צפייה מן העבר: 25 שנה ל"שתיקת הכבשים"

מאחורי הקלעים של "שתיקת הכבשים"

לפני שנגיע ליכולות של דמי, כמה מילים על ההפקה: הזכויות לסרט ניקנו ע"י אולפני "אוריון" (זצ"ל) והשחקן ג'ין הקמן עוד לפני שהספר יצא לאור, כאשר עיבוד לספר "דרקון אדום" היה בשלבי סיום בהפקה של דינו דה לורנטיס ובבימויו של מייקל מאן. בהוליווד כמו בהוליווד, השמועות רצות מהר והאולפנים מתחרים אחד בשני על מה שנראה להיט פוטנציאלי.

כאשר הסרט "Manhunter" יצא ונכשל טוטאלית בשנת 1986, הקמן שהיה אמור לביים ולככב בסרט העתידי בתור לקטר, פרש מההפקה וחלק מהמימון נעלם איתו. אולם, אולפני "אוריון" החליטו להמשיך לממן את הסרט בעצמם תוך שהם ממשיכים להעסיק את התסריטאי טד טאלי שמשכתב תסריט מתוך גרסה מוקדמת של הסיפור-שטרם-פורסם. המפיק דה לורנטיס נותן ל"אוריון" את הזכויות להשתמש בשם "חניבעל לקטר" בחינם, מאחר והוא לא רואה פוטנציאל מסחרי לדמות לאחר כישלון סרטו שלו.

The Silence Of The Lambs 4

ג'ונתן דמי נשכר ע"י "אוריון"  כבמאי, אהב מאוד את התסריט הראשוני ובלי לשנות הרבה מתחיל לצלם סרט בתקציב צנוע של 19 מיליון דולר ובזמן קצר מאוד מרגע שהפך מעורב בפרויקט. פוסטר והופקינס לא היו הבחירות הראשונות של דמי – הוא דווקא רצה את מישל פייפר ושון קונרי לתפקידים הראשיים. למזלנו, שניהם דחו את ההצעה ולמרות שדמי לא רצה בה, פוסטר שכנעה אותו כי התפקיד של קלריס סטרלינג תפור עליה לאחר שקראה את הספר.

הסרט הפך כידוע להצלחה פנומלית, בקופות וגם בביקורות, כאשר הוא גורף מעל רבע מיליארד דולר ברחבי העולם ולוקח הביתה שלל פרסים, ביניהם כמובן זכייה מחומשת בקטגוריות החשובות ביותר באוסקר של 1991 – הסרט, התסריט, הבמאי, השחקן והשחקנית.

המשך בעמוד הבא: חניבעל תחת עדשת המיקרוסקופ (של מבקר הקולנוע)

השאר תגובה