ביקורת “דוקטור הו” עונה 9 פרק 8: היפוכם של הזייגונים

הביקורת השבועית של “דוקטור הו” מוגשת בחסות פול מקגאן.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים מוחקי זיכרונות!

הפרק השבועי הוא חלקו השני של קודמו, שבעצמו היווה המשך לפרק חגיגות החמישים לדוקטור. גם הוא נכתב על-ידי פיטר הארנס, אבל הפעם בשיתוף סטיבן מופאט (פה חשדתי!) וכאן למעשה הייתה נקודת החוזק שלו. צמד הפרקים הקודם נכתב ע”י שני תסריטאים שונים כך שלא היה חיבור ישיר וקוהרנטי ביניהם, אלא מעין קשר מאולץ, ואילו כאן היה המשך ישיר ונראה היה שאכן מדובר בסיפור שהצדיק זמן מסך ארוך. כך גם יכלו לפרום את הנרטיב מאחורי הפרק בצורה מתוחכמת (פחות או יותר) ולא לתחוב לנו אותו לפרצוף בצורה גסה, כפי שקרה בפרקים הקודמים.

?Where will YOU be when diarrhea strikes
?Where will YOU be when diarrhea strikes

העלילה ממשיכה מיד לאחר סיום הפרק הקודם ולמעשה חופפת לשניות האחרונות בהן ראינו את “בוני”, הכפילה הזייגונית של קלרה, מכוונת בזוקה למטוס של הדוקטור ויורה. הפרק נפתח באווירה פסיכולוגית משהו כאשר קלרה מתעוררת במיטתה, אך דברים נראים מעט מוזר; בין אם אלו השעות בשעון שמתהפכות או משחת השיניים בצבע מוזר. קלרה ראתה מספיק בזמנה עם הדוקטור ומבינה שעליה לחפש רמזים לכך שהיא בחלום ומהר מאוד מגלה שאכן כך הדבר. היא מבינה שיש חיבור בינה לבין בוני ורואה בטלוויזיה את מה שבוני רואה. בזמן שבוני מנסה ליירט את המטוס, קלרה מסיטה את ידה ונותנת לדוקטור את השנייה שהיה זקוק לה על מנת להימלט לפני הפיצוץ הסופי, וכל זאת בתצוגה מרשימה של יכולות הקינקט באקס-בוקס. בהמשך מתגלה כי בוני היא ראש הזייגונים ושהיא מחפשת אחר קופסת אוזגוד במשרד של פטרונלה (אילו הורים נוראיים העניקו לה את השם הזה?!) אוזגוד שמלא באיסטר אגס לדוקטור (שימו לב לתמונה על הכספת).

מבלי להיכנס יותר מדי לפרטי העלילה, בסופו של דבר כל הקבוצה מוצאת את עצמה בארכיבים האפלים של UNIT שם נשמרים כל החפצים הלא מזוהים, וייתכן שמסוכנים לאנושות, שם גם נחתמה הפסקת האש בין בני האדם לזייגונים מלכתחילה. הזייגונים הגיעו לשם במטרה למצוא את קופסת האוזגוד שלכאורה מכילה את הכלים להשמדתם ו\או השמדת בני האדם, אך מגלים במקום זאת שתי קופסאות; האחת ככל הנראה מיועדת לבני האדם והאחרת לזייגונים. שתי הקופסאות מכילות שני כפתורים – על אחד כתוב “Truth” ועל השני Consequences”” (כמו הסיסמה של פלג הזייגונים שמנסה לפתוח במלחמה; איך הדוקטור ידע את זה?) יחד עם זאת, לא ידוע מה עושה כל כפתור.

"אדוני, אתה יודע איפה המדף של האוקסי?"
“אדוני, אתה יודע איפה המדף של האוקסי?”

קייט מיוניט מגיעה לאחר שהסתבר שהיא האמתית וחיסלה את הזייגון שניסה ללכוד אותה, ומשתלטת על הקופסה השנייה. כעת אנו עדים ללוחמה פסיכולוגית בין קייט, המייצגת את בני האדם, לבין בוני המייצגת את הזייגונים – לפחות את חלקם. הן משערות מה עושה כל כפתור והדוקטור מוסיף לפרנויה כשהוא אומר שכפתור אחד יחסל את כל הזייגונים והשני יגרום לכך שלא יוכלו לשנות צורה ולמעשה יהיו חשופים לבני האדם, דבר שייצור היסטריה כשיגלו תמנונים מדברים מהלכים ביניהם. הדוקטור אומר את אותו הדבר על קופסת בני האדם – כפתור אחד יעזור להם והשני יהרוס אותם.

אם בביקורת הקודמת ציינתי את העובדה שהזייגונים שלחו הודעת וידאו באופן שמזכיר את דאע”ש, הפעם אנו עדים לפיתוח הרעיון כשהדוקטור מתחיל לנאום על מלחמה ומשמעותה ומה למעשה מנסים להשיג בעזרת הקיצוניות, המוות, הלוחמה האנוכית והאגואיסטית, כאשר ממילא בעתיד יגיע מישהו קיצוני עוד יותר. מה בעצם אנחנו מנסים להשיג במלחמות הללו? ומה, בהנחה שהשגנו את כל מה שרצינו, הכל מושלם כפי שתכננו, מה עושים עם אנשים כמונו?

"אני מנחשת שהראש של גווינת' פאלטרו נמצא בפנים"
“אני מנחשת שהראש של גווינת’ פאלטרו נמצא בפנים”

הנאום הזה היה כל כך נכון וכה סוחף, שאנשים משתפים אותו ברשתות החברתיות על ימין ועל שמאל, הוא מתויג כאחד הנאומים הטלוויזיוניים הטובים ביותר וכבר הוכתר כנאום האנטי-מלחמתי הטוב ביותר (בקרב קבוצה מצומצמת מתוך הפאנדום…) העניין הוא שפה הדוקטור מראה לקייט ולבוני שהקופסאות הן לא משחק, אלא סקאלה קטנה למלחמה אמיתית; אתה אולי יודע מי יורה ראשון אבל אתה לא יודע מה התוצאה ומי ימות בדרך…

כאן. כאן הנקודה בה, לדעתי, קפאלדי סוף סוף מצא את הדוקטור שלו. כאן הוא נכנס סופית אל התפקיד הזה כמו שצריך, וחבל שלקח כל-כך הרבה זמן עד שזה קרה.

קפאלדי הציג שילוב של הדוקטורים של אקלסטון, טנאנט והארט (דוקטור המלחמה), אבל ללא הנאיביות של סמית’. הדוקטור מתחיל לספר על מה שביצע בשם המלחמה, אבל הוא כבר לא בורח מהאחריות, הוא לא מתחנף יותר וכמו המנטרה של טנאנט – אף אחד לא ימות יותר אם הוא יכול למנוע זאת. בסצנה הזו קפאלדי הצליח להוציא מעצמו הרבה עוצמות שאשכרה גרמו לי לצמרמורות, ומה שהדוקטור אמר התאים כל-כך לתחושות העולמיות כיום (בייחוד כאשר יומיים לאחר הצפייה בפרק התרחשו מתקפות הטרור בפריז).

"מזל שדילגתי על ארוחת הבוקר"
“מזל שדילגתי על ארוחת הבוקר”

אני כל-כך מקווה שנמשיך לראות את הדוקטור הזה. אמנם נשארו ארבעה פרקים לתום העונה, אולם אפשר להפוך אותם לאייקוניים אם הפרק הזה משמש סימן לבאות. אפילו אין לי בעיה שיעיפו את קלרה, היא די אנמית ותצוגת המשחק של ג’נה קולמן כזייגונית הייתה הכי משכנעת שלה בשלוש העונות האחרונות.

בסוף הפרק נחשף שזו לא הפעם הראשונה בה התגלתה קופסת אוזגוד, אלא הפעם ה-15 וניתן להבין שהפסקת האש הזו נמצאת במצב שברירי תמידי. הדוקטור מוחק לקייט את הזיכרון, אך לא לבוני. האחרונה מבינה את הבעייתיות בדרכיה ומחליטה שזה חסר טעם (נאיבי מדי) ומשנה את צורתה לאוזגוד, כך שתמיד יהיו שתיים (אחת אנושית ואחת זייגונית? שתיהן זייגוניות? כנראה לעולם לא נדע.)

ציון: 4.5 (ולו רק בגלל השם בזיל שנתנו לדוקטור… למה?!)
ratings-tv-4-half

השאר תגובה