מי את, ג’סיקה ג’ונס?

ב-20 בנובמבר יעלו לשירות הסטרימינג נטפליקס 13 פרקי העונה הראשונה של Marvel’s Jessica Jones, השנייה מתוך חמש סדרות שמופקות ע”י שתי החברות, כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול. אחרי ההצלחה הגדולה של “דרדוויל” – ביקורתית וכלכלית – הציפיות מהסדרות הבאות (ומהעונה השנייה של “דרדוויל” שתעלה במחצית הראשונה של 2016) נמצאות בשמיים.

לטובת הצופים העתידיים שאינם מעורים בנבכי יקום מארוול בקומיקס, וגם אלה שכן וזקוקים לריענון זיכרון, הכנו מדריך היכרות לדמותה של הבלשית הפרטית וגיבורת העל לשעבר. אזהרה: מכיל ספוילרים לקומיקס שעשויים להופיע גם בסדרה\ות.

אלרגית לצבע הסגול
אלרגית לצבע הסגול

ב-2001 הכותב בראיין מייקל בנדיס (אז בתחילת ימיו במארוול, שהחלו עם כתיבת Ultimate Spider-Man ו-Daredevil) והצייר מייקל גיידוס הציגו לעולם את ג’סיקה ג’ונס בסדרת הסולו של Alias (אין קשר לסדרת הטלוויזיה בכיכוב ג’ניפר גארנר, שעלתה לשידור בערך באותו הזמן[1]) בליין MAX של מארוול, שהושק רק כשנה לפני כן, ומשמש עד היום כבמה לקומיקס נטול צנזורה, בעיקר בכיכוב פאנישר.

[1] כן, לא נעלם מעינינו הקשר בין כל הנפשות הפועלות: שנים ספורות לאחר מכן גארנר כיכבה לצד בעלה לשעבר לעתיד, בן אפלק, בסרט המושמץ “דרדוויל”.

ג’סיקה, בלשית פרטית, מעשנת כבדה, מכורה לאלכוהול, צינית להחריד וחרדה לפרטיותה, הייתה בצעירותה גיבורת על שפרשה מוקדם והספיקה להישכח. בנדיס, בריטקון קל, הציג בהמשך הסדרה את סיפור המקור של ג’סיקה (אז עדיין ג’סיקה קמבל) ושם אותה כחברתו לכיתה של פיטר פארקר טרום נשיכת העכביש (לג’סיקה אף היה קראש עליו), ובעתיד – לא ב-Alias – נאמר כי היא הופיעה באיזשהו פאנל, לצד תלמידים אחרים, ב-Amazing Spider-Man #4 (אבל זה בסדר אם לא שמתם לב, כי לא נאמר שמה וזו בעיקר ההופעה הראשונה של סנדמן). הקשר להמשכיות ההיסטורית של מארוול לא מסתיים שם: רגע לאחר שקיבל את כוחות העל שלו פיטר הציל את ג’סיקה מתאונה (מעשה הגבורה הראשון שלו בהופעתו הראשונה לאחר שננשך), וזמן קצר לאחר מכן משפחתה נסעה לדיסניוורלד, מתנה שאביה קיבל ממעסיקו טוני סטארק.

גיבורי על מעופפים בנ"י מפתחים עמידות בפני חיריוני יונים
גיבורי על מעופפים בנ”י מפתחים עמידות בפני חיריוני יונים

בדרך לדיסניוורלד הרכב המשפחתי התנגש במשאית צבאית שהובילה חומרים כימיים. כל בני המשפחה נהרגו, למעט ג’סיקה. לאחר חודשים בתרדמת ומגורים בבית אומנה, ג’סיקה אומצה ע”י הזוג ג’ונס המבוגר וחשוך הילדים. באותה תקופה היא החלה לגלות את כוחות העל שלה: עוצמת על, חסינות על ותעופה (אף שג’סיקה מתקשה לשלוט בה). היא אימצה את הזהות הסודית Jewel, שיתפה פעולה עם כמה גיבורי על, ביניהם האוונג’רס, אך לבסוף פרשה בעקבות חוויה טראומטית, על כך בהמשך. ניסיון נוסף לפעול כויג’ילנטית Knightress לא צלח, ולבסוף ג’סיקה הקימה את משרד החקירות Alias Investigations.

בהמשך, לאחר ביטולה של Alias בגיליון 28, ג’סיקה עבדה בדיילי ביוגל (אחרי היכרות לא בדיוק מלבבת עם ג’יי ג’ונה ג’יימסון בסדרת הסולו שלה) ב-The Pulse, סדרה על ההיבט העיתונאי\חקירתי של עולם גיבורי העל בניו-יורק, שהסתיימה גם היא לאחר 14 גיליונות. מאז היא מופיעה בעיקר כדמות משנה בכותרי האוונג’רס, לעתים עוטה את התלבושת של Jewel, הפעם כפאואר וומן ומשתמשת בכוחותיה, לעומת ההתנגדות שלה בעבר להיעזר בהם, אלא במקרים קיצוניים. זאת למרות שעיקר המקרים עליהם עבדה כחוקרת פרטית היו קשורים לכוחות על.

משפחת סופר-על
משפחת סופר-על

מספר מערכות יחסים של ג’סיקה עם דמויות אחרות הוצגו ב-Alias, ששימשו חלק מהסיפור שלה בעתיד. בראשם עומד לוק קייג’. גיבור הרחוב שצמח בימי הבלאקספלויטיישן, צעיר שחור שהסתבך עם פשע סמים שלא באשמתו ונכפה עליו לקחת חלק בניסוי במהלך מאסרו, קיבל כוחות על זהים לאלו של ג’סיקה, למעט התעופה. קייג’ (במקור קארל לוקאס וההשראה לשם הבמה של אחד ניקולאס קייג’) הפך לפאואר מן ובעיקר נלחם עבור האדם הפשוט. קייג’ מעולם לא היה אחד מדמויות הדגל של מארוול, חרף פעילותו ב-Heroes For Hire וכשותפו הקבוע של איירון פיסט\דני ראנד. בשנות ה-90 קייג’ נעלם כמעט לחלוטין, עד שובו ב-Alias, אחת הדמויות האהובות על בנדיס.

לג’סיקה ולוק הייתה מערכת יחסים ידידותית עם הטבות מיניות, למרות שהיה בזוגיות עם אישה אחרת בתחילת הסדרה. לבסוף הקשר ביניהם נותק, אך הם חזרו לעבוד ביחד כשומרי ראשו של מאט מרדוק לאחר שזהותו כדרדוויל נחשפה בתקשורת, והוא התכחש לכך. בסוף הסדרה קייג’ מודה ברגשותיו כלפי ג’סיקה, אז היא חושפת כי היא בהריון ממנו. השניים הופכים לזוג, ועם סיומה של The Pulse ג’סיקה יולדת את בתם דניאל (נקראה כך על שם דני ראנד, הסנדק שלה) ולוק מציע לה נישואין. באותה תקופה קייג’ כבר היה חבר בקבוצה חדשה של האוונג’רס בהנהגת קפטן אמריקה ואיירון מן, ולצד וולברין וספיידר-מן, אחרי אסון שהביא לשינויים דרסטיים בקבוצה.

דדפול דורש תמלוגים על גניבת השטיק
דדפול דורש תמלוגים על גניבת השטיק

שתי החברות הטובות ביותר של ג’סיקה הן קרול דנוורס\מיס מארוול, שמחדשת איתה את הקשר ב-Alias אחרי שנים של נתק והיתקלות של ג’סיקה עם האוונג’רס. ג’סיקה אחרת, ג’סיקה דרו\ספיידר-וומן, מתיידדת איתה גם היא לאחר טעות בזיהוי (שהרי גם דרו פרשה מחיי גבורת העל לטובת עבודה כבלשית פרטית, סבלה מבעיות עם כוחותיה וקוראים לה ג’סיקה) שמובילה לשיתוף פעלה בין השתיים.

ב-Alias דנוורס שידכה בין ג’סיקה לבין סקוט לאנג\אנט מן. הקשר ביניהם היה חביב למדי, אבל ברור שהיא נועדה להיות עם לוק. הקשר הסתיים בסוף הסדרה, אחרי שלאנג נפצע מידיו של הנבל זבדייה קילגרייב\פרפל מן.

קילגרייב היה מרגל יוגוסלבי במלחמה הקרה, שגז ניסיוני הפך את עורו לסגול והעניק לו את היכולת לשלוט במוחותיהם של אחרים. ג’סיקה, אז עדיין Jewel, ניסתה לעצור את קילגרייב מלפגוע בחפים מפשע, אך נפלה באחיזתו והפכה לקורבן למאווייו במשך חודשים ארוכים. בשלב מסוים קילגרייב מאס ברדיפתו של דרדוויל אחריו, ושלח את ג’סיקה להרוג אותו. התערבות של האוונג’רס וגיבורים אחרים עצרה אותה, ולבסוף הצליחו לשחרר אותה משליטתו של הנבל. אולם כל מה שעברה במשך אותה תקופה ארוכה גם לג’סיקה לפרוש מחייה האחרים, והשפעות הקשר עם קילגרייב לא עזבו אותה במשך שנים.

ימים אחרונים של אושר (סיפור החתונה פורסם רגע לפני Civil War)
ימים אחרונים של אושר (סיפור החתונה פורסם רגע לפני Civil War)

קשר נוסף שראוי לציון הוא עם קפטן אמריקה. גם לפני שבעלה לעתיד הצטרף לקבוצה, הייתה לסטיב רוג’רס הערכה כלשהי כלפי ג’סיקה. בין בגלל ההיכרות המוקדמת בחייה הישנים, או בזכות מקרה שהפגיש בינה לבין הקבוצה. באחד מגיליונות What If? של מארוול, “מה אם ג’סיקה ג’ונס הייתה מצטרפת לאוונג’רס?”, בנדיס מדמיין מציאות חלופית בה ג’סיקה, אחרי הטראומה בידיו של פרפל מן, מסכימה להצעה של ניק פיורי לשמש כאשת הקשר בין שילד לנוקמים. המקום שלה בקבוצה משנה את ההיסטוריה, בין השאר בזיהוי הבעיות הנפשיות של סקארלט וויץ’ בשלב מוקדם, מה שימנע נזק עתידי לקבוצה ויותר מכך. במציאות החלופית הזו מתפתח קשר רומנטי בין ג’סיקה לבין רוג’רס, אחרי שהצילה את חייו במשימה, ולבסוף הם מתחתנים.

קשה לדעת באילו כיוונים תלך סדרת הטלוויזיה תחת פיקוחה של מליסה רוזנברג (תסריטאית סרטי “דמדומים”; כן, הפרט הזה מאוד מטריד אותי) שהייתה אמורה להפיק אותה כבר בגלגול הקודם, כ-AKA Jessica Jones ברשת ABC לפני כמה שנים. יש הרבה תוכן שניתן לבחור ממנו, אבל נראה שההשראה העיקרית כרגע היא Alias, ובצדק. “דרדוויל” הוכיחה שניתן להפיק תוכן מצולם של מארוול עם מעט צנזורה, ואין סיבה שהסדרה לא תהיה נאמנה לפה המטונף של ג’סיקה ג’ונס.

"שלא תעזו להכניס בדיחה על 'שובר שורות'!"
“שלא תעזו להכניס בדיחה על ‘שובר שורות’!”

פרקי הסדרה, כאמור, יעלו לנטפליקס ב-20 בנובמבר. הקאסט העיקרי מורכב מקריסטן ריטר (ג’סיקה), מייק קולטר (לוק קייג’; לפני שיזכה להופיע בסדרת הסולו שלו, שמצטלמת כעת), דייוויד טנאנט (קילגרייב), רייצ’ל טיילור (פטסי ווקר, הלקאט בקומיקס) וקארי אן מוס (דמות חדשה בשם הארפר). רוזאריו דוסון תשוב כקלייר טמפל, אחרי הופעתה ב”דרדוויל”.

One thought on “מי את, ג’סיקה ג’ונס?”

השאר תגובה