעוותת והפך בעצמו לאחד העשים שהוא כל כך אוהב, אשר עם משקפי האמר"ל הוא נראה כמו אדם עם עיני חרק חייזריות.

silence of the lambs 06

בסופו של העימות גאמב מוצא את מותו מידיה של קלריס, כאשר הוא מוכרע בידי דמות נשית, הדבר אליו הוא ניסה להפוך. גאמב מובס ומתלמדת ה-FBI הקטנה שכולם זלזלו בה, מקבלת את הסמכת הסוכן שלה, אך קלריס עדיין חוששת מלקטר החופשי. שיחת הטלפון המפתיעה מלקטר המבטיח לה שאין בכוונתו להרע לה אמורה להרגיע אבל משאירה את הצופים עם טעם של עוד (סליחה על משחק המילים).

המשך בעמוד הבא: אחרית דבר – החיים אחרי "שתיקת הכבשים"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s