לקראת העונה השביעית של “משחקי הכס” – המצב על לוח השחמט

מאת: טל מלכא

הסקירה הופיעה לראשונה בבלוג הביקורות של טל מלכא, 16:9 קולנוע טלוויזיה תרבות חברה.

ב-17 ביולי תעלה לשידור העונה החדשה, השביעית במספר, של ‘משחקי הכס’. הסדרה ששנתה את התפיסה לגבי דרמות טלוויזיוניות והפכה לתופעה כלל עולמית- הרבה בזכות כוחן של הרשת והרשתות החברתיות והחיפוש אחר מקורות מידע, שיסבירו, יבארו ויפרטו את שלל הדמויות, המהלכים וקווי העלילה המרכיבים את האפוס הטלוויזיוני המורכב הזה.

המהלך שמבצעת ‘משחקי הכס’ לאורך עונותיה הוא מרתק, ביחוד מבחינה תסריטאית, כי הוא משתמש בקונבנציות הדוגלות בעובדה כי ההיסטוריה חוזרת על עצמה. במהלך כל הסדרה ישנם כמה וכמה סיפורים על ההיסטוריה של העולם של ‘משחקי הכס’ ומדהים לראות באיזו חכמה מצליחים דוויד ביינוף וד.ב וויס השואו-ראנרז , באמצעות קווי העלילה שיצר הסופר ג’ורג’ ר.ר. מרטין, להעביר את הדמויות שלהם מהלכים סיפוריים דומים המציגים הלכה למעשה את חזרתה של ההיסטוריה על עצמה.

כדי לחזור למשחק, הנה סקירה שתנסה לבאר את המהלכים שעזבנו בסוף העונה השישית- לפני שנה- הדמויות, מאיפה הן באות ולאן הן הולכות. ומה עתיד להתרחש בעונה שלפי ההתקדמות עתידה להיות מדממת וקשוחה מקודמותיה- וזה אומר הרבה. איזה טירוף מחכה לנו.

* אזהרה: הדיון והניתוח מכילים פרטי עלילה מכל העונות של משחקי הכס וגם תאוריות לגבי עתיד העונה השביעית*

העונה השישית הסתיימה כאשר ב’מעלה המלך‘, על כס הברזל יושבת סרסיי לאניסטר. היא עברה דרך ייסורים אשר שיבשה עליה את דעתה לאורך הסדרה: אבדה את שלושת ילדיה בזה אחר זה כפי שהובטח לה, הוצעדה בעירום מול כל העיר, נכלאה בצינוק ומה לא.

כשהיא מלאת יצר נקמה, ואחרי שהצליחה לחזור לכוח המלא, היא פוצצה את הספט (המקדש הקדוש שבמעלה המלך)  ב’אש פראית’ ובהינף סצנה מחקה את כל מתנגדיה ורחשי רעתה. סרסיי מוגנת על ידי מה שנשאר מגרגור קלגן (‘ההר’, לאחר הקרב בו הורעל) ולאחר שאביה, טייוון לאניסטר, חוסל על ידי טיריון אחיה, היא משוחררת מכל מעצור ונראה שגם הגיון. היחידי שנותר לצידה ממשפחתה הוא לא אחר מפרינס צ’ארמינג: ג’יימי לאניסטר.

GAME OF THRONES FINALE 12

אחד מכינוייו של ג’יימי הוא ‘מחסל המלך’ (kingslayer). הוא זכה לכינוי הזה מכוון שחיסל את המלך שקדם לרוברט בארתיון, אריס טארגריאן, שבעצמו זכה לכינוי The Mad King ולפי הסיפור של ג’יימי הוראתו האחרונה הייתה “לשרוף את כולם” (במעלה המלך).

עכשיו יושבת על הכס מלכה שכבר שרפה את כולם. לאורך העונות האחרונות הסדרה שלחה את ג’יימי לטייל בעולם. תחילה הוא יצא למלחמה נגד בית סטארק, נפל בשבי, נמלט, התחבר לבריאן האבירה האצילית. כך שיצא לו לראות את העולם מנקודת מבט עממית יותר הרחוקה ממגדל השן שהוא ‘מעלה המלך’, וכך דמותו הפכה מפוץ יהיר ושנוא לדמות עמוקה אשר אבדה את יד ימינה וזכתה לאהדת הצופים.

îùç÷é äëñ | òåðä 7

אמרנו שההיסטוריה חוזרת על עצמה, ואנחנו יודעים כמה ג’יימי עבר וכמה בבסיסו הוא דמות טובה, אולי הכינוי שדבק בו ידחוף אותו לחסל את אחותו ואם ילדיו, סרסיי, שזכתה עוד בחייה לכינוי ‘The Mad Queen’? הרי היא במו ידיה, ברשעותה והאמונה שהיא מורמת מכל אדם, הביאו אותה למצבה. האם הוא ישכיל לראות זאת גם?

במזרח, דנירז טארגריאן, חאליסי, אם הדרקונים, שוברת השלשלאות, או איך שלא תקראו לה, הצליחה להפוך משפחת מין שחותנה בעל כורחה לחאל דרוגו, לכובשת ושולטת שבאמתחתה שלושה דרקונים ענקיים, צבא ענק של סריסים (הבלתי טמאים) וחיזוק דיפלומטי-אסטרטגי משמעותי בצורת ואריז (העכביש) יועץ הסתרים וסריס בעצמו, וטיריון לאניסטר הגמד הפוליטיקאי והאסטרטג המחונן שעכשיו הוא ‘יד המלכה’. העונה השישית הסתיימה כאשר דנירז הצליחה להשיג ספינות והחלה לחצות את הים הצר לכוון ווסטרוז, בואכה ‘מעלה המלך’.

îùç÷é äëñ | òåðä 6 | ôø÷ 10

לפי המפה של ווסטרוז הכי קרוב יהיה לה לנחות במעלה המלך, אבל מבחינה אסטרטגית אולי כדאי לה דווקא להגיע לאיי הברזל של בני גרייג’וי בני הברית החדשים שלה, ומשם להסתער על צוק קסטרלי- ביתם של בני לאניסטר אשר יושבים למעשה על הכס.

תקיפה ישירה של מעלה המלך מהים כבר נוסתה בעבר בסדרה ונכשלה- טיריון הצליח להדוף את צבאו של סטניס בעזרת מאגרי ה’אש הפראית’- אז כעת כשהוא על הסיפון אולי הוא ינסה למשוך עוד קצת זמן לפני הסתערות על המצודה השמורה. מצד שני הפעם יש לחליסי צבא ענק, שלושה דרקונים, אז מעניין לראות לאן היא תפלוש קודם במסעותיה אל עבר כס הברזל. כך או כך אנחנו נזכה לקרבות לפנתיאון.

îùç÷é äëñ | òåðä 6 | ôø÷ 9

בצפון, ווינטרפל סוף כל סוף חזרה לבית סטארק. אחרי שנושלו ונכבשו על ידי בית בולטון בשילוב בגידתו של תיאון גרייג’וי. סנסה, ביחד עם אחיה הממזר ג’ון סנו, בשילוב כוחות עם פיטר בייליש (אצבעוני) ושליטתו על בית ארין, הצליחו לכבוש את הצפון בחזרה, בדיוק כשהחורף הגיע.

ג’ון סנו, שהיה הלורד-קומנדור ב’משמר הלילה’ אי שם בחומה הצפונית, חזר לחיים בסיועה של מליסנדרה הכוהנת של אל האור, לאחר שנרצח על ידי קבוצת לוחמים ממשמר הלילה אשר חתרו נגדו. לאחר שחזר לחיים החליט סנו לוותר על תפקידו כלורד- קומנדר והנהיג קבוצת פראיים ומספר לוחמים אל הצפון, הם עזרו לו לכבוש את וינטרפל בחזרה למען אחותו ובית סטארק.

Game Of Thrones season 07 - 04

עכשיו, בראש מעייניו תהא יצירת קואליציה רחבה ככל הניתן שתעמוד כנגד המהלכים הלבנים- הזומבים הקפואים שמעבר לחומה- שהם הם למעשה החורף שנד סטארק אביו חזה כבר בעונה הראשונה. (אם אתם זוכרים, השוט הראשון של הסדרה הוא חייל רגלי פשוט הבורח מעמדתו לאחר שראה את היצורים הנוראים).

וזה למעשה המשחק המרכזי אליו מכונסת הסדרה. מלחמת האדם מול המתים. סדרת הספרים נקראת ‘שיר של אש וקרח’. אש מסמלת את האנושות קרח את המוות. תמה זו מחברת אותנו לסוד שהיה תיאורית צופים במשך המון זמן והתבררה כנכונה בעונה השישית. תאוריה שזכתה לכינוי |J=R+L ומתייחס לזהות הוריו של ג’ון סנו.

îùç÷é äëñ | òåðä 7

בעונה הקודמת גילינו, באמצעות החזיונות של בראן סטארק, כי אימו של ג’ון סנו הייתה ליאנה סטארק, אחותו הצעירה של נד סטארק (אביהם של אריה וסנסה). מה שהתגלה בסדרה הוא שאביו של ג’ון סנו הוא לא אחר מאשר בנו של ה- Mad King ראיגר טארגריאן. נד במעשה אבירי החליט לגדל את הילד תחת חסותו כממזר (תוך כדי שבירת ליבה של קייטלין סטארק) בכדי שרוברט לא יהרוג אותו. עכשיו אנחנו יודעים שג’ון סנו הוא הקטגוריה האנומלית בדיכוטומיה הזו של אש וקרח- כלומר, יש לו גם דם סטארקי וגם דם טארגיריאני- גם אש וגם קרח.

אחרי שראה את השפטים להם מסוגלים המהלכים הלבנים בטבח בהארד-הום שמעבר לחומה, ג’ון סנו נחוש לאחד את כל ממלכות האדם כנגד מלך הלילה של המתים המהלכים. אבל בינתיים ממלכות האדם בדרום שלא נחשפו לזוועות אותן חווינו יחד עם סנו, עוד עסוקות בפוליטיקות שלהן ולדעתי הקרב האחרון בין המתים לחיים יחכה עוד קצת לעונה השמינית והאחרונה (שיש שמועות שבכלל תהיה סדרת סרטים באורך מלא- שר הטבעות סטייל).

Game Of Thrones season 07 - 05

אריה סטארק- אולי הדמות האהודה ביותר, זכתה למאור עיניה חזרה וכעת עוזבת את בראבוס לכוון ווסטרוז. יש לה רשימה של אנשים שהיא צריכה להרוג, ואחרי האימונים במסדר של אל רב הפנים (או המוות למעשה) היא התאחדה עם חרבה ‘מחט’ והיא נחושה מתמיד. אגב, בראש הרשימה, סרסיי לאניסטר. יש לי הרגשה שרק ארייה היא זו המסוגלת לתת לצופים את המוות של סרסיי, אבל ימים יגידו.

סנדור קלאגן, ‘הכלב’, הדמות הזו היא האהובה עלי ביותר בסדרה. החרב להשכיר הזה מצא את עצמו עובר סוג של חזרה בתשובה וכבר חשב שמצא את עצמו בין האנשים הרגילים עד שנחשף שוב לאלימות. עכשיו הוא עושה את דרכו לכוון מעלה המלך גם כן. הדמות הזו עוד עתידה (ואני מקווה, כמעט מתפלל, שזה יקרה בעונה הזו) להתקרב אל עבר הגאולה שלה והיא הקרב מול אחיו- זה ששרף את פניו- גריגור קלאגן ‘ההר’ שעכשיו הוא חצי המפלצת של פרנקנשטיין. ברחבי הרשת ההייפ מגיע לשיא והקרב העתידי ביניהם זוכה לכינוי ה- Clegane bowl בפרפרזה על ה-super bowl של ליגת ה NFL.

* בעבר אריה ו’הכלב’ שוטטו יחד בסדרה לכמה פרקים אי שם בעונה השלישית. משהו אומר לי שהזוג הזה יחבור שוב, היא תחפש את סרסיי והוא יחפש את שומר הראש שלה. קרב מרובע משובח.

îùç÷é äëñ | òåðä 6 | ôø÷ 10

בראן סטארק- בראן הוא בין הדמויות הראשונות שהופיעו בסדרה. העונה האחרונה הייתה החזרה שלו למרקע אחרי היעדרות נכרת. בראן שכבר מהפרק הראשון התגלה כמורד במרות (אמא שלו אמרה לא לטפס, טיפס- העורב בעל שלוש העיניים אמר לו לא לחפור בעבר- חפר) ובזכות קו העלילה שלו זכינו לאחד הפרקים הכי גדולים של הסדרה עד כה The Door (הפרק החמישי של העונה השישית) בו נפרדנו מהודור הנאמן וגם מזאב הבלהות שלו ‘קיץ’ (קיץ מת ובסוף העונה החורף הגיע). בראן נמצא כעת בחסדיה של מירה בלב היערות הקפואים של הצפון ועליו כעת לקבל את תפקיד העורב בעל שלוש העיניים. עונה מעניינת צפויה לנו מהכוון הזה, כי באותו פרק נוצר גם חיבור בין בראן לבין מלך הלילה.

סם טארלי- ביחד עם אשתו, גילי, וילדם הטרי, יצאו מהמפה לכוון המצודה שבאולדטאון במטרה להפך למלומד. סם אשר ראה המון מהקסם והכוחות הפועלים בעולם של ‘משחקי הכס’ יאסוף מידע רב ככל שיוכל במטרה לחבור בהמשך לג’ון סנו במלחמתו נגד מלך הלילה. בתמונות ששוחררו על ידי ההפקה מופיעים הוא וגילי, כאשר גילי אוחזת קלף עליו כתובה נבואה המתייחסת לדמות הנקראת: אזורה האי.

îùç÷é äëñ | òåðä 7

זו אותה נבואה שמליסנדרה מפיצה כבר כמה עונות, ‘הנסיך שהובטח’ על ידי אל האור שיחזור ויציל את העולם. אותו אל אור שהחזיר את ג’ון סנו לחיים. מליסנדרה היא זו שמקדמת את הנבואה הזו בממלכות האדם, תחילה היא הייתה בטוחה שמדובר בסטניס בראתיון והתבדתה. אבל כעת היא חברה לג’ון סנו כמלווה לאחר שהצליחה להחזירו לחיים בעזרת אל האור.

בשלב הזה, אתם כצופים לא אמורים להאמין שיש דבר כזה צירופי מקרים, וכל המידע שאספנו עד כה (זה שסנו הוא חצי אש חצי קרח, חזר לחיים וכו’) מסמן אותו כמוביל לגילום דמות זו, הדמות שתנהיג את ממלכות האדם נגד המלחמה הגדולה של החיים והמתים.

îùç÷é äëñ - òåðä 3 - ôø÷ 8

אחרון חביב, הדמות הנעלמת- גנדרי. בעונה הראשונה מגלה נד גילוי מרעיש: כל שושלת  בארתיון הם שחורי שיער, ואילו ג’ופרי, אשר אמור להיות בנו של רוברט, הוא צהוב שיער (ג’ופרי הוא בנם של סרסי וג’יימי אם פספסתם את העונה הראשונה- כך גם טומן ומירסלה ת.נ.צ.ב.ה). דבר זה מוליד את הגילוי על גנדרי הנפח שחור השיער והממזר של רוברט- גילוי אשר עלה בראשו של נד ומותו של רוברט ב”תאונת ציד” והשתלטות מלאה של משפחת לאניסטר על הכס תחת הדגל של בארתיון-לאניסטר.

עם מותו של רוברט, סטניס ורנלי, שירין שנעקדה, למעשה כל שושלת בארתיון הוכחדה, למעט גנדרי שלפי קרבת הדם שלו אמור להיות זה שירש את הכס לפי החוק. אבל מאז העונה שלישית, בה הוא הוברח על ידי דבוס סיוורת’ (אביר הבצל) חזרה ל’מעלה המלך’, נעלמו עקבותיו (דבר אשר גרר אינספור ממים ברשת). יש שמועות על חזרתו בעונה הזו, השביעית. מה תהיה מטרתו בקו העלילה, את זה עוד נגלה, אבל כרגע הוא הדמות היחידה עם דם בארתיון בעורקיה ולא ראינו גופה שלו. ולפי החוק הלא כתוב של משחקי הכס, אם לא היה שוט של הגופה שלך, אתה לא מת.

îùç÷é äëñ | òåðä 6 | ôø÷ 10

7 תמיד היה מספר חזק. אז אין ספק שהעונה השביעית האוצרת בקרבה המון דרמה קרבות ומאבקים תהיה אף היא חזקה. עבור צופים מסוימים עונה 6 הייתה איטית, אך החשיבות הגדולה שלה הייתה (כפי שכתבתי בביקורת המסכמת על העונה) סידור הלוח מחדש לקראת עונה 7.

אני ביחד עם עוד רבים בעולם סופרים את הדקות עד לפרק הראשון אשר יעלה ב-17 ביולי וישודר במקביל לשידור בארצות הברית גם ב-Yes וגם ב-HOT.

 

השאר תגובה