Birthright – שילוב נהדר של סיפור מוכר בהגשה מקורית

בניה שגיב יצא להרפתקה שמתרחשת בשני עולמות שונים בזמנים שונים אך באותו כותר וגילה שלפעמים, קלישאות יכולות להיות מקוריות ביותר.

Birthright היא סדרה רצה חדשה מבית אימאג’ (נכון לכתיבת שורות אלו יצאו 4 חוברות), שנכתבה על ידי ג’ושוע ווילאמסון (Ghosted, Nailbiter) ואוירה על ידי אנדרה ברסאן. למרות גילו הצעיר יחסית, 29, ג’ושוע נמצא בעסק כבר כמה שנים טובות (הוא החל לכתוב ב- 2007), אך עדיין ניתן להתייחס אליו ככותב יחסית חדש, או לפחות שרק לאחרונה ממש פרץ. הסדרות הקודמות, שהוזכרו כאן, זכו להערכה מצד קוראי הקומיקס הבוגרים אולם אין ספק כי Birthright תשים אותו על המפה ותהפוך את שמו שגור בפי אוהדי קומיקס רבים.

Birthright 1

הסיפור מתחיל כאשר אהרון ובנו הצעיר, מייקי, משחקים בכדור ליד יער. בשלב מסוים מייקי רץ לתוך היער ולא חוזר. כפי שאנו, מגלים מייקי נכנס לתוך עולם אחר בשם טרנוס, “נרניה” סטייל, ושם מתגלה שהוא סוג של “הנבחר”, “הארי פוטר” סטייל, שמטרתו להציל את העולם מהרשע ששוכן בו, “שר הטבעות סטייל”. וכן, למרות שזה לא נשמע הסיפור המקורי ביותר בעולם, הוא בהחלט אחד הסיפורים הטובים שיש היום בעולם הקומיקס.

בינתיים בעולם שלנו מחפשים את מייקי ללא הצלחה וכתוצאה מכל האירוע ההורים שלו מתגרשים, מציקים לאח שלו ברנן בבית ספר, ואפילו מתחילים לחשוד באבא שלו שאולי רצח אותו. לאחר שנה מייקי חוזר כשהוא נראה כמו שילוב של קונאן הברברי וקאל דרוגו מ”משחקי הכס”, ומנסה לשכנע את ההורים שלו שזה אכן הוא והוא חזר מטרנוס אחרי שהציל אותה ועכשיו עליו להציל את העולם הזה, בו או והוריו חיים. כמובן שזה יוצר הרבה בלבול, צרות, ומשם יש לנו סיפור.

Birthright 2

הרע:  כמו שציינתי, הסיפור הוא לא הכי מקורי וכמובן שאפשר בקלות לראות את ההשפעות (או הגניבות אם אתם מעדיפים) מסיפורים אחרים כגון נריה, שר הטבעות, הגוניס, ועוד.

דבר שני, הקצב. לפחות על פי החוברת הראשונה, הקצב הוא מהיר מאוד, לא כזה שאנו רגילים לו בקומיקס עכשווי. החוברת מלאה באקספוזיציה ומנסה להגיע לקטע המעניין מהר כדי שעוד בחוברת הזו הקורא יבין את הקונספט ולאן הסיפור הולך. כמובן שככה זה חייב להיות, הם צריכים להראות לקורא את הסיפור בחוברת אחת ואין הרבה זמן לקשקש. למרות כל זאת היה חסר לי קצת עומק, וחסרו לי דיאלוגים נוספים או עמודים נוספים שיעניקו נופך נוסף. החוברת עוברת במהירות אור ולמרות שאתה נהנה זה נגמר כל כך מהר.

Birthright 3

הטוב: קודם כל האומנות של אנדרה ברסאן פנטסטית ומשלבת בין טון שיש בו רצינות אבל עדיין מלא צבע ומאוד נעים לעין.

למרות שהסיפור אינו מקורי, ג’ושוע ווילאמסון מצליח לחלץ את הסיפור מהקלישאה הסטנדרטית עם כמה טוויסטים ועלילה מעניינת. הסט אפ נשמע מאוד ממחוזר אבל המקום שאליו הסיפור הולך מרענן, מגניב וחדש במידה מסוימת. אין ספק שעם תום החוברת הראשונה, תרצו מאוד לשים את ידיכם על החוברת הבאה כדי לגלות לאן זה מתפתח.

הדמויות והדיאלוגים אמנם לא גאוניים אבל באמת כיפים ומעניינים, והטון הכולל של הסיפור מאוד קליל וכיף בצורה שמאוד קל להתחבר אליה. היחסים בין מייקי הבוגר לבין המשפחה שלו שמתקשה להאמין למתרחש מאוד משעשעת והמפגש הראשון ביניהם אפילו נוגע ללב ומרגש. ובכללי, לראות את הדמות הברברית של מייקי בעולם של היום זה מקור מצוין להומור שאפשר לחלוב (בזהירות) למשך קצת זמן.

Birthright 4

רוב הסיפור כן מתרחש בעולם שלנו יש כמות נכבדת של פלאשבקים לטרנוס. מתנהלים בעצם שני קווי עלילה, אחד עם מייקי המבוגר שחזר לעולם שלנו והשני שמתעד את מסעותיו בטרנוס. קו העלילה בטרנוס מספק את האקשן המגניב והפנטזיה וקו העלילה בעלומנו  מספק את הצד הרגשי יותר עם האיחוד המשפחתי והמסע החדש לגילוי מחודש אחד של השני.

טרנוס אולי לא העולם הכי חדשני שראיתם בזמן האחרון אבל הוא בהחלט צבעוני ומלא יצורים חדשים והסיפור המתמשך שם משפיע על התקדמות הדברים בעולם הרגיל.

לסיכום: Birthright מציע שילוב נהדר של דברים מוכרים עם נגיעות של מקוריות והפתעות בדרך. הסיפור מעניין, הדיאלוגים חמודים, המקומות החדשים מגניבים וכל זה מתחבר ויוצר חוויה חדשה ומהנה שמאוד מומלצת לכל חובבי הפנטזיה.

ציון: 4.5
ratings-4-half

השאר תגובה