ביקורת “משחקי הכס” עונה 5 פרק 4: בני ההרפיה

הביקורת השבועית של “משחקי הכס” מוגשת בחסות חסידות ווסטרוז.

זהירות, מוצר זה עלול להכיל ספוילרים!

לאחר שהפרק הקודם הסתיים בחטיפתו של טיריון לאנסיטר בעיר וולאנטיס, אנחנו ממשיכים הישר מאותה נקודה בה היה חייב הגמד לסבך את העניינים. ג’ורה מורמונט דואג לסירה קטנה, בה השניים ייאלצו לחצות באיטיות את הפרק המייגע הזה ועדיין לא להגיע ליעדם.

בינתיים, בסירה גדולה קצת יותר, ג’יימי עושה דרכו לדורן יחד עם ברון אשר מעלה תהיות לגבי יעדם והסכנות הצפויות להם. אבל מה שבאמת מטריד אותו היא הסיבה האמיתית בגללה ג’יימי, הפיסח, נשלח מבין כל חיילי משמר המלך – ועוד לבדו – להצלת “אחייניתו”. כמובן ששוב כשהסוד הגדול מנסה לצאת בריש גלי (למרות שכבר כולם, הן הצופים והן הדמויות, יודעים) ג’יימי מסרב להגיד את האמת בקול, למעט הודאה בחדר סגור מול אחותו\אהובתו. נותר רק לקוות ששומרים את “הגילוי המסעיר” לרגע שבאמת יהפוך את היוצרות בסדרה.

במקביל, במעלה המלך, סרסיי שולחת את מייס טיירל, שר המטבעות ואביה של מרג’רי המלכה הטרייה, אל בנק הברזל כדי לפתור את חובות הממלכה. לכאורה מדובר במשימה מכובדת, אליה מצטרף סר מרין טראנט, אך מטרתה של סרסיי ברורה: להישאר היחידה שיכולה לנתב את העניינים כרצונה ולהחליש את מרג’רי ואת בית טיירל. הצטרפותו של טראנט אף עלולה להוות איום על חייו של הלורד טיירל.

לאחר ישיבת המועצה סרסיי פונה אל פשוט העם הקדוש, הדרור העליון, במטרה להקים מחדש את “צבא האמונה”, נציגי שבעת האלים, שבעבר היה אמון על שמירת הצניעות ברחובות בכל האמצעים. בהמשך להחלשת כוחם של בני משפחת טיירל, סרסיי מספרת על חוטא נוסף החי ביניהם – אחיה של מרג’רי, סר לוראס שמיועד להינשא לסרסיי עצמה, ומי שידוע כהומו התורן של הסדרה (ובאמת, מה עם קצת יותר משכב זכר בסדרה? תנו לנו לפחות את זה). הדרורים נודדים בעונת הסתיו ונשלחים לטהר את העיר מטומאה, ותוקפים את בית הבושת של לורד בייליש, בעיקר הגברים ההומוסקסואלים הפוקדים אותו. מיד לאחר מכן הם עוצרים את אחיה של מרג’רי וכולאים אותו.

5x04-Sons-of-the-Harpy-game-of-thrones-tommen

זו המתוסכלת ניגשת אל המלך טומן, בעלה הטרי והתמים, שלא מודע ליריבות בין אמו ואשתו. מופתע מרוח הדברים וממעשה הכליאה, טומן פונה אל סרסיי בבקשה לשחרר את סר לוראס, אך רק בכדי להישלח על-ידה לדבר עם הדרור העליון בעצמו, כי רק לו הסמכות. שם אנו רואים את המלך החדש בהתמודדות ראשונה ואמיתית עם מעמדו. כאשר קבצני העם צועקים לעברו “ממזר!” ואילו אנשי צבא האמונה של הדרור העליון מונעים ממנו לעבור בטענה שהאחרון מתפלל, בוחר טומן לא להיכנס לעימות על מנת להשיג את מבוקשו, ולמצוא דרך חלופית. האם יש איש שלום אחד בין כל בני לאניסטר? האם זו תקווה לבית החזק בממלכה או אולי נקודת התרופה שלהם אשר תפיל אותם לקרשים?

על החומה מליסנדרה דואגת להפעיל את כוחה גם היא. היא מוודאת כי סטאניס באראתיאון אכן מתכוון לנוע לווינטרפל בקרוב וחשוב מכך – לקחת אותה עימו. לאחר שהסדירה את העניינים עם המלך האמיתי, פונה מליסנדרה אל ג’ון שלג, שכעת מתמודד עם תפקידו החדש כלורד המפקד ונאלץ בין השאר לבקש חיילים מרוז בולטון, מי שהרג את אחיו. מליסנדרה מציעה לו להצטרף אליהם במסע אל ווינטרפל, בהתאם לבקשתו המקורית של סטאניס. כאשר היא מזהה שהשכנוע יהיה קשה במיוחד, היא מנסה לפתות אותו בגופה העירום. שלג ידוע כאדם בעל עמידות גבוהה בפני פיתוי, אולי אחת התכונות שהכי חשוב לשלוט בה כדי להצליח לשרוד במעמדו. ג’ון כמעט ומתפתה לרגע, נוגע בגופה הרך של הכוהנת הערמומית, אך אז נזכר בייגריט המנוחה, לה נדר נדר ועדיין אוהב. מליסנדרה מסיימת את המפגש במשפט המפורסם של ייגריט, “אתה לא יודע כלום, ג’ון שלג”, כפי הנראה מעידה על יכולותיה המיסטיות ועל כך שגון יצטער על סירובו בעתיד.

סטאניס נמצא בלשכתו המאולתרת, אליה מגיעה ביתו שירין החולה בקשקשת אפורה. זו מתחילה להופיע יותר ויותר, מסומנת באופן ברור כדמות מפתח עתידית, בייחוד כיורשת היחידה של סטאניס. הנסיכה שירין מושכת את תשומת ליבה של מליסנדרה, מיודדת עם יד-ימינו של אביה, סר דאבוס, שנואה על-ידי אימה ומוגנת ואהובה על ידי אביה. לשאלתה על רגשותיו כלפיה, סטאניס מספר לבתו עד כמה גונן עליה כל חייה מפני כל אותם אנשים שהאמינו כי היא תמות ממחלתה, וטענו כי עליו להיפטר ממנה על מנת של תדביק את סביבתה ושאר הממלכה.

עוברים למשפחה נוספת באמצעות דמות נשית, סאנסה סטארק. סאנסה כבר מנוסה היטב בפוליטיקה של הממלכה אך עדיין לא גיבשה לעצמה את הדרך בה תפעל. כעת כשהיא מיועדת להתחתן עם בנו של לורד הצפון, רמזי בולטון, היא יורדת אל המרתפים כדי לצפות בפסלה של ליאנה – דמות נשית, אחותו המתה של אביה המנוח, ואהובתו – ספק מבחירה, ספק בכפייה – של ראייגר טארגריאן, אחיה הגדול של דאינאריז. בזמן שיחתה עם לורד בייליש היא מגלה כי הוא עוזב אותה על מנת להגיע למעלה המלך. כוונתו היא לחזור בהמשך, אבל הפחד של סאנסה מובן מאחר והרבה אנשים הולכים ולא חוזרים בסדרה הזו. בנוסף לחשש של סאנסה להישאר לבד, בייליש מסביר לה כי יש לה הזדמנות להפוך לגבירת הצפון בעזרתו של סטאניס לאחר שזה יכבוש את ווינטרפל, או לחילופין להינשא כמתוכנן לרמזי ולמצוא דרך לנקום בשם משפחתה. האם סאסנה תצליח להחזיר את הכבוד לבית משפחת סטארק האהובה? או שמא תיפול קורבן למניפולציות של לורד בייליש כמו רבים אחרים?

sand-snakes-in-game-of-thrones-season-5-trailer

בדורן העניינים מתחילים להתחמם, כאשר ג’יימי וברון מגיעים אל חופיה ונאבקים בארבעה סיירים אשר מוצאים את מותם תחת ידי השניים (כן, ג’יימי סוף סוף לומד איך להוציא את המיטב מיד הזהב שלו). בנקודה אחרת על החוף אנו נחשפים לראשונה ל”נחשיות החול”, בנותיו של אוברין מארטל המנוח. בהנהגת אהובתו אלריה סאנד, ואם אחת הבנות, ארבע הנשים מתכננות לצאת למלחמה בלאניסטרים ומטרתן הראשונה היא אותה אחת לשמה ג’יימי הגיע לדורן, מירסלה. בעוד הוא רוצה להציל אותה, הן רוצות להרוג אותה כנקמה וכמעשה אשר ילהיט את המלחמה בין שתי הממלכות. בה בעת, מגיעה לאוזניהן הידיעה על התגנבותו החשאית של גיימי אל האיזור.

sons-of-harpy-e1430704234603

הסירה הקטנה של טיריון מוסיפה לשוט ואנחנו מגלים שג’ורה לא לוקח אותו אל המלכה סרסיי, אלא אל המלכה היחידה בעיניו, דאינאריז, מלא תקווה לזכות מחדש באמונה ולשוב לשרת את האישה אשר שבתה את ליבו. אך במקום מושבה של החאליסי, מירין, העניינים יוצאים מכלל שליטה כאשר בני ההרפיה מחליטים לתקוף את תושבי העיר ואת צבא הבלתי טמאים, כשתולע אפור וסר בריסטאן סלמי נאבקים בהם עד חומרה במהלך מארב רצחני.

ללא ספק יש הרבה בלגאן בשבע הממלכות ועל-פניו צפוי לנו שיט סוער בהמשך העונה. אך אם לשפוט על פי הפרק הזה ונקודה זו של העונה, אנחנו נמצאים על סירה איטית למדי. הגיע השלב בו יוצרי הסדרה צריכים להפסיק להניח תשתיות לעתיד ופשוט לשוט אליו במלוא המרץ והקצב. יש להם מספיק חומר לעבוד איתו.

ציון: 3
ratings-tv-3

2 thoughts on “ביקורת “משחקי הכס” עונה 5 פרק 4: בני ההרפיה”

  1. ליאנה לא הייתה נשואה לראיגר…ראיגר היה נשוי לאליה מדורן. לפי סאנסה ראיגר אנס את ליאנה.

    1. אכן. ראיגר היה נשוי לאליה אבל התאהב בליאנה שהייתה אמורה להתחתן עם רוברט ברת’יאון ולפי הידוע לנו כרגע, חטף את ליאנה ואנס אותה. האקט הזה הוא אשר התחיל את המרד של נד סטארק ורוברט כנגד הטרגריאניים בזמנו ובעצם את כל הבלגן הנוכחי.

השאר תגובה