טריילר לעיבוד הטלוויזיוני של “פרנהייט 451” בכיכובם של מייקל בי. ג’ורדן ומייקל שאנון

אולי בגלל שעכשיו פורים ותחפושת של “סמי הכבאי” היא תמיד להיט, רשת HBO החליטה כי זה זמן מצוין לשחרר את הטריילר הראשון לרימייק חדש לספר (ולסרט) “פרנהייט 451”:

הסרט הוא, כמובן, עיבוד לספרו המפורסם ביותר של סופר המד”ב הספקולטיבי ריי ברדבורי (“רשימות מן המאדים”) שהתפרסם לראשונה בשנת 1953 ועוסק בחברה דיסטופית בה “לוחמי אש” עוסקים בשריפה של ספרים, כאשר “פרנהייט 451” היא הטמפרטורה בה הספר עולה באש. בתקופה בה פורסם הספר הוא נתפס כמותח ביקורת על עריצות המחשבות של משטרים חשוכים (נאציזם וקומוניזם) לצד ביקורת על תגובת הנגד המסוכנת לא פחות במשטרים דמוקרטיים (“ציד המכשפות” של המקארתיזם בארה”ב).

באופן אירוני, הספר עצמו סבל לאורך השנים מצנזורה ושינויים בתוכן שלו בידי גורמים שונים במערכת החינוך האמריקאית, גורמים שראו בספר “מסרים חתרניים”. לספר נעשו מס’ עיבודים שונים בעבר, כאשר המפורסם בהם הוא סרטו של פרנסואה טריפו משנת 1966. אצלנו הסרט יצא מספר פעמים לאור, כשלאחרונה (יחסית, מדובר על 2013), זכה למהדורה מחודשת בהוצאת כנרת זמורה ביתן ובתרגומה של נועה מנהיים.

fahrenheit-451-ichael-b-jordan

החליט מי שהחליט ב-HBO, כי התקופה הנוכחית היא זמן מצוין לעיבוד קולנועי נוסף, אך משום מה לא להפצה מסחרית באולמות הקולנוע אלא לצפייה ביתית. האם זה משום שהם לא מאמינים ביכולת של מד”ב דיסטופי למשוך קהל או שזה מרמז על טיב המוצר הסופי? זו שאלה מעניינת.

בטריילר של הגרסה העדכנית אפשר לראות את מייקל בי. ג’ורדן (“הפנתר השחור”) בתור גאי מונטאג, “לוחם אש” שתפקידו לאתר ולשרוף חומרים אסורים לקריאה תחת פיקודו של קפטיין ביטי בגילומו של מייקל שאנון (“צורת המים”), בחברה הדוניסטית המקדשת בידור זול על פני מחשבה ורעיונות חדשים. במהלך עבודתו, מונטאג הנאמן מתחיל לפקפק בפקודות הניתנות לו ובנחיצות השמדתם של הספרים. העימות בין מונטאג ובין ביטי הוא בלתי נמנע ואם מדובר בג’ורדן ושאנון במרכז הסרט, נוכל לצפות להרבה הבעות פנים זועמות ושפת גוף מאיימת.

Fahrenheit 451 01

את הסרט מביים של ראמין בחרני (השמאלי בתמונה לצד מייקל בי. ג’ורדן ומייקל שאנון), במאי של סרטי אינדי שרובם המכריע לא זכו להקרנות מסחריות אצלנו. בין הסרטים שביים , ביניהם “99 בתים”, שגם בו משתתף שאנון ושהפך לחביב הביקורת והפסטיבלים בשנת 2014. הסרט יוקרן ברשת HBO במהלך חודש מאי ומשתתפים בו גם סופיה בוטלה (“קינגסמן השירות החשאי” ומי שהייתה “המומיה” בגרסה האחרונה), לורה הארייר (ליז ב”ספיידרמן: השיבה הביתה”), מרטין דונובן (הסוכן קרסון ב”אנטמן”) ואפילו קייר דולאה הוותיק שגילם את דייב בסרטו האלמותי של סטנלי קובריק, “2001 אודיסאה בחלל”…. ” או, הלו דייב”.

השאר תגובה